У квітні у річному вимірі інфляція становила 3,2%. Індекс споживчих цін збільшився на 0,2% порівняно з березнем.
Про це свідчать дані Державної служби статистики.
"Інфляція на споживчому ринку у квітні 2024 року порівняно із березнем 2024 року становила 0,2%, з початку року — 1,4%", — йдеться у повідомленні.
Варто зазначити, що наразі інфляція знаходиться на мінімальному рівні за останні 42 місяці. Меншою вона була тільки у 2020 році, під час штучної зупинки глобального споживчого попиту, викликаного пандемією COVID-19.
Ціни на харчі та безалкогольні напої подешевшали на 0,5%. Яйця впали у ціні на 19,2%, цукор — на 2,4%, овочі — на 1,7%.
Найбільше подорожчали фрукти — на 7,0%, сир та м'який сир — на 7,8%. Водночас ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 8,0%. Вартість одягу та взуття подорожчала на 0,9%.
Інфографіка: Державна служба статистики
НБУ прогнозує помірне пришвидшення інфляції у 2024 році — до 8,2%. Проте наприкінці 2025 року вона сповільниться до 6%. У 2026 році інфляція, за прогнозом регулятора, становитиме 5%.
"Цьому сприятимуть поступова нормалізація умов для функціонування економіки, послаблення зовнішнього інфляційного тиску та послідовна монетарна політика регулятора", — пояснили в Нацбанку.
Варто зазначити, що ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається тривалість та інтенсивність війни. У НБУ підкреслили, що у цьому році суттєво послабився ризик недостатності міжнародного фінансування, проте ризики ритмічності його надходження зберігаються.
До основних чинників, які сприяли зниженню інфляції у 2023 році, слід віднести:
Важливим фактором, який "приборкав" інфляцію — є стійкість валютного ринку. НБУ підтримував курс гривні шляхом продажу валюти з резервів. Також регулятор забезпечував високий рівень привабливості гривневих інструментів для заощаджень (депозитів та ОВДП), що обмежувало попит на валюту.
У результаті ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою, а курсові коливання були незначними. Відповідно не було "стрибків" інфляції.
Нагадаємо, 25 квітня правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 14,5% до рівня 13,5% річних. Це допоможе відновити українську економіку без додаткових ризиків для фінансової стабільності.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими