У вівторок, 4 березня, у Сербії у парламенті опозиційні депутати влаштували бійку, вони кидали димові шашки та використали сльозогінний газ. Причиною такого хаосу стали протести проти уряду та підтримка студентів-демонстрантів.
Як пише Reuters, на засіданні, після того, як керівна коаліція на чолі з Сербською прогресивною партією (SNS) затвердила порядок денний, деякі опозиційні політики вибігли зі своїх місць до спікера парламенту та почали битися з охоронцями.
Інші нардепи кидали димові шашки та випускали сльозогінний газ. Водночас телебачення в прямому ефірі транслювало засідання.
Спікерка парламенту Ана Брнабіч повідомила, що двоє депутатів отримали поранення, одна з яких, Ясміна Обрадович з партії SNS, перенесла інсульт та перебуває в критичному стані.
"Парламент продовжуватиме працювати і захищати Сербію", — сказала вона на засіданні.
Депутати від опозиції також тримали плакати з написами "Загальний страйк" і "Справедливість для вбитих". Керівна коаліція заявляє, що західні спец-служби намагаються дестабілізувати Сербію та повалити уряд, підтримуючи протести. Водночас лідери протестувальників закликають до великого мітингу в столиці Белграді 15 березня.
За даними журналісті, 4 березня парламент мав ухвалити закон про збільшення коштів для університетів — одна з головних вимог студентів, які блокують факультети з грудня 2024 року. Також уряд мав прийняти відставку прем'єр-міністра Мілоша Вучевича.
Під час бійок біля будівлі парламенту протестувальники мовчки стояли, щоб вшанувати 15 людей, які загинули внаслідок обвалення даху залізничного вокзалу, що стало "іскрою" протестного руху.
Відомо, що у Сербії 1 листопада 2024 року у місті Новий Сад обвалилася частина зовнішнього даху на залізничному вокзалі. Унаслідок цього інциденту 15 людей загинули. Відтоді у Сербії відбуваються антиурядові протести на чолі зі студентами.
Так, 27 січня студенти розпочали 24-годинну блокаду ключової транспортної розв’язки у Белграді, посилюючи тиск на владу. Втім, у Сербії багато людей вважає причиною трагедії корупцію. Будівництвом вокзалу в Новому Саді займалося китайське підприємство, яке прокладає на цьому відрізку залізничну гілку між Белградом та Будапештом.
Нагадаємо, у ніч на 1 січня у столиці Сербії Белграді та двох інших містах на вулиці вийшли тисячі студентів. Мітингувальники вимагали притягнути до відповідальності винних в руйнуванні частини даху на залізничному вокзалі в місті Новий Сад.