Фото: Губернатор Кондратьєв

У Росії через збитковість закриваються нафтопереробні заводи, — Reuters

Щонайменше трьом російським нафтопереробним заводам довелося зупинити процес перероблювання або скоротити обсяги виробництва через великі збитки на тлі обмежень експорту, зростання цін на сиру нафту та високі витрати на запозичення.

Про це повідомляє Reuters.

Закриття наголошують на труднощах російської нафтопереробної галузі, яка опинилася під прицілом українських атак безпілотників, західних санкцій проти Росії, які змушують нафтопереробні заводи продавати паливо зі знижкою, а також високих відсоткових ставок.

П'ять джерел, що працюють у компаніях та експлуатують НПЗ та знайомі з їхніми фінансами, повідомили, що три заводи — Туапсинський, Ільський та Новошахтинський — останніми місяцями призупинили або скоротили обсяги виробництва. Раніше про такий розвиток подій не повідомлялося. Ільський та Новошахтинський не відповіли на прохання прокоментувати ситуацію.

Криза скорочує експорт палива та доходи компаній, приносячи менше коштів до державного бюджету в умовах високої інфляції та невизначеності на енергетичних ринках, і без того стурбованих млявим попитом.

За словами двох джерел, найбільше постраждали найменш сучасні російські нафтопереробні заводи, які не виробляють преміальне паливо: за кілька місяців другої половини 2024 року вони зазнали збитків у розмірі до 10 тисяч рублів (102 долари США) за тонну.

Цього року "Газпрому" довелося кілька разів припиняти перероблення на своєму великому, але відносно простому заводі в Туапсе на Чорному морі через низьку маржу. "Роснефть" не відповіла на запит про коментар. Інші великі російські нафтові компанії — "Сургутнафтогаз", "Газпромнєфть", "Лукойл" — також не відповіли.

За даними чотирьох галузевих джерел, дрібніші незалежні Ільський та Новошахтинський НПЗ на півдні Росії вже кілька місяців працюють на половину своєї номінальної потужності, переробляючи близько 70 тисяч та 60 тисяч барелів на день відповідно через низьку маржу. Джерела додали, що всі три НПЗ на початку цього року зазнали атак українських безпілотників, що сприяло зниженню обсягів виробництва.

За словами джерел, незалежним нафтопереробним компаніям доводиться накопичувати борги, оскільки вони не можуть розраховувати на підтримку більших материнських компаній. Своєю чергою Центральний банк Росії підвищив відсоткові ставки з 19% до 21% минулого місяця, що є найвищим показником з перших років правління президента Володимира Путіна, що ще більше ускладнить виживання багатьох підприємств.

Ще однією проблемою стало зростання вартості сирої нафти, яка в жовтні на внутрішньому ринку Росії торгувалася на рівні 50 тисяч рублів за тонну, тоді як для отримання прибутку незалежним нафтопереробним заводом необхідна максимальна ціна 35 тисяч рублів за тонну, повідомили джерела. Ціни на російську сиру нафту виросли на тлі ослаблення рубля щодо долара США, що зміцнюється.

Тим часом у серпні ціни на дизельне пальне в Європі впали майже на 60% порівняно з минулим роком, що ще більше вдарило по доходах нафтопереробних заводів. За словами джерел, деякі невеликі приватні нафтопереробні заводи, включно з Новошахтинським та Ільським, звернулися до уряду за допомогою, наприклад, додаткових субсидій. Міністерство енергетики Росії відмовилося від коментарів.

"Ми очікуємо, що фактичне закриття (заводів) може відбутися на початку наступного року", — повідомило одне з п'яти джерел.

Раніше повідомлялось, що у Росії три нафтопереробні заводи частково припинили працювати. Це сталося через те, що росіяни не змогли завершити ремонтні роботи.

Нагадаємо, у вересні після масованої атаки безпілотників на території Російської Федерації горів Московський нафтопереробний завод. Росіяни стверджують, що пожежу спричинило падіння уламків дронів.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими
Світ, 15.11.2024 23:51