Під час обстрілу України 21 листопада російська армія атакувала Україну зокрема міжконтинентальною балістичною ракетою РС-26 "Рубіж". Цей випадок став першим в історії бойовим застосуванням озброєння класу "міжконтинентальна балістична ракета", що цілком можна сприймати як репетицію завдання ядерного удару.
Про це повідомляє Defense Express.
Для розуміння того, скільки у країни-агресора є у наявності таких ракет, видання опиралось на дані одразу з трьох джерел — The Military Balance 2024, довідник Bulletin of the Atomic Scientists по ядерному арсеналу РФ та збірника SIPRI Yearbook 2024, World nuclear forces 2023.
В усіх випадках дані наводяться станом на початок 2024 року, тому логічно, що в цих підрахунках відсутні дані по можливій наявності РС-26 "Рубіж" в розпорядженні окупантів.
З цього можна зробити висновок, що на початок 2024 року Росія загалом мала у своєму розпорядженні 521 міжконтинентальну балістичну ракету наземного та морського базування. При цьому для накопичення такого запасу ракет Москві знадобилось понад 20 років роботи російського ВПК.
Російські ракетні війська стратегічного призначення на початок цього року мали у своєму розпорядженні загалом 34 МБР типу РС-20 "Воєвода" (розгортання стартувало ще у 1988 році), 60 МБР типу РС-12М "Тополь-М" (розгортання стартувало у 1997 році), 18 МБР РС-12М1 "Тополь-М" (розгортання стартувало у 2006 році), 180 МБР РС-24 "Ярс" у шахтному варіанті (розгортання стартувало у 2010 році) та 24 такі ракети в мобільному варіанті (з 2014 року), невідома кількість МБР "Сармат" та близько восьми ракет "Авангард".
Скріншот з сайту Defense Express
Цей ракетний арсенал був зведений в таку структуру: 14 ракетних полків із шахтним варіантом "Ярс" та ракетних полків з мобільною версією цієї МБР, вісім ракетних полків із "Тополь-М" та два ракетні полки з "Авангард", шість ракетних полків із РС-20 "Воевода".
Росія також має 192 балістичні ракети для розміщення на 12 атомних підводних крейсерах.
З них 112 одиниць — це РСМ-56 (або ж Р-30) "Булава", розгортання якої стартувало у 2012 році, та 80 одиниць — це РСМ-54 "Синева", розгортання якої стартувало у 2007 році.
Напередодні у ЗМІ активно обговорювалася ймовірність випробування РФ балістичної ракети РС-26 "Рубіж". Повідомлялося, що це може бути тестовий запуск з полігону Капустін Яр в Астраханській області, або це буде бойовий пуск.
PC-26 "Рубіж" призначена для доставлення ядерних зарядів. Її точні характеристики наразі невідомі. Ймовірно, стартова вага ракети становить 40-50 тонн, дальність — до шести тисяч кілометрів, оснащення у вигляді чотирьох бойових блоків потужністю 0,3 Мт кожен. Також вважається, що ракета може бути забезпечена гіперзвуковим блоком типу "Авангард".
Враховуючи, що "Рубіж" призначений для доставлення зброї масового ураження, це може означати лише те, що Росія провела демонстрацію можливості ядерного удару.
Варто зазначити, що спікер російського міністерства закордонних справ Марія Захарова під час брифінгу 21 листопада отримала телефоном вказівку не коментувати атаку по Україні балістичною ракетою.
Нагадаємо, 19 листопада президент Росії Володимир Путін затвердив основи державної політики Росії у сфері ядерного стримування. У документі акцентується, що рішення про застосування ядерної зброї ухвалює винятково президент РФ.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими