Підтримати проект
У Туреччині підписано меморандум про розблокування експорту українського зерна
Економіка, 22.07.2022 18:49

У Стамбулі 22 липня підписано меморандум про відкриття "зернового коридору" у Чорному морі. Україна, Росія, Туреччина та ООН домовилися про розблокування експорту українського зерна.

Про це стало відомо із церемонії підписання угоди в офісі Долмабахче у Стамбулі, пише TrueUA.

В укладанні угоди від України взяв участь міністр інфраструктури Олександр Кубраков, від Росії був присутній міністр оборони Сергій Шойгу, від Туреччини — міністр оборони Хулусі Акар. Також підсумковий документ підписав генсек ООН Антоніу Гутерріш.

Про що йдеться в угоді?

Представники ООН очікують, що перші постачання українського зерна розпочнуться вже 23 липня. В організації розраховують, що вдасться досягти довоєнних показників експорту.

  • Зерно планується вивозити із трьох портів України: "Одеса", "Південний" та "Чорноморськ".
  • Судна із сільгосппродукцією супроводжуватимуть до Стамбула українські кораблі та берегова охорона, а потім вантажі вирушать далі до місць призначення.
  • На маршрутах діятиме режим припинення вогню.
  • Розмінування українських портів не проводитиметься, для проходу суден будуть використовувати безпечні фарватери.
  • Туреччина за підтримки ООН організує інспекцію кораблів щодо контрабанди зброї, чого побоюється Росія.
  • В українських портах не будуть присутні представники РФ, а також російські кораблі не супроводжуватимуть суду із зерном, чого вимагала Україна.
  • У Стамбулі працюватиме координаційний центр за участю представників усіх сторін для контролю над виконанням операції.
  • Експорт зерна здійснюватиметься лише вдень.
  • Термін дії угоди про вивезення – 120 днів, з можливістю продовження.

Важливим моментом є й те, що Україна та Росія, як раніше повідомляв радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк, не підписували жодних спільних документів. Договір укладався між кожною країною окремо з Туреччиною та ООН.

"Україна не підписує жодних документів з Росією. Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов'язання перед ними. Росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН", – пояснив він.

Нагадаємо, що 13 липня у Стамбулі відбулася чотиристороння зустріч щодо розблокування чорноморського експорту українського зерна, в якій взяли участь представники України, Росії, Туреччини та ООН.

Анкара заявила, що було досягнуто згоди щодо плану розблокування експорту під керівництвом ООН під час переговорів у Стамбулі минулого тижня, і що тепер він буде викладений сторонами в письмовій формі.

Економіка, 22.07.2022 18:49