1 161 день війни
Особовий склад
950 860
Танки
10 728
Артилерія
27 080
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 146
Крилаті ракети
3 196
Гелікоптери
335
БпЛА
34 177
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
У WSJ пояснили, чому Україна втратила важливу перевагу під час весняного наступу Росії
Фото: РосЗМІ

У WSJ пояснили, чому Україна втратила важливу перевагу під час весняного наступу Росії

Весняний наступ російських окупаційних військ уже розпочався. З приходом потепління ґрунт стає твердішим, а листя на деревах нівелює ефективність безпілотників Сил оборони.

Про це повідомляє The Wall Street Journal.

Спроба повернути ініціативу

Відео одного з недавніх штурмів російської армії, зняті безпілотниками 14-ї бригади Нацгвардії України, показують, як окупанти намагаються повернути втрачений темп, який ЗСУ стримують від початку року.

Як зазначає бригада, 17 квітня вона зупинила ворожий штурм поблизу Покровська — ключової цілі РФ — знищивши десятки мотоциклів і броньованої техніки. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 9 квітня, що кількість ворожих штурмів подвоїлася за останній тиждень.

Політичний тиск і фейкове перемир'я

Новий наступ Росії проходить на тлі наростального тиску з боку американського президента Дональда Трампа на обидві сторони з метою укладення перемир'я. Республіканець також дав зрозуміти, що Америка може припинити підтримку Києва, якщо не буде досягнуто домовленостей, що загрожує припиненням військової допомоги.

Москва оголосила про короткочасне перемир'я на початку травня, але українські офіційні особи переконані, що це є пропагандистським ходом, який не протримається — як і попередні односторонні "перемир'я", оголошені Кремлем.

Фронт стабілізовано, але ненадовго

Як зазначають українські солдати та аналітики, навесні Силам оборони вдалося стабілізувати лінію фронту на Сході країни. Якщо минулої осені РФ захоплювала сотні квадратних кілометрів на місяць, то в перші два тижні квітня — менше ніж 100 квадратних кілометрів. Це стало найповільнішим темпом наступу з літа 2024 року, за даними Інституту вивчення війни (ISW). Тим часом Київ зумів повернути частину втраченої землі.

Наразі залишається питання:, чи здатна Україна утримувати фронт в літні місяці, коли бойові дії посилюються. Москва намагається анонсувати свої майбутні успіхи як факт, натякаючи, що американцям варто схилити Україну до капітуляції.

Великі втрати, обмежені успіхи

Українські військові та аналітики зазначають, що весняний наступ РФ поки що приніс окупантам великі втрати і незначні територіальні успіхи. Проте із потеплінням умови для Києва ускладнюються.

"Ми не очікуємо, що поточне затишшя триватиме довго", — каже 37-річний офіцер, який з грудня воює в районі Покровська. — "Ми знизили темп противника, але розуміємо, що він перегруповується і готується до наступної фази наступу".

Чому наступ уповільнився

Військові ЗСУ та аналітики акцентують на кількох чинниках, що пояснюють уповільнення російський наступ. Окупаційні сили виснажені: деякі дивізії, що беруть участь в штурмах Покровська, ведуть бойові дії без перерви вже понад два роки, йдеться у заяві аналітика ISW Джорджа Барроса.

"Єдиний спосіб піти звідти — це загинути", — описує він деякі російські підрозділи.

Відмова від перемир'я призвела до погіршення матеріально-технічного стану армії РФ. Техніка і постачання зношені, нові поповнення — погано навчені та слабо інтегровані в підрозділи, що знижує їхню боєздатність.

Дрони як перший рубіж оборони

Українська армія також адаптувалася. Тепер дрони - це перша лінія оборони. Розвідувальні дрони з тепловізорами шукають рух ворога, а ударні — знищують наступальні сили ще до того, як вони досягають українських позицій. Це дає змогу обороняти великі ділянки фронту з набагато меншою кількістю солдатів.

"Завдяки цій інновації Україна утримує величезні ділянки фронту з разюче малою кількістю людей", — каже Баррос.

Таку стратегію Україна тепер використовує по всій східній лінії фронту.

Приклад півночі: Куп'янськ і дрони

На північному сході України окупанти намагаються форсувати річку Оскіл, щоб вкотре атакувати Куп'янськ. Близько 500 російських солдатів у березні переправилися через Оскіл, але Сили оборони відправили 15-ту оперативну бригаду для контратаки.

Спочатку піхота прочісувала місцевість біля села Кіндрашівка (чотири кілометри від річки), але згодом основну роботу почали виконувати безпілотники. Командир батальйону з позивним "Корсар" заявив, що зараз дрони відповідальні за близько 85% втрат ворога в цьому районі.

"Дуже рідко справа доходить до перестрілки", — каже 30-річний Корсар. "Цього місяця вона була всього один раз".

Дерева і потепління є завадою для дронів

Проте утримувати лінію оборони одними дронами стане дедалі важче. Листя знову з'являється на деревах, і вже за місяць воно закриватиме видимість для дронів. На північному сході, де рослинність густіша, це дасть загарбникам більше укриттів.

Також закінчується "сезон бездоріжжя", коли через розкислий ґрунт російська техніка не здатна просуватися. Це може пояснювати відновлення росіянами механізованих атак.

"Вони просунулися не надто сильно і зазнали величезних втрат", — каже оборонний аналітик із Відня Франц-Штефан Гаді. "Це заслуга української системи оборони".

Виснаження ресурсів у майбутньому

Він вважає, що найближчими місяцями українська система опиниться під наростальним тиском. Наразі боєприпасів достатньо, але запаси скорочуються. За його прогнозами, Київ може залишитися без артилерійських постачань США, якщо Конгрес не схвалить новий пакет допомоги. Країни Європи, за його словами, не здатні у повному обсязі компенсувати цей дефіцит.

"Українцям доведеться зменшити темп вогню, і тоді навіть збільшення виробництва дронів не допоможе втримати фронт із таким малим числом солдатів. Я не очікую драматичного обвалення фронту... але загальна динаміка несприятлива для України. У якийсь момент дрони не зможуть замінити відсутність піхоти", — резюмував він.

Нагадаємо, нещодавно головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський Сили оборони України своїми активними діями в черговий раз зірвали наступ противника на Сумському напрямку. Водночас тривають інтенсивні бойові дії на Сумщині в районах поблизу державного кордону, а також на території Російської Федерації. 

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама