1 178 день війни
Особовий склад
971 690
Танки
10 825
Артилерія
27 908
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 167
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
336
БпЛА
36 123
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Україна заплатила $770 млн за зброю, яку їй так і не надали, — ЗМІ
Фото ілюстративне. Джерело: "Мілітарний"

Україна заплатила $770 млн за зброю, яку їй так і не надали, — ЗМІ

Україна заплатила іноземним збройовим посередникам сотні мільйонів доларів за постачання життєво важливої військової техніки. Частину грошей витрачено даремно за останні три роки війни.

Таку інформацію оприлюднило видання Financial Times, журналісти якого провели спеціальне розслідування з цього приводу. Медійники зауважили, що вторгнення Росії в Україну 2022 року ознаменувало собою найбільший у Європі поспіх із закупівлями зброї з часів Другої світової війни.

У той час як союзники України по НАТО постачали величезні обсяги військової допомоги, Київ теж був змушений шукати способи постачання військ, які воюють на 1000-кілометровій лінії фронту.

Розслідування Financial Times ґрунтується на українських державних документах, судових документах і десятках інтерв'ю з посадовими особами, які займаються закупівлями, торговцями зброєю та виробниками, а також детективами.

У декількох випадках Київ виплачував великі суми авансом маловідомим компаніям за матеріали, які досі так і не надійшли. В інших випадках чиновники кажуть, що зброя, продана за сильно завищеними цінами, прибула в непридатному для використання стані.

Журналісти зазначили, що Україна виплатила 770 мільйонів доларів авансом іноземним торговцям зброєю за зброю та боєприпаси, які не надали, згідно з даними Міністерства оборони України, а також документами, з якими ознайомилося видання. Це значна частина річного бюджету озброєнь України в розмірі 6-8 мільярдів доларів, витраченого з власних державних коштів із початку вторгнення.

Водночас деякі іноземні збройові компанії заявляють, що стали жертвами внутрішніх чвар і корупції з боку українських чиновників і державних збройових посередників, що може бути причиною деяких зі зниклих мільйонів.

Уряд Києва намагається навести порядок. Декількох колишніх українських чиновників із закупівель зброї, які працювали над цими угодами, звільнила адміністрація Володимира Зеленського, деяким з них висунуто звинувачення в корупції, а десятки контрактів на постачання зброї зараз розслідують правоохоронні органи країни.

Декілька високопоставлених колишніх українських чиновників, які курували закупівлі зброї в перші три роки війни, виступили на захист використання іноземних посередників, заявивши, що вони допомагали укладати важливі та делікатні угоди з постачання зброї в той час, коли країні потрібно було закуповувати величезні обсяги боєприпасів, вироблених країнами, які з геополітичних причин не хотіли, щоб їх бачили в прямих постачаннях зброї Україні.

Цей тіньовий процес закупівель, можливо, допоміг Україні вести війну, але він означав боротьбу з іноземними підприємцями, чиї союзи можуть бути суто меркантильними та не приносити жодної користі.

У публікації зазначено, що протягом декількох тижнів після вторгнення Володимира Путіна на початку 2022 року офіційні особи в Києві усвідомили, що в України залишилося боєприпасів лише на два місяці.

Поки країна боролася за виживання, уряд призупинив дію звичайних правил закупівлі зброї, а державним службовцям доручили знайти запаси зброї за межами країн НАТО для армійського комплекту озброєння, в основному радянського зразка, де тільки можливо.

Раптовий поспіх із пошуком зброї для позиційної війни, яку західні виробники давно перестали вважати пріоритетною, призвів до того, що попит значно перевищив пропозицію.

Для групи іноземних торговців зброєю, майже всі з яких американці та європейці, відчай України став їхнім шансом. Щонайменше 10 джерел, пов'язаних із військовими закупівлями України або торговцями зброєю, вказали на чотириразове зростання цін на боєприпаси радянського калібру в першій половині 2022 року.

Міністерство оборони України заявило, що домагається через суди 309 мільйонів доларів авансових платежів іноземним постачальникам за контрактами, які більше не вважаються працездатними. Воно сподівається повернути решту суми, близько 460 мільйонів доларів, шляхом досудових переговорів із постачальниками.

Нагадаємо, минулого тижня журналісти видання The Times оприлюднили інформацію, що Велика Британія надсилає українським військам приманки, які мають вигляд систем протиповітряної оборони, а також танки. Головна мета — обдурити росіян і змусити їх вражати фальшиві цілі.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама