У суботу, 18 травня, в Україні набрав чинності новий закон про мобілізацію. Документом, який Верховна Рада ухвалила 11 квітня, а президент Володимир Зеленський підписав 16 квітня, вносяться певні зміни в роботу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військовий облік.
З 18 травня протягом двох місяців оновити облікові дані мають чоловіки віком від 18 до 60 років. У тому числі ті, у кого закінчився термін дії висновку військово-лікарської комісії. Оновити дані можна через територіальний центр комплектування (ТЦК), Центр адмінпослуг або Електронний кабінет військовозобов'язаного.
Вимога поширюється на:
Оновлення даних стосується усіх, незалежно від статусу, який особа мала раніше — придатні, обмежено придатні чи непридатні. Водночас особам, які були зняті з військового обліку, йти до військкоматів непотрібно. Але ця інформація має бути вказана у держреєстрах та військових квитках.
Згідно із законом, передбачено два варіанти уточнення військово-облікових даних за кордоном:
Крім того, громадяни, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк понад три місяці, тепер також повинні стати на військовий облік. Це треба зробити протягом 30 днів з дати набрання чинності відповідної постанови Кабміну (наразі вона ще не прийнята).
Варто зауважити, що раніше народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський заявляв, що українцям, які перебувають за кордоном, не вручатимуть повістки під час оновлення військово-облікових даних для отримання консульських послуг.
"Оновлення персональних даних для отримання консульських послуг — це лише засіб, для того, щоб ми розуміли, хто з громадян України, які є військовозобов’язаними, перебувають або постійно проживають за кордоном. Для того, щоб ми не складали, ТЦК не складали їм повістки, не витрачали на це час і ресурси", — пояснює Веніславський.
Політик наголосив, що після того, як військовозобов'язані чоловіки оновлять свої дані у консульствах, повістки їм не надсилатимуть.
З 18 травня Міністерство оборони запустило у тестовому режимі електронний кабінет військовозобов'язаного. Повноцінно е-кабінет працюватиме з червня.
Портал доступний через застосунок для смартфонів на базі iOS та Android. Оновлення облікових даних у застосунку можливе після авторизації, яка відбувається через BankID чи сервіс "Дія. Підпис".
Після того, як будуть оновлені облікові дані, за необхідності співробітники ТЦК можуть вийти на зв’язок із військовозобов’язаним, викликати до військкомату, направити на ВЛК та мобілізувати. Водночас через е-кабінет повістки розсилатися не будуть.
За даними МОЗ, усі громадяни мають обов'язково пройти медичний огляд, у межах якого комісія визначить, чи здатні вони проходити військову службу. Ті особи, які раніше здобули психологічну та/або медичну освіту, мають можливість пройти військову службу за контрактом терміном на один рік.
Згідно з законом, військові можуть проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) у дистанційному форматі, які проходять лікування за кордоном. Це робитимуть, аби з’ясувати, чи потрібне їм тривале лікування.
У МОЗ наголошують, що закон передбачає перевірку рішень медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Це стосується чоловіків віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2022 року вперше встановили інвалідність II та III груп. Такі особи повинні пройти медогляд повторно.
Повістку можуть вручати представники ТЦК, виконавчі органи місцевих рад, керівництво державних органів, органів місцевого самоврядування та підприємств, а також керівництво навчальних закладів та ОСББ.
Також у заходах щодо оповіщення братимуть участь поліцейські. Проте вони не будуть вручати повістки, а забезпечуватимуть порядок, щоб не допустити конфліктів між представниками ТЦК та громадянами. Поліція продовжить займатися розшуком і доставкою до військкоматів тих, хто не з'явився за повісткою.
Повістки можуть видаватися за місцем проживання, навчання, роботи, на вулиці, у громадських місцях, на блокпостах тощо. Сама повістка має бути повністю заповнена та містити такі дані, як ПІБ, дату та час прибуття до ТЦК, підпис начальника ТЦК та печатку. Зазначимо, з 18 травня поліція та представники ТЦК отримують право вимагати у чоловіків віком 18-60 років пред'явити військово-обліковий документ. Процедура фіксуватиметься на камеру.
Пропустити явку за повісткою можна лише з поважної причини: хвороба, смерть близького родича, стихійне лихо чи обстріл. При цьому необхідно мати підтверджуючий документ. Протягом трьох днів необхідно зв'язатися з ТЦК та повідомити про обставини неявки. Протягом тижня все одно треба з'явитися до військкомату.
За наявності порушень щодо обліку чи мобілізації ТЦК може звернутись до поліції з вимогою про адміністративний арешт та доставку до військкомату. Якщо поліція не може виконати вимогу, протягом п’яти днів громадянину направлять рекомендованим листом вимогу про необхідність з’явитися до ТЦК.
Закон передбачає, що датою вручення вимоги вважається день, коли вона була вручена під розписку на пошті, коли була проставлена відмітка на пошті про відмову в її отриманні або про неможливість вручити за адресою. Якщо після цього протягом 10 днів особа не з’явилася до військкомату, ТЦК може звернутися до суду з проханням тимчасово призупинити дію водійських прав.
Позов з боку військкомату подається протягом 30 днів. На тлі цього суд може обмежити право керувати транспортним засобом, доки громадянин не виконає вимогу. Апеляцію можна подати протягом 15 днів. Варто зауважити, що судова інстанція може відмовити ТЦК, якщо призупинення прав позбавляє особу основного заробітку або транспортний засіб використовується для перевезення осіб з інвалідністю.
Крім того, у травні поточного року був ухвалений закон, який підвищує штрафи для ухилянтів. У документі передбачено, що за порушення правил військового обліку (непостановка на облік або неоновлення даних) штрафуватимуть на суму від 17 тисяч гривень до 25,5 тисяч гривень. Відповідні штрафи виписуватимуть тим, хто ухиляється від мобілізації (відмова від повістки або неявка за нею).
На сьогодні в Україні мобілізації не підлягають чоловіки віком до 25 років, а також старші 60. Призов на військову службу також не стосуватиметься осіб, які мають бронювання. Список надання бронювання визначається Кабінетом міністрів. Насамперед це працівники органів держвлади, співробітники критично важливих підприємств та організацій.
Мобілізації також не підлягають особи з інвалідністю (статус визначається під час проходження військово-лікарської комісії. ВЛК також визначає для осіб статус тимчасово непридатних за станом здоров’я, що отримується строком на 6-12 місяців, після чого потрібно наново пройти ВЛК.
Призову не підлягають і багатодітні батьки, але за винятком тих, хто має борги за аліментами, а також батьки-одинаки, батьки дитини з інвалідністю до 18 років, усиновлювачі дітей віком до 18 років, а також чоловіки, що зайняті доглядом за хворою дитиною, дружиною чи батьками дружини.
Осіб, які є опікунами недієздатних осіб, чоловіком/дружиною особи з інвалідністю І чи ІІ групи, чоловіків, які мають дитину до 18 років, якщо дружина проходить військову службу, чоловіків, чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти під час бойових дій або посмертно отримали звання Герой України, мобілізація також не торкнеться. Це ж стосується й українських військовослужбовців, які були звільнені з російського полону. Вони можуть повернутися до лав Сил оборони лише на добровільних засадах.
Не будуть мобілізовані студенти денної або дуальної форми навчання, які отримують рівень освіти, вищий за попередній. Мобілізації також не підлягають науковці, викладачі та шкільні вчителі, які мають мінімум 0,75 ставки у навчальному закладі. Це ж стосується й аспірантів та докторантів.
Мобілізації також не підлягають чиновники категорії А, судді, працівники органів військового управління Міноборони, ЗСУ, ДСНС, СБУ, Нацполіції, Нацгвардії та інших відомств. На чиновників категорій Б та В діє порядок бронювання не більше 50% від кількості військовозобов’язаних.
Відомо, що 9 травня президент Володимир Зеленський підписав закони про продовження загальної мобілізації та воєнного стану в Україні на 90 днів. Відповідно обидва терміни продовжено з 14 травня 2024 року до 11 серпня 2024 року. Це вже в одинадцяте раз в Україні ухвалили рішення про продовження воєнного стану з початку повномасштабного вторгнення Росії.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими