В Україні через спеку активізувалися отруйні павуки. Днями у місті Болград Одеської області зафіксували випадок укусу людини павуком-каракуртом або "чорною вдовою". Це сталося під час проведення польових робіт. Чоловік, який постраждав від зустрічі з небезпечним членистоногим, нині перебуває у стані середньої тяжкості під спостереженням у реанімаційному відділенні.
На сьогодні сироватки, яка протидіє отруті каракурта — найотруйнішому виду української фауни — у нашій країні немає. Медики запевняють: щойно десь з’явиться інформація про появу, її одразу закуплять. Отрута павука-каракурта є дуже небезпечною для людини та може призвести до летального випадку. TrueUA розповідає, де можна зустріти цього небезпечного членистоногого та як проявляються перші симптоми у разі його укусу.
Цей вид павука є одним з найнебезпечніших ряду членистоногих роду "чорних вдів". Укус його у 50 разів отруйніший, ніж укус тарантула. Смертність від укусу каракурта, за підрахунками вчених, становить приблизно 4%, а отрута у 15 разів сильніша за отруту гримучої змії.
Ці павуки мають вісім очей, які розташовані у два ряди. Ноги у каракуртів без шипів, але з численними щетинками. Черевце часто округле, навіть кулясте. Самка досягає двох сантиметрів й має оксамитово-чорний колір. Під час розмноження у неї на черевці з’являються червоні плями. Самці зазвичай менші від самок, тому після спарювання, якщо вони не встигають втекти, робить їх здобиччю для обраниць.
Фото: "Вікіпедія"
Цей вид павуків широко поширений в Європі у Середземномор'ї, від Португалії на Заході — до степової України на Сході. Мешкають каракурти у бур'янистих місцях, для житла плетуть гніздо з павутини й прикріплюють його до трави.
Павуки-каракурти поширені на Півдні України, біля Азовського моря. На Херсонщині каракурти були знайдені на Кінбурнській косі, Солоноозерній ділянці, Джарилгачі, узбережжі Лазурного та Залізного порту, Буркутах, а тепер зустрічаються в районі Таврійського житломасиву та Кіндійки. В Одеській області — на Катранській косі, вздовж морського узбережжя.
Найчастіше люди можуть їх зустріти у другій частині травня та на початку червня, оскільки саме в ці періоди каракурти здійснюють міграції у пошуках добре захищених місць для влаштування лігвищ та плетіння коконів. Такі мандрівні павуки можуть заповзати в одяг та взуття, залишене на землі, і навіть проникати у житлові будинки.
У Міністерстві охорони здоров'я наголошують, що спочатку укус каракурта не дуже болісний, одразу може не відчуватися або відчуватися, як укол, але через 10-15 хвилин біль наростає та розповсюджується по всьому тілу — тоді ж настають перші симптоми отруєння. На шкірі з'являється маленька червона цятка, що швидко блідне. Людина починає відчувати біль у місці укусу, потім настають загальні наслідки: запаморочення, біль у м'язах, задишка, підвищена пітливість і температура, а також неритмічне серцебиття і страх смерті.
Укус каракурта викликає психічну неврівноваженість у людини. У найгіршому випадку може статися параліч дихальних м'язів, і людина помре від того, що не зможе дихати.
Фото: chernomorsk.com.ua
Якщо ви стали мішенню каракурта, важливо негайно звернутися до медичного закладу. Самолікування може бути небезпечним для життя й здоров'я. Сироватки, яка протидіє отруті цього павука, в Україні немає.
У важких випадках за відсутності медичної допомоги через 1-2 дні після укусу каракурта може настати смерть.
На жаль, гарантувати собі максимальну безпеку, особливо якщо спосіб життя вимагає перебування у місцях, де мешкають ці павуки, неможливо. Однак все ж є правила, дотримуючись яких можна попередити зустріч із небезпечним членистоногим: уникайте ситуацій, коли можете на нього наступити або натиснути — оглядайте поверхні, до яких торкаєтеся або притуляєтеся.
Зокрема, щоб уникнути укусів "чорної вдови", треба носити щільний одяг з довгими рукавами. Взуття теж повинно бути закритим. Під час відпочинку на природі потрібно перевіряти одяг перш ніж його надягти. Після перебування на ділянках, де можна зустріти каракурта, необхідно перевірити тіло, а речі ретельно струсити та одразу випрати.
Важливо знати, що павуки зазвичай активізуються у посушливу погоду, тому у спекотні дні потрібно бути особливо обачними, аби не натрапити на небезпеку. До того ж, за оцінкою фахівців, павуки ніколи не нападають першими й без причини. Найчастішими є випадки укусів у ногу, коли людина взуває старе взуття, попередньо не перевіривши його, яке самиці уподобали собі для гнізда.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими