У Канаді розглядають можливість допомоги Україні у створенні пенсійної системи, яка буде подібна до її власної.
Про це заявив міністр фінансів Канади Франсуа-Філіп Шампань, пише агентство Reuters.
"Мені пощастило зустрітися з Сергієм і низкою пенсійних фондів, а також із низкою дуже важливих інвесторів, щоб обговорити, що буде далі", — наголосив Шампань, виступаючи на пресконференції з міністром фінансів України Сергієм Марченком на початку зустрічей G7.
Міністр зауважив, що Канада може "багато чого запропонувати для відновлення України". Шампань додав, що він і Марченко зустрічалися з представниками деяких великих канадських пенсійних фондів, таких як Fairfax та інші.
"Ми також думали про те, як ми могли б у кінцевому підсумку працювати разом, щоб ділитися передовим досвідом у побудові пенсійної системи в Україні", — зазначив Шампань.
У Канаді існують два головні види обов’язкового пенсійного забезпечення: Canada Pension Plan (пенсійний план Канади) або трудова пенсія, скорочено CPP, та Old Age Security (пенсія за віком) скорочено OAS.
Так, згідно з Canada Pension Plan (пенсійний план Канади), сума пенсійного фонду базується на внесках, що вираховуються від заробітної платні та розділяється порівну між працівником та роботодавцем. На сьогодні це складає 4,95% від зарплатні. Якщо особа працює на себе, то, відповідно, сплачує повний внесок, тобто 9,9%.
Додамо, що сума пенсійної виплати прямо пропорційна до того, скільки років людина працювала і в якому віці вийшла на пенсію. Повна пенсія нараховується у віці 65 років. Попри це, на CPP можна подаватися і раніше, починаючи з 60 років, але місячна оплата, у такому разі, буде нижчою.
На відміну від CPP Old Age Security (пенсія за віком) не залежить від стажу роботи і виплачується особам, які досягли 65-річного віку, є громадянами або постійними резидентами Канади. Задля того, щоб отримувати пенсію за віком, людині потрібно прожити на території Канади щонайменше 10 років після виповнення 18 років (офіційного повноліття).
У такому разі особа отримуватиме часткову оплату OAS. Якщо особа прожила у Канаді 40 років після свого повноліття, то отримуватиме повну пенсію OAS. Якщо, наприклад, 20 років, то, відповідно, 20/40-х від повної пенсії OAS і так далі. Сума оплати нараховується один раз на момент подачі заявки й надалі не змінюватиметься, незалежно від терміну подальшого проживання особи на території країни після подачі на пенсію.
Нагадаємо, раніше Державна служба зайнятості повідомляла, що деякі громадяни України мають право на достроковий вихід на пенсію за певних умов. Йдеться про осіб, яких звільнили з роботи, а їм на цей час залишилося не більше ніж півтора року до встановленого пенсійного віку.