В Україні з 19 грудня набуває чинності закон, який посилює відповідальність за домашнє насильство. Документом передбачено розмежування поняття домашнього насильства та насильства за статевою ознакою. До того ж нові норми передбачають захист неповнолітніх, включно з визнанням дітей постраждалими, навіть якщо насильство відбулося у їхній присутності.
У документі прописано окрему норму, яка передбачає відповідальність за домашнє насильство, вчинене стосовно неповнолітніх. Це нововведення розширює спектр захисту прав дітей.
Закон визнає малолітню особу потерпілою, якщо домашнє насильство було вчинено у її присутності. Ця норма дозволяє враховувати психологічні травми, які діти отримують навіть у випадках, коли насильство безпосередньо не спрямоване на них.
Документ вводить адміністративну відповідальність за сексуальні домагання, посилює санкції за ухилення від виконання громадських робіт та за невиконання термінового заборонного припису. Кривдника відтепер не можна звільнити від відповідальності через малозначність факту насильства, а відповідальність за ухилення від громадських робіт збільшили.
У новому законі також є норма, яка збільшує строк можливого адміністративного затримання кривдника, зокрема, до 12 годин. Також передбачено введення обов'язкової перевірки необхідності направлення порушника на корекційні програми.
"Я думаю, що насправді законодавчі зміни кращим чином повпливають на захист потерпілої й на притягнення кривдника до відповідальності", — вказувала заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.
Однією з важливих змін є збільшення строку адміністративного затримання кривдника до 12 годин і введення обов'язкової перевірки необхідності направлення порушника на корекційні програми.
Варто зауважити, що з січня по жовтень цього року підрозділами Національної поліції було складено понад 130 тисяч протоколів щодо вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінових заборонних приписів або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування. За словами Павліченко, на обліку перебувають майже 112 тисяч осіб, які вчинили домашнє насильство. Наразі з ними проводиться відповідна профілактична робота.
Наразі в структурі Національної поліції функціонує 61 мобільна група з протидії домашньому насильству. Відповідні групи працюють у кожному обласному центрі й в містах з населенням понад 50 тисяч мешканців.
Нагадаємо, у березні в Україні запустили портал повідомлень про сексуальне насильство над дітьми. Надіслане повідомлення може бути анонімним. Зокрема, важливо надати посилання, де розміщено контент. Для подальшого розслідування та блокування такого контенту громадська організація "Магнолія", як член Міжнародної мережі, збиратиме, аналізуватиме та передавати його до департаменту кіберполіції та в Інтерпол.