Американські науковці встановили, що нестача поживних речовин може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь. Так, те, чого не вистачає у раціоні людини, може також впливати на здоров’я її нащадків.
Як повідомляє MedicalXpress, вчені з Університету Тулейн, що у Сполучених Штатах Америки, встановили, що чотири покоління потомства мишей, яких під час дослідів годували продуктами з низьким вмістом білка, при народженні мали меншу вагу та менші нирки. Такі особливості є основними факторами ризику розвитку хронічної хвороби нирок і гіпертонії.
Зміна раціону нащадків не виправила ситуацію, адже наступні покоління продовжували народжуватися з низькою кількістю нефронів, яка є життєво важливою фільтраційною одиницею. Саме нефрони допомагають ниркам видаляти відходи з крові.
"Якщо ви народилися з меншою кількістю нефронів, ви більше схильні до гіпертонії, але що сильніша у вас гіпертонія, то більше ви пошкоджуєте нирки. Це жахливе замкнене коло", — наголошує провідний автор дослідження Джоване Тортелоте.
Так, корекція раціону в жодному з поколінь не змінила розвиток нирок у потомства до нормального рівня. Науковці порівняли це явище з лавиною та зауважили, що одразу могло здатись, що покращення харчування в першому поколінні виправить ситуацію, але це не так.
"Наступні покоління — онуки, правнуки, праправнуки будуть народжуватимуться з нижчими показниками, навіть якщо вони гарно харчуються та не голодують", — додають вчені.
Дослідники зауважили, що материнське харчування має вирішальне значення для розвитку немовляти, втім вони встановили, що нащадки першого покоління зазнають негативного впливу незалежно від того, хто дотримувався дієти з дефіцитом білка — мати чи батько. Надалі науковці планують провести подальшу роботу, щоб перевірити результати цього дослідження на людях.
Нагадаємо, раніше науковці встановили, що з травня 2014 року на Землі відбулося різке скорочення запасів прісної води. Це може призвести до появи нових глобальних проблем.