1 050 день війни
Особовий склад
801 670
Танки
9 714
Артилерія
21 729
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 038
Крилаті ракети
3 014
Гелікоптери
331
БПЛА
21 727
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,22
42,15
43,87
43,8
Вчені пояснили, як забруднення повітря може впливати на людський мозок
Фото: ілюстративне. Джерело: Pixabay

Вчені пояснили, як забруднення повітря може впливати на людський мозок

Американські науковці виявили, що забруднення повітря, яке спричиняють лісові пожежі, впливає на розвиток деменції. Забруднене довкілля небезпечне не тільки для здоров'я легень, а й для мозку людей.

Як повідомляє Boise State Public Radio, до такого висновку прийшли вчені після того, як дослідили медичні записи понад 1,2 мільйона літніх пацієнтів.

Досілження було зосереджене на дрібнодисперсних часточках діаметром менше ніж 2,5 мікрометра. За словами вчених, на кожен додатковий мікрограм таких часточок з лісових пожеж на кубічний метр повітря протягом трьох років імовірність розвитку деменції збільшувалася на 18%. За відсутності лісових пожеж PM2.5 підвищував ризик лише на один відсоток.

Зокрема, провідна авторка дослідження докторка Холлі Елсер заявила, що ці дані дуже важливі на тлі зростання кількості випадків цього стихійного лиха через зміни клімату, які відбуваються на нашій планеті.

"Оскільки глобальна зміна клімату призводить до того, що лісові пожежі стають дедалі інтенсивнішими та частішими, ці результати дають змогу припустити, що це реальний і небезпечний фактор ризику розвитку деменції", — зауважила вона.

Так, частинки диму з лісових пожеж можуть становити більший нейротоксичний ризик, адже вони утворюються за вищих температур, мають менший розмір і легше долають гематоенцефалічний бар'єр. Задля зниження ризику впливу вчені радять слідкувати за індексом якості повітря (AQI) та обмежити перебування на відкритому повітрі, якщо цей показник перевищує 100. 

За необхідності перебування на вулиці варто використовувати маски N95 або KN95, а також за можливості використовувати вдома повітряні фільтри.

Видання додає, що за останні 20 років кількість лісових пожеж зросла на 13%, особливо в таких регіонах, як Сполучені Штати Америки, Австралія і Південна Європа.

Нагадаємо, раніше британські науковці встановили, що півгодини помірних чи інтенсивних фізичних навантажень і нічний сон протягом не менш як шести годин позитивно впливають на головний мозок. Зокрема, це сприяє покращенню пам'яті у людей.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама