Науковці з'ясували, що занурення у холодну ванну або холодний душ можуть допомогти тимчасово знизити рівень стресу, а також покращити якість сну та загальне самопочуття.
Як повідомляє Medical News Today, йдеться про воду з температурою +15°С або нижче, а тривалість процедур має бути не менше 30 секунд.
Вчені вивчили дані 11 досліджень, які надали їм інформацію про понад трьох тисяч дорослих, здорових учасників. Лише в одному з них брали участь чоловіки й жінки, у всіх інших — учасники виключно чоловічої статі. Варто зазначити, що дослідники не брали до уваги інформацію про спортсменів.
У ході досліджень науковці зробили висновок, що занурення в холодну воду може допомогти знизити стрес, проте цей ефект проявляється не відразу, а лише через 12 годин. Також вони виявили покращення якості життя та сну учасників, але цей ефект був тимчасовим. Утім, для підтвердження цієї інформації варто провести додаткові дослідження.
За словами науковиці з Університету Південної Австралії Тари Кейн, занурення у холодну воду, крижану ванну чи душ може мати позитивний ефект.
"Організм сприймає холод як стрес, активізуючи імунну відповідь, яка тимчасово посилює запалення, подібно до того, як фізичні вправи спричиняють короткочасне пошкодження м'язів, перш ніж призвести до збільшення сили", — наголосила вона.
Кейн зауважила, що з часом регулярне занурення в холодну воду може допомогти зменшити загальне запалення і прискорити відновлення організму. Саме через це воно є популярним серед професійних спортсменів.
Вчені додають, що існує три важливі фактори, які визначають оптимальні умови для занурення в холодну воду. Ідеальною температурою води вважається температура в діапазоні від +10°С до +15°С.
Водночас варто занурюватися лише до рівня шиї, адже занурення з головою пов'язане з деякими негативними наслідками для здоров'я і може навіть "зіпсувати" певні позитивні ефекти від цього. Дослідження показали, що оптимальна тривалість пірнання для досвідчених практиків становить приблизно 12 хвилин. Хоча від короткотривалих теж є користь.
Доктор медичних наук Девід Меррілл зауважив, що холодне занурення має більш безпосередні, короткострокові переваги. Люди повідомляють, що одразу після занурення відчувають себе більш бадьорими та менш тривожними.
Нагадаємо, раніше британські науковці з'ясували, що куріння вейпу шкодить людським легеням так само, як і звичайні цигарки. До того ж електронні засоби для паління негативно впливають на ДНК й можуть навіть пошкоджувати мозок і життєво важливі органи.