Канадські вчені виявили планету, яка потенційно є придатною для життя. Екзопланета LHS 1140 b може мати атмосферу та океан рідкої води.
Як повідомляє Science Daily, резонансне відкриття про екзопланету, яка має помірний клімат, зробила міжнародна група астрономів під керівництвом університету Монреаля.
За словами вчених, це може бути "суперземля", покрита льодом або водою. Коли цю планету вперше виявили, науковці припустили, що це може бути міні-Нептун, який є газоподібною планетою, але дуже мала за розміром порівняно з Нептуном. Проте після аналізу даних космічного телескопа Джеймса Вебба, у поєднанні з попередніми даними інших космічних телескопів, таких як Spitzer, Hubble і TESS, вчені дійшли кардинально інших висновків.
Ця планета розташована у 48 світлових роках від Землі, у сузір’ї Кита. Вона вважається однією з найперспективніших екзопланет у зоні проживання своєї зірки, адже потенційно може мати атмосферу та навіть океан рідкої води. Ця планета обертається навколо червоної карликової зорі, яка має розмір в одну п’яту від Сонця. LHS 1140 b є однією з найближчих екзопланет до нашої Сонячної системи, яка перебуває в зоні проживання цієї зірки.
Вчені додають, що розмір екзопланети у 1,7 раза більший від Землі та в 5,6 раза перевищує її масу. Одним із критичних питань щодо цієї екзопланети було те, чи є вона газовою, або все ж скелястою, яка подібна до Землі, але більша. Проте аналіз спостережень рішуче виключив ймовірність того, що LHS 1140 b — це газова планета без твердої поверхні. Вчені мають докази того, що екзопланета LHS 1140 b є суперземлею, яка навіть може мати багату на азот атмосферу.
"Якщо цей результат підтвердиться, LHS 1140 b стане першою планетою помірного клімату, яка продемонструє наявність вторинної атмосфери, утвореної після початкового формування планети", — наголошує видання.
Оцінки вчених свідчать про те, що від 10% до 20% її маси може складати вода. Це відкриття вказує на те, що LHS 1140 b, ймовірно, нагадує сніжну кулю або крижану планету з рідким океаном у ділянці поверхні планети, яка завжди повернена до червоної зірки.
"З усіх відомих на цей час екзопланет, LHS 1140 b цілком може бути нашим найкращим вибором для того, щоб підтвердити наявність рідкої води на поверхні чужорідного світу за межами нашої Сонячної системи", — додали у виданні.
Вчені переконані, що, якщо LHS 1140 b матиме атмосферу, схожу на ту, що є в Землі, це буде планета-сніжка з величезним океаном, який має розміри близько 4000 кілометрів у діаметрі, що еквівалентно половині площі поверхні Атлантичного океану. Температура на поверхні в центрі цього інопланетного океану може навіть становити комфортні 20 градусів за Цельсієм. Водночас потрібні подальші спостереження, щоб підтвердити присутність атмосфери на LHS 1140 b та визначити, чи ця планета — це така собі "снігова куля", чи "планета-океан".
Вчені наголошують на необхідності додаткових вимірювань за допомогою телескопа Webb, зосередившись на конкретному сигналі, який міг би виявити наявність вуглекислого газу. Ця функція має вирішальне значення для розуміння складу атмосфери та виявлення потенційних парникових газів, які можуть вказувати на придатні для життя умови на екзопланеті.
"Враховуючи обмежену видимість LHS 1140 b за допомогою телескопа Webb — можна зробити максимум вісім спостережень на рік. Тому астрономам знадобиться кілька років спостережень, щоб виявити вуглекислий газ і підтвердити наявність рідкої води на поверхні планети", — додали у Science Daily.
Нагадаємо, 24 червня видання Space.com повідомляло, що марсохід Perseverance почав дослідження скельного виступу, який вчені назвали "Яскравий ангел". Свою назву виступ отримав через незвичайно світлу ділянку скелі на знімках, зроблених з орбіти Марсу.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими