Роберт Фіцо. Фото: Depositphotos

Вибори у Словаччині: NYT спрогнозував, як перемога проросійської партії вплине на допомогу Україні

У Словаччині на позачергових виборах до парламенту перемогу здобула проросійська партія Smer-SD на чолі із Робертом Фіцо, який відкрито виступає проти військової допомоги Україні. І якщо раніше Словаччина відіграла важливу роль у підтримці України, зокрема приймала біженців та першою надала винищувачі й ракети ППО, то тепер Фіцо намагатиметься сформувати коаліційний уряд з меншими партіями, що мають дуже різні погляди на Росію.  

Про це йдеться у новому аналітичному матеріалі The New York Times. За даними видання, до цього єдиним членом Європейського Союзу, який рішуче виступав проти допомоги Україні, була Угорщина на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном. Однак позицію Словаччини, на відміну від Угорщини, Європа не зможе ігнорувати.

"Словаччина відіграла важливу роль у згуртуванні підтримки України, і її не можна так легко ігнорувати, як Угорщину, яку офіційні особи в Брюсселі та інших великих європейських столицях почали сприймати як затятого порушника спокою", — йдеться в статті.

The New York Times пише, що навіть у разі відмови Словаччини від підтримки України навряд чи призведе до значного скорочення потоку зброї з огляду на те, що країна вже надала більшу частину допомоги. Водночас він посилить позиції тих, хто виступає проти військової підтримки України.

"Це може допомогти зробити мейнстрімними заклики до припинення підтримки або принаймні її скорочення, які поки що чути тільки на політичних околицях Європи. Не такий очікуваний швидкий прогрес контрнаступу України через укріплені російські позиції на Півдні послабив сподівання на швидку перемогу та посилив голоси у Франції та інших великих європейських країнах, які виступають проти безстрокових зобов’язань щодо озброєння України", — пише NYT.

Вибори у Словаччині: що відомо

У суботу, 30 вересня, у Словаччині пройшли дострокові парламентські вибори. Прогнозували, що від них залежатиме, чи продовжиться підтримка України цією країною.

Найбільше голосів виборців — понад 20% — отримала проросійська соціал-демократична партія Smer-SD колишнього премʼєр-міністра Роберта Фіцо, який виступав за припинення військової допомоги Україні. У неділю Фіцо заявив, що позиція його політичної сили не змінилася — "військової допомоги Україні не буде". 

Очікується, що наступного тижня Фіцо отримає мандат на формування нового уряду країни. Smer-SD, за прогнозами, формуватиме коаліцію з партією Hlas. Остання, хоча й підтримувала надання допомоги України, під час виборів змінила думку і заявила, що про військову допомогу більше не йдеться.

Нагадаємо, що Захід стурбований позицією Фіцо щодо України. Зокрема, він сказав, що якби став прем’єр-міністром, Словаччина "не надсилатиме ще одну партію боєприпасів". Він також виступає проти вступу України в НАТО. Політолог і президент Інституту суспільних зв’язків Григорій Месежников вважає, що Фіцо намагається презентувати своє ставлення до Росії як "мирну" ініціативу.

Представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель вже відреагував на вибори у Словаччині. Він відмовився коментувати результати голосування, але наголосив, що до цього моменту від початку повномасштабної війни всі країни-члени ЄС демонстрували єдність у підтримці України.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 02.10.2023 00:11