Фото: Pixabay

Випереджають танки армії РФ на покоління: що відомо про Abrams, які Україна отримає восени від США

Напередодні стало відомо, що Сполучені Штати минулими вихідними таки схвалили відправлення до України першої партії танків Abrams. Обіцянка поставити нам ці броньовані бойові машини надійшла від американських партнерів ще на початку року (тоді Пентагон обіцяв надати 31 танк Abrams М1А2), а у травні 250 українських танкістів розпочали навчання в Німеччині на них.

За словами голови відділу закупівель сухопутних військ США Дуга Буша, перша поставка Abrams Україні очікується на початку осені. ЗСУ отримають не лише самі машини, а й повний пакет до них боєприпаси, запчастини, паливну апаратуру, ремонтну базу тощо.

Військові експерти називають американський Abrams одним із найсучасніших танків у світі з найбільшим досвідом бойових дій. У своїх модифікаціях та постійних модернізаціях він втілював досвід протидії різноманітним засобам ураження.

TrueUA розповідає, що відомо про танки Abrams, зокрема, про їхню модифікацію M1, адже саме її отримають на озброєння українські захисники.

Історія створення

M1 Abrams є основним бойовим танком третього покоління виробництва США, який був названий на честь генерала Крейтона Абрамса. Він обіймав посаду начальника штабу Армії Сполучених Штатів і командував збройними силами США у В'єтнамі (1968-1972 роки).

Abrams вважаються добре озброєними, мобільними броньованими бойовими машинами й розраховані на ведення бойових дій в різних умовах сучасної війни. Надходять на озброєння США від 1980 року і на сьогодні залишаються головним бойовим танком Сполучених Штатів. Передбачається, що в Америці подовжать термін служби Abrams до 2050 року.

танк Абрамс

Фото: U.S. Army/ flickr

Існують три основні версії танку: M1, M1A1 і M1A2. Вони відрізняються одна від одної поліпшеним озброєнням, системою захисту, електронікою.

У чому особливості танка M1 Abrams

Американці регулярно оновлюють M1 Abrams. Здебільшого вони посилюють бронювання та додають до цих машин нові цифрові системи. До прикладу, у версії M1A2 у командира з'явився незалежний тепловізійний приціл та нове покоління броні з урану. Врахувавши досвід війни в Іраку, на танки почали встановлювати спеціальні комплекти, щоб можна було вести бої в місті. Також був доданий кулеметний бойовий модуль з дистанційним керуванням, захищені деякі вузли й агрегати від вогню із засідки.

абрамс

Фото: Pixabay

Найсучаснішою серійною версією танку Abrams вважається M1A2 SEPv3. Їй додали можливість використовувати снаряди повітряного підривання, оновлене обладнання зв'язку і програмного забезпечення. Крім цього, американці встановили на цих танках комплект броні нового покоління NGAP і комплекс активного захисту Trophy, який допомагає знищувати ворожі снаряди на підльоті.

Тобто за рівнем своєї технічної оснащеності Abrams зараз випереджає будь-який танк армії РФ на покоління. Крім того, General Dynamics, яка зараз оновлює та виробляє танк, анонсувала у листопаді прем’єру нової версії машини.

Технічні характеристики M1 Abrams

  • Вага: М1А1 — 57,15 т; М1А2 — 61,3 т
  • Довжина: 7 917 (з гарматою — 9 766) мм
  • Ширина: 3 658 мм
  • Висота: 2 885 мм
  • Екіпаж: чотири особи (командир, навідник, заряджальник, механік-водій)
  • Броня: "Чобгем", багатошарова протиснарядна композитна броня, посилена збідненим ураном
  • Головне озброєння: 105-мм нарізна танкова гармата M68 (з M1А1 — 120 мм гладкоствольна М256)
  • Другорядне озброєння: 1×12,7-мм великокаліберний кулемет M2HB або 2×7,62-мм M240 кулеметів (1 баштовий, 1 спарений)
  • Двигун: Honeywell AGT1500З багатопаливний газотурбінний двигун 1500 к. с. (1120 кВт)
  • Питома потужність: 24,5 к. с./т
  • Підвіска: торсіонна Allison DDA X-1100-3B
  • Дорожній просвіт: 480 мм
  • Місткість паливних баків: 1900 л
  • Операційна дальність: 410 км
  • Швидкість: по шосе — 67,6 км/год; пересіченою місцевістю — 48,3 км/год.

Де застосовували танк M1 Abrams

Цей бойовий танк брав участь у кількох війнах:

  • в Перській затоці (операція "Буря в пустелі");
  • в Афганістані (операція "Непохитна свобода");
  • в Іраку (операція "Свобода Іраку").

Наразі він перебуває на озброєнні в таких країнах:

  • США;
  • Австралія;
  • Єгипет;
  • Ірак;
  • Кувейт;
  • Марокко;
  • Саудівська Аравія.

Чому ЗСУ важливо отримати танки Abrams

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець наголошує, що роль танків у контрнаступі ЗСУ є значною, але залишається їхня вразливість з огляду на велику кількість протитанкових засобів. Водночас, зауважує експерт, постачання Abrams є загальним трендом відданості США щодо своїх обіцянок.

"Особливості наступу ЗСУ полягає в тому, що захисники мають пробиватися через заміновану оборону противника. Пам'ятаємо штурми 47-ї бригади ЗСУ, які велися з Leopard і Bradley. Танки виходять на мінне поле, зупиняються й стають об'єктами атак ворожих гелікоптерів й протитанкових засобів. Після цього було зроблено висновки й змінено підходи щодо протискання оборони ворога. Ставки було зроблено на малі піхотні підрозділи й роботу саперів", — нагадав Згурець в ефірі телеканалу "Еспресо".

Він зауважив, що танки Abrams необхідно сприймати як перший крок для забезпечення тривалого постачання. За його словами, цей вид бронетехніки є іншим у порівнянні з німецькими Leopard, які вже Збройні сили України застосовують на полі бою. Зокрема, відмінність Abrams від Leopard у тому, що вони потребують набагато більше палива, забезпечення, до того ж вони важкі.

"Перші 30 танків Abrams мають забезпечити логістику ЗСУ і потім можна буде збільшувати кількість танків, яких в американців є достатньо. Постачання Abrams є загальним трендом відданості США щодо своїх обіцянок", — наголошував Згурець.

Чому США раніше не поставили Україні танки Abrams

У січні поточного року заступниця речника міністерства оборони США Сабріна Сінгх пояснювала, що Пентагон поки що не бачить сенсу у поставках Україні Abrams через складність їхнього обслуговування. За її словами, вони працюють на дефіцитному авіапальному й потребують необхідну матеріально-технічну базу для планового та вимушеного ремонту.

Абрамс

Фото: Pixabay

"Танки Abrams — здебільшого це питання забезпечення. Я маю на увазі, що це танк, який заправляється пальним для реактивних літаків. Тоді як Leopard і Challenger мають інші двигуни, їм потрібен дизель, їх легше обслуговувати. Вони можуть маневрувати на великих ділянках території, перш ніж їм знадобиться дозаправка", — зазначала Сінгх.

Тоді у США нагадували, що вже надали Україні сучасні бойові системи, інші країни також активізувалися та продовжують забезпечувати ЗСУ озброєнням.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 08.08.2023 15:00