Вакцина MVA-BN проти мавпячої віспи пройшла попередню кваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я. Однодозова доза, введена перед зараженням, має 76% ефективності захисту людей від смертельного захворювання.
Про це повідомила прес-служба ВООЗ.
Очікується, що схвалення попередньої кваліфікації сприятиме своєчасному та розширеному доступу до цієї вакцини в громадах із гострою потребою, зменшить передачу захворювання та допоможе стримати спалах.
"Ця перша попередня кваліфікація вакцини проти віспи є важливим кроком у нашій боротьбі з цією хворобою, як у контексті поточних спалахів в Африці, так і в майбутньому. Тепер нам потрібно терміново збільшити закупівлі, пожертвування та розгортання, щоб забезпечити справедливий доступ до вакцин там, де вони найбільше потрібні, поряд з іншими інструментами охорони здоров’я, щоб запобігти інфекціям, зупинити передачу та врятувати життя", — заявив генеральний директор ВООЗ доктор Тедрос Аданом Гебрейесус.
Вакцину MVA-BN можна вводити людям старше 18 років у вигляді дводозової ін’єкції з інтервалом у чотири тижні. Після попереднього зберігання в холоді вакцину можна зберігати при до восьми тижнів.
"Попередня кваліфікація ВООЗ вакцини MVA-BN допоможе прискорити поточні закупівлі вакцин проти міпоксу урядами та міжнародними організаціями, такими як Gavi та Unicef, щоб допомогти громадам, які перебувають на передовій надзвичайної ситуації, що триває в Африці та за її межами", — пояснила помічник генерального директора ВООЗ з питань доступу до ліків і товарів медичного призначення, доктор Юкіко Накатані.
За її словами, це рішення також може допомогти національним регуляторним органам пришвидшити схвалення, зрештою розширивши доступ до якісної вакцини проти віспи. Стратегічна консультативна група експертів ВООЗ (SAGE) з імунізації переглянула всі наявні докази та рекомендувала використовувати MVA-BN у контексті спалаху віспи для осіб із високим ризиком зараження.
Наразі вакцина не ліцензована для осіб віком до 18 років, але вона може використовуватися не за призначенням у немовлят, дітей і підлітків, а також у вагітних і людей з ослабленим імунітетом. Це означає, що використання вакцини рекомендується в умовах спалаху, коли переваги вакцинації переважають потенційні ризики.
За даними ВООЗ, однодозова вакцина MVA-BN, введена перед зараженням, за оцінками, має 76% ефективності захисту людей від мавпячої віспи, а схема з двома дозами досягає приблизно 82% ефективності. Вакцинація після контакту є менш ефективною, ніж вакцинація до контакту.
Мавпяча віспа (міпокс) — це вірусна інфекція, яка викликає гнійні ураження та грипоподібні симптом, зазвичай переноситься легко, але може призвести до смерті. Раніше представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Європі Ганс Клюґе заявив, що віспа не спричинить пандемію, подібну до коронавірусу. Медики та влада знають, як контролювати поширення хвороби у світі.
Мавпяча віспа передається через тісний фізичний контакт, зокрема, статевий, але, на відміну від попередніх глобальних пандемій, таких як COVID-19, немає доказів, що він легко поширюється повітряно-крапельним шляхом.
14 серпня 2024 року генеральний директор ВООЗ оголосив ескалацію спалаху віспи в Демократичній Республіці Конго та інших країнах PHEIC. Понад 120 країн підтвердили понад 103 000 випадків з початку глобального спалаху у 2022 році.
Лише у 2024 році було 25 237 підозрюваних і підтверджених випадків і 723 смерті від різних спалахів у 14 країнах Африканського регіону.
Нагадаємо, що в Демократичній Республіці Конго епідемію віспи оголошували ще 23 квітня. Це сталося після підтвердження 19 випадків захворювання у п’яти департаментах країни, включно зі столицею Браззавіль.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими