Корейські вчені з інституту фундаментальних наук заявили, що їм вперше у світі вдалося "контролювати мозок" мишей на відстані.
Як повідомляє Science Alert, науковцям вдалося це зробити завдяки комбінації генетики, наночастинок та магнітних полів. Зазначається, що тварини з "перемикачами" в мозку буквально за "клацанням пальців" поводились так, як їм диктували автори дослідження.
Сама по собі технологія контролю розуму не є новою. Часто такі експерименти проводять за допомогою громіздких електродів, які буквально прив'язують суб'єкт до зовнішньої системи. Такі системи не лише вимагають хірургічного втручання для встановлення, а й обмежують можливості руху піддослідної тварини.
Дослідники дали назву новій технології Nano-MIND. Це абревіатура від Magnetogenetic Interface for NeuroDynamics. За словами вчених, "контроль розуму" це досить грубе визначення для пояснення принципів роботи технології. Насправді система надає дослідникам засіб дистанційної активації нейронних ланцюгів тварини для низки дослідницьких додатків.
"Це перша у світі технологія, що дозволяє вільно керувати певними областями мозку за допомогою магнітних полів. Ми очікуємо, що вона буде широко застосовуватись в дослідженнях для розуміння функцій мозку, складних штучних нейронних мереж, технологій двостороннього BCI (інтерфейс мозок — комп'ютер) та задля розробки нових методів лікування неврологічних розладів", — зазначив провідний автор дослідження й директор Центру наномедицини IBS Джинву Чон.
Під час наукового досліду вчені інтегрували іонні канали в цільові популяції клітин мозку мишей. Водночас їх можна було активувати магнітним способом. Відбувалося це за допомогою повороту компактного приводу. Також вчені розробили три різні тести для мишей. Перший з них був розроблений для перевірки рецепторів, які беруть участь у складній поведінці годівлі та винагороди. Ці рецептори розташовані в латеральному гіпоталамусі — області, розташованій глибоко всередині самого ядра мозку.
"Під впливом магнітного поля група мишей із перемикачами на збудних нейронах з'їдала лише половину їжі. Друга група зі штучно створеними гальмівними нейронами з'їдала вдвічі більше, доки магнітне поле було активно", — наголошують дослідники.
Зокрема, латеральний гіпоталамус містить області мозку, які відповідають за товариськість тварин. Так, науковці поміщали піддослідну мишу в клітину з твариною, яку вона ніколи раніше не бачила. Дослідники з'ясували, що за допомогою впливу магнітного поля у тварини можна активувати доброзичливу поведінку. Ще один тест був направлений на основні рецептори в медіальній преоптичній ділянці, яка бере участь у батьківській турботі.
"Самки мишей з Nano-MIND інакше реагували на крики мишенят, більше поспішали до них і надовго присідали над засмученими дитинчатами", — додають науковці.
Вчені наголошують, що цю технологію в майбутньому можна використовувати для лікування психічних розладів у людей, повертаючи людині контроль над розумом.
Нагадаємо, раніше вчені визначили, що у період з 1500 року до нашого часу внаслідок діяльності людства на Землі перестали існувати 777 видів тварин. Водночас деякі з тварин могли вимирати через природні причини, але люди причетні до зникнення майже всіх цих видів.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими