Китай розширив використання найважливіших корисних копалин як торгової зброї, обмеживши експорт рідкісноземельних металів, що може похитнути глобальне постачання важливих матеріалів, які широко використовуються у високотехнологічному виробництві від електромобілів до зброї.
Як повідомляє видання Bloomberg, нові заходи були оголошені на тлі торгівельної напруженості між Сполученими Штатами Америки та Китаєм через запровадження мит на китайські товари адміністрацією американського президента Дональда Трампа.
За даними Геологічної служби США, на Китай припадає майже 70% світового виробництва рідкоземельних елементів. Китайський контроль над безліччю нішевих товарів давно розглядається як потенційна геополітична зброя, враховуючи залежність Вашингтона від постачання з Китаю.
"Впродовж останніх двох років Пекін уже ввів подібні обмеження на інші важливі мінерали, такі як галій, германій, графіт і сурма, на тлі зростання напруженості в торгівлі", — додає Bloomberg.
Пекін заявив, що експортна політика переглядається з міркувань національної безпеки, зокрема стосовно товарів подвійного призначення, які можуть мати військове застосування. Йдеться про самарій, гадоліній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій, експорт яких підлягатиме суворішому контролю.
"Останні заходи експортного контролю не є повною забороною, але вони означають, що будь-які закордонні постачання підлягатимуть більшій перевірці щодо того, хто купує та чому. Обсяги експорту інших металів впали до нуля після того, як було введено контроль, і експортерам потрібен час, щоб отримати сертифікат", — наголошує видання.
Цей крок призвів до значного зростання відповідних акцій у понеділок, акція China Rare Earth Holdings Ltd. зросла на 10% у Гонконзі. China Northern Rare Earth Group додала аж 9,2%, а австралійська Lynas Rare Earths Ltd. аж 5,1%. Водночас аналітики Citic Securities Ltd зазначили, що нові засоби контролю можуть ще більше посилити глобальну пропозицію.
"Політика Пекіна захищає інтереси національної безпеки Китаю та підвищує стратегічну цінність інвестування в ланцюжок індустрії рідкоземельних елементів", — зазначили аналітики.
Попри жорсткіший контроль, два з найпоширеніших і найважливіших для промисловості елементів, а саме неодим і празеодим, наразі не включені до переліку. За словами професора Девіда Абрахама з Державного університету Бойсе в Айдахо, це може свідчити про намагання Пекіна зберегти можливість запровадження обмежень на них у майбутньому. Крім того, ці елементи є доступнішими за межами Китаю, що знижує ефективність можливого експортного тиску.
Своєю чергою, Китайська асоціація виробників кольорових металів наголосила, що експортний контроль не має на меті порушення міжнародної торгівлі. За словами представників галузі, компанії, які не займаються діяльністю, що шкодить національній безпеці чи інтересам розвитку КНР, не зазнають обмежень у звичайній комерційній діяльності.
Нагадаємо, раніше очільниця Міністерства економіки Юлія Свириденко заявила, що мита, які були запроваджені Сполученими Штатами Америки 2 квітня, не є критичними для України. За її словами, ціни на харчові продукти не повинні зрости.