Росія купуватиме в Європі газ, щоб забезпечити його постачання невизнаному Придністров’ю. Такі умови сформуються для країни-агресора після припинення транзиту газу через Україну.
Про це повідомляє "Коммерсант" з посиланням на власні джерела.
За інформацією видання, газ буде закуповуватись на спотовому ринку Європи за посередництва компанії Natural Gaz D.C., а гроші на це виділять з російського бюджету.
З січня по квітень включно Москва загалом планує купувати близько трьох мільйонів кубометрів газу на добу. Цього об'єму повинно бути достатньо, щоб покрити потреби Придністров'я.
За газ для невизнаної республіки Росії доведеться платити по 515-530 доларів за тисячу кубометрів. За купівлю 310-320 мільйонів кубометрів газу до кінця квітня з бюджету РФ доведеться виділити близько 164 мільйонів доларів.
Москва могла б забезпечити постачання газу до Придністров’я через "Турецький потік" та Трансбалканський газопровід, але для цього необхідно дійти згоди з Болгарією, Румунією та Україною.
"Схема з закупками на спот-ринку у Європі простіша та швидша. І, звісно, "Газпром" не буде її учасником, тому не нестиме витрат на субсидування", — йдеться у повідомленні джерела.
Аркадій Вікол, який є співвласником Natural Gaz D.C. у коментарі молдавському вебвиданню NewsMaker підтвердив, що його компанією було підписано рамковий контракт на постачання газу з "Тираспольтрансгазом" обсягом два-три мільйони кубометрів на добу. Після цього інциденту молдовські спецслужби викликали Вікола на допит через плани постачати газ до невизнаного Придністров’я.
Як відомо, в невизнаному Придністров'ї від 1 січня припинили постачання тепла та гарячої води для побутових споживачів і підприємств. Головна причина — припинення постачань російського газу.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду країни почати підготовку до націоналізації газової компанії "Молдовагаз". Зокрема, 50% акцій цієї компанії належать російському "Газпрому".
Раніше Молдова запропонувала допомогу невизнаному Придністров’ю купувати природний газ через європейські платформи, щоб впоратися з кризою.
Додамо, 3 січня у невизнаному Придністров’ї запровадили віялові відключення електроенергії. Пов'язані вони з тим, що жителі регіону споживають більше електроенергії, ніж виробляє енергосистема.
Своєю чергою президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова допомогти Молдові подолати енергетичну кризу у невизнаному Придністров'ї, яка виникла через припинення постачання російського газу.