Українці за два роки повномасштабної війни змінили своє ставлення щодо інформаційної безпеки та потреби більш активного втручання держави в діяльність інтернет-джерел. На початку 2024 року все менше громадян нашої держави вважає, що для зміцнення безпеки варто було б більш активно контролювати інформацію в інтернет-джерелах.
Результати опитування були оприлюднені на сайті Київського міжнародного інституту соціології.
У липні 2022 року КМІС проводив опитування, де одне із запитань стосувалося, чи варто державі більш активно контролювати інформацію в інтернет-джерелах. У лютому 2024 року соціологи повторили це запитання для розуміння динаміки настроїв українців.
На графіку 1 видно, що у липні 2022 року більшість українців — 60% погоджувалися, що для зміцнення захистку від агресора держава повинна активніше контролювати інформацію в інтернет-джерелах. Водночас громадяни виступали проти та вважали це обмеженням прав і свобод — 30%. До лютого 2024 року ситуація суттєво змінилася: наразі більше тих, хто сприймає спроби активніших дій влади щодо інтернет-джерел як обмеження прав і свобод — 49%. Водночас до 44% зменшилася частка тих осіб, хто вважає для зміцнення безпеки варто було б більш активно контролювати інформацію в інтернет-джерелах.
Скріншот із сайту КМІС
На графіку 2 інформація наведена у розрізі респондентів, які користуються чи не користуються українськими Telegram-каналами та українськими новинними сайтами для отримання інформації про бойові дії. Можна бачити, що користування чи не користування Telegram-каналами та новинними сайтами слабко пов’язане зі ставленням до більш активного втручання держави.
Так, наприклад, серед тих людей, хто користується Telegram-каналами, 43% погоджуються, що для зміцнення захисту від агресора держава має більш активно контролювала інформацію в інтернет-джерелах. Водночас серед тих, хто не користується Telegram-каналами, 46% вважали б такі дії влади як обмеження прав і свобод українців. Відсутність зв’язку ставлення і використання ТГ-каналів (і сайтів) пов’язана, скоріш за все, з тим, що ми запитували не про закриття, а про контроль. Респонденти могли гадати, що їх це не стосуються, бо вони користуються "правильними" каналами або сайтами.
Скріншот із сайту КМІС
На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі. У всіх регіонах думки розділилися і багато як тих, хто підтримує, так і тих, хто не підтримує більш активну діяльність держави.
Скріншот зі сайту КМІС
Раніше представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов переконаний, що Telegram містить низку загроз для інформаційної безпеки України.
Нагадаємо, у Telegram зазначили, що компанія докладає значних зусиль для захисту даних користувачів. Це відбувається на тлі розмов про поширення російської пропаганди та вкиди в цій соцмережі.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими