Фото: freepik.com

Як змінився бізнес українських нардепів під час повномасштабної війни — дослідження

Чверть чинних народних депутатів України пов'язані зі 100 фінансово-промисловими групами (ФПГ). Зокрема, у період із початку повномасштабної війни та станом на кінець жовтня 2023 року до складу 45 груп, що пов'язані з народними обранцями ІХ скликання, увійшла 151 українська юридична особа. 

Про те, чи змінився бізнес народних депутатів за період великої війни, йдеться у дослідженні системи YouControl.

Сотня ФПГ на сотню нардепів

Відомо, що в українському парламенті налічується понад 400 народних депутатів. З них 113 осіб пов'язані зі 100 фінансово-промисловими групами, що додані до аналітичної системи YouControl.

Фінансово-промислова група — це сукупність компаній із фінансової або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів.

За даними дослідження, депутати партії "Слуга народу" входять до 35 ФПГ. Народні обранці з "Платформи за життя та мир" — до 13 ФПГ, з фракції "Батьківщина" — до 12, а з депутатської групи партія "За майбутнє" — 11 груп.

Проте деякі народні обранці, що відносяться до однієї ФПГ — входять до складу різних фракцій та депутатських груп у Верховній Раді. 

Інфографіка YouControl

Інфографіка YouControl

Так, аналітики проаналізували народних депутатів, які були позбавлені або склали депутатський мандат за період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2023 року. Таких виявилось 48 осіб. Зокрема майже 50% з них пов'язані з 22 ФПГ у системі YouControl.

Зокрема більш ніж третина колишніх посадовців, що входять до ФПГ, втратили статус народного депутата до 24 лютого 2022 року в більшості через перехід на інші державні посади. Інші 15 депутатів позбавлені мандату після початку повномасштабного вторгнення РФ.

Зазначається, що п'ятеро з яких — через втрату громадянства (Віктор Медведчук та Тарас Козак), восьмеро — за власною заявою та один — у зв'язку з переходом на посаду міністра аграрної політики та продовольства. Колаборант Олексій Ковальов, який загинув влітку 2022 року, був позбавлений мандату у січні 2023 року.

Зміни у складі ФПГ та їхній зв'язок із політиками

У дослідженні вказано, що зміни торкнулись 76 зі 122 проаналізованих ФПГ за період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2023 року. За цей час до складу 45 ФПГ, що пов'язані з чинними та колишніми народними депутатами ІХ скликання, увійшла 151 українська юридична особа.

Зазначається, що 92 компанії (понад 60%) зареєстровані у період березень 2022 року — жовтень 2023 року. 25% з них працює у сфері нерухомості. Зі 151 компанії — 53 зареєстровані в Києві (35%). 49 юросіб (понад 32%) — на Заході України: в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях.

Серед доданих компаній до ФПГ, що мають дані з фінзвітності за досліджуваний період, аналітики YouControl виокремили п'ятірку за найбільшим виторгом за 2022 рік:

  • ТОВ "ДЕ ТРЕЙДИНГ" (Група Максима Єфімова) — 5,7 мільярда гривень;
  • ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (Група Максима Єфімова) — 2,3 мільярда гривень;
  • ТОВ "ТРАНС ОЙЛ КОМПАНІ" (Континіум) — 757,2 мільйона гривень;
  • ТОВ "БУКОВИНСЬКЕ ХПП" (Український аграрний холдинг) — 529,4 мільйона гривень;
  • ТОВ "М'ЯСОКОМБІНАТ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ" (Агропродсервіс) — 396,7 мільйона гривень.

За даними аналітиків, з початку повномасштабного вторгнення зі складу 61 досліджуваної ФПГ вийшли 248 українських юридичних осіб. Понад 49% з них зареєстровані у столиці та на Київщині. Більш ніж половина — 132 з 248 компаній вийшли зі складу ФПГ у 2022 році. Підприємства працюють у сфері торгівлі (47), нерухомості (30), АПК (20), будівництві (20).

Також в YouControl склали п'ятірку найбільших компаній за виручкою за 2022 рік, що вийшли зі складу ФПГ:

  • ТОВ "ШАХТА 1−3 "НОВОГРОДІВСЬКА" (Група Максима Єфімова) — 1,04 мільярда гривень;
  • ТОВ "СП "УКРКАРПАТОЙЛ ЛТД" (Приват) — 866,5 мільйона гривень;
  • ТЗОВ "СОФРО" (Група родини Васильковських) — 705,4 мільйона гривень;
  • ТОВ "АГРОХІМ-ПАРТНЕР" (Група родини Гузенко) — 670,2 мільйона гривень;
  • ТОВ "ШП "ХАРКІВЕНЕРГОРЕМОНТ" (Група Ігоря Молотка та Андрія Комара) — 292,7 мільйона гривень.

Фото: YouControl

Фото: YouControl

Нові гравці у складі ФПГ та причини виходу юросіб зі складу групи

До п'ятірки фінансово-промислових груп за кількістю доданих компаній до складу групи за період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2023 року увійшли такі:

  • "Європа";
  • "Агропродсервіс";
  • Група Максима Єфімова;
  • "Континіум";
  • Група братів Дубневичів.

Інфографіка YouControl

Інфографіка YouControl

Варто зазначити, що група братів Дубневичів — Ярослава Дубневич та його брата екс-народного депутата України Богдана Дубневича — поповнилась 10 компаніями.

У дослідженні зазначається, що 10 компаній увійшли до складу ФПГ "Континіум". Так, ключовими особами якої є народний депутат України Степан Івахів, Сергій Лагур, а також Світлана Івахів, яка до лютого 2023 року була дружиною Степана Івахіва. 

Група народного депутата України Максима Єфімова збільшилась на 11 компаній, що переважно залучені у сфері машинобудування та паливно-енергетичного комплексу. Вишгородський районний суд Київської області у вересні 2023 року розглядав заяву про розірвання шлюбу нардепа Єфімова. Проте це суттєво не вплине на структуру групи, тому що Ганна Єфимова є учасницею лише однієї компанії, що працює у сфері альтернативної енергетики.

ФПГ "Агропродсервіс", співвласницею переважною кількості компаній якої є дружина народного депутата Івана Чайківського — Тетяна Чайківська, об'єднує сільськогосподарські компанії в Тернопільській та Івано-Франківській області. За період повномасштабного вторгнення Росії в Україну до складу групи увійшло 12 компаній. Це складає майже 30% від загальної кількості компаній, що входять до її складу.

До п’ятірки ФПГ за кількістю виключених компаній зі складу групи за досліджуваний період увійшли: "Укрпромінвест", Група Костянтина Жеваго, Група родини Васильковських, "Приват", Група родини Столар та Група Нестора Шуфрича.

Інфографіка YouControl

Інфографіка YouControl

Так, зі складу ФПГ "Укрпромінвест", ключовими особами якої є нинішній народний депутат Петро Порошенко та його син Олексій, вийшла 21 компанія. Зі складу ФПГ Приват, ключовими особами якої виступають Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, вибуло 14 компаній. Група Нестора Шуфрича зменшилася на 13 компаній. На 13 компаній також зменшилась "Група родини Столар" колишнього колеги Шуфрича з фракції ОПЗЖ — Вадима Столара. До того ж майже в три рази за кількістю компаній зменшилась однойменна фінансово-промислова група, пов'язана з екс-нардепом Ігорем Васильковським. 

Відповідно за період повномасштабного вторгнення не відбулося радикальних змін в структурі фінансово-промислових груп, пов'язаних із нинішніми народними депутатами. Натомість кількість компаній, що вийшли зі складу ФПГ у більш ніж 1,5 раза перевищує кількість компаній, що додались.

Нагадаємо, нещодавно компанія-власник кіберспортивної команди NAVI та розробника S.T.A.L.K.E.R. придбала один з найвідоміших київських бізнес-центрів "Парус" у народного депутата від колишньої, а нині — забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя" Вадима Столара.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 18.12.2023 20:57