Підтримати проект
Фото: Facebook Олександр Кубраков
Зернову угоду продовжено ще на чотири місяці, — Кубраков
18 БЕРЕЗНЯ 2023 16:27
Альона Боженко
Редактор стрічки новин

Договір про зернову угоду продовжено на 120 днів, а не на 60, як заявляли у Росії.

Про це повідомив віце-прем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

"Вдячний Генеральному секретареві Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану, а також усім країнам-партнерам за спільні зусилля для продовження дії документа (зернової угоди, — ред.) ще на 4 місяці", — заявив міністр.

За його словами, таке продовження означає, що Україна буде і надалі експортувати агропродукцію через три морські порти. Кубраков зазначив, що з 1 серпня вже 25 мільйонів тонн агропродукції було відправлено на потреби світу.

"Водночас головним викликом є прискорення інспекційних перевірок у Туреччині. Це дозволить світу отримати ще більше української агропродукції. Також продовжуємо роботу з приєднання до зернової ініціативи портів Миколаївської області та розширення номенклатури вантажів", — додав чиновник.

Що відомо про зернову угоду

Україна є великим світовим виробником та експортером зерна, але її експорт постраждав від вторгнення Росії. Чорноморська зернова ініціатива була створена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року і була продовжена в листопаді, але термін її дії закінчується 18 березня.

Юрій Васьков, заступник міністра реставрації України, заявляв минулого місяця, що Київ проситиме всі сторони розпочати переговори про продовження угоди щонайменше на рік, і що необхідно залучити порти Миколаєва. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу минулого тижня повідомив, що Анкара наполегливо працює над продовженням ініціативи.

Росія ж заявила, що погодиться продовжити чорноморську зернову угоду лише за умови врахування інтересів власних сільгоспвиробників. Російський сільськогосподарський експорт не був прямим об’єктом західних санкцій, але Москва каже, що обмеження на її платіжні, логістичні та страхові галузі є "перешкодою" для її можливості експортувати власне зерно та добрива.

Варто зазначити, що експорт зерна з України впав на 26,6% до 32,9 млн тонн у 2022-2023 роках через менший урожай і логістичні труднощі, спричинені вторгненням Росії.

Нагадаємо, раніше Російська Федерація заявила про продовження зернової угоди тільки на 60 діб. Туреччина та ООН та наполягали на терміні у 120 днів.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першим

Економіка, 18.03.2023 16:27