У неділю, 28 червня, президент України Володимир Зеленський розповів, що підтримує пропозицію встановити пам'ятник Івану Мазепі на місці, де понад десять років тому повалили пам'ятник Леніну.Про це Володимир Зеленський заявив під час виступу на заходах із нагоди Дня Конституції України.Під час відкриття погруддя Івана Мазепи у Києво-Печерській лаврі президент заявив, що Україна відновлює історичну справедливість."Сьогодні ми виправляємо ще одну історичну несправедливість. Відтепер тут, у Києво-Печерській лаврі, абсолютно справедливо стоятиме погруддя великого українця та покровителя Лаври Івана Мазепи", — зазначив Зеленський.Він також наголосив, що саме за опіки Мазепи Києво-Печерська лавра пережила період розквіту, а самого гетьмана назвав видатним державним діячем, меценатом і очільником Козацької держави.На думку Зеленського, масштаб постаті Івана Мазепи заслуговує не лише на погруддя, а й на повноцінний пам'ятник у столиці. Він зауважив, що для цього вже існує символічне місце — на бульварі Тараса Шевченка, де у грудні 2013 року під час Революції Гідності повалили пам'ятник Леніну."Вважаю, що ідеальне місце для нього існує. Існує з грудня 2013 року на бульварі Шевченка. Я впевнений, там де Ленін впав, там міцно стоятиме Мазепа", — підсумував Володимир Зеленський.Як відомо, пам'ятник Володимиру Леніну на Бессарабці активісти повалили в грудні 2013 року під час Революції Гідності. Відтоді місце залишається порожнім, а навколо його майбутнього не стихають дискусії.Нагадаємо, що полковника армії Української Народної Республіки (УНР), голову Організації українських націоналістів (ОУН) Андрія Мельника та його дружину Софію Федак-Мельник перепоховали за на Національному військовому меморіальному кладовищі..

За підтримки ЮНЕСКО в Національному заповіднику "Софія Київська" реалізовують унікальний проєкт в умовах воєнного стану. Там установили 28 сейсмодатчиків, які відстежують вплив ракетних ударів, вибухів та інших вібраційних навантажень на пам’ятки комплексу.Про це повідомило "Суспільне" з посилання на генеральну директорку заповідника "Софія Київська" Нелю Куковальську.За її словами, система моніторингу стану пам’яток у "Софії Київській" працює вже близько 20 років. Вона контролює стан будівель, ґрунтів, підземних вод, мікроклімату й екологічних показників.Вона розповіла, що ще до повномасштабної війни в заповіднику планували доповнити її датчиками для фіксації вібраційних навантажень. Однак реалізувати цей проєкт тоді не вдалося. Зокрема, відмовилися від безоплатної пропозиції американської компанії через високу вартість доставлення та митного оформлення. Зрештою систему вдалося встановити за підтримки ЮНЕСКО.Зараз 20 датчиків змонтували на Софійському соборі, ще вісім — на дзвіниці. ЮНЕСКО також профінансувало програмне забезпечення, спеціальний комп’ютер для обробки даних і роботу італійських фахівців, які монтували систему.За словами генеральної директорки заповідника Нелі Куковальської, датчики фіксуватимуть вібрації від вибухів, прольотів ракет і дронів, автомобільного руху, концертів та інших зовнішніх чинників.Отримані дані використовуватимуть для створення моделі напружено-деформованого стану пам’яток. Це дозволить визначити найуразливіші ділянки споруд і своєчасно планувати їхнє укріплення."Ми розумітимемо, де в нас ключові точки в пам’ятках, на які треба звернути увагу, які, можливо, треба підсилювати, щоби зберегти споруду", — пояснила Куковальська.Під час одного з останніх масованих обстрілів Києва поблизу території заповідника впала ракета "Іскандер". Працівники Софії Київської та профільні служби обстежили пам’ятки комплексу, однак пошкоджень не виявили. Однак на території довелося збирати уламки ракети та викликати вибухотехніків, але самі будівлі не постраждали."За пів дня ми обстежили всю територію, всі дахи, всі приміщення. Слава Богу, серйозних пошкоджень ніде не виявили", — сказала вона.Водночас директорка зазначила, що нові датчики вже зафіксували декілька потужних атак на Київ. Остаточні результати вимірювань фахівці зможуть проаналізувати після завершення налаштування всієї системи моніторингу.Крім того, система допоможе відстежувати вплив можливих землетрусів у зоні Вранча в Румунії, які періодично відчуваються й на території України. За словами директорки, черговий цикл сейсмічної активності в цьому регіоні очікують найближчими роками.Паралельно у Софійському соборі тривають реставраційні роботи з розкриття живопису XVIII–XIX століть, який десятиліттями залишався прихованим під нейтральним тонуванням.Нагадаємо, декілька днів тому міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповідав, що на території Києво-Печерської лаври тривають ремонтно-відновлювальні роботи після влучання російського дрона по Свято-Успенському соборі. Рятувальники намагаються захистити святиню від опадів і подальших руйнувань..

На Кіпрі готують місце під установлення пам’ятника Тарасу Шевченку. Його створили українські скульптори Олесь Сидорук і Борис Крилов.Про це повідомило посольство України на Кіпрі на своїй сторінці у Facebook.Зараз тривають перемовини щодо локації пам'ятника. У дипломатичному відомстві переконані, що майбутнє місце встановлення монумента стане важливим осередком української громади на Кіпрі та простором збереження національної пам'яті."Установлення погруддя Тараса Шевченка на Кіпрі є символом духовної присутності України у світовому просторі. Монумент покликаний зміцнювати культурні, духовні та гуманітарні взаємини між Україною та Кіпром, утверджуючи авторитет України як європейської держави з великою історією, культурою та незламним народом", — зазначив посол України Сергій Ніжинський.Біля нього вшановуватимуть пам'ять Великого Кобзаря українці, дипломати, представники урядових місій, діячі культури, духовенство та друзі України з різних країн світу."Ми з великою честю та гордістю долучилися до створення цього пам’ятного знаку, усвідомлюючи його високу місію — нести світові українське слово, українську культуру та невмирущу духовну спадщину Тараса Шевченка", — наголосив творець монументу Олесь Сидорук.Пам'ятний знак створено у співпраці з українською ливарнею "САЯМАТ". Композиція виконана з бронзи та світлого граніту. На постаменті відтворено український рушник, факсиміле підпису Тараса Шевченка та перо, що символізують його творчу спадщину."Монумент виконаний у двох благородних матеріалах: світлому граніті та бронзі, що надають композиції монументальності, урочистості та позачасового звучання", — акцентували в посольстві України на Кіпрі.. Нагадаємо, що 9 березня цього року в Республіці Ботсвана відбулася історична подія. Там установили перший пам'ятник Тарасу Шевченку на африканському континенті..

Перепоховання одного з лідерів Організації Українських Націоналістів (ОУН) Андрія Мельника в Україні викликало "серйозну стурбованість" в Ізраїлі. Його перепоховали на Національному військовому меморіальному кладовищі (НВМК).Спеціальну заяву з цього приводу оприлюднили в Міністерстві закордонних справ Ізраїлю."Ми висловлюємо жаль з приводу рішення провести офіційну державну церемонію перепоховання лідера ОУН Андрія Мельника, який співпрацював з нацистами. Не можна ігнорувати історичну правду та пам'ять про жертв, вбитих нацистами та їхніми поплічниками", — йдеться в документіСвоєю чергою, в Меморіальному комплексі історії Голокосту Яд Вашем додали, що вшанування Мельника "підриває моральну цілісність, яка є основою вшанування пам'яті про Голокост"."Перепоховання Андрія Мельника з проведенням державного похорону в Україні викликає серйозну стурбованість. Вшанування лідера руху, який підтримував нацистську Німеччину та співпрацював з нею під час переслідувань і вбивств мільйонів євреїв, підриває моральну цілісність, яка є основою вшанування пам'яті про Голокост. Яд Вашем глибоко стурбований такими національними меморіальними заходами, що відбуваються за рахунок історичної правди та пам'яті про жертв Голокосту", — йдеться у повідомленні пресслужби комплексу.Як відомо, в червні 2025 року Кабінет міністрів затвердив порядок здійснення перепоховання видатних борців за незалежність України у ХХ столітті. У зв’язку з цим в Україні запланували створення Пантеону видатних українців.У понеділок, 25 травня останки одного з керівників ОУН Андрія Мельника та його дружини Софії Федак-Мельник, які привезли з Люксембургу, урочисто перепоховали за на Національному військовому меморіальному кладовищі.Нагадаємо, що минулого року польський Сейм ухвалив закон про встановлення 11 липня національного дня пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки..

Полковника армії Української Народної Республіки (УНР), голову Організації українських націоналістів (ОУН) Андрія Мельника та його дружину Софію Федак-Мельник перепоховали за на Національному військовому меморіальному кладовищі (НВМК).Про це повідомив "Інтерфакс-Україна". Церемонія перепоховання відбулася в понеділок зранку.У ній взяли участь президент України Володимир Зеленський, третій президент України (2004-2010) Віктор Ющенко, прем’єр-міністр України Юлія Свириденко, керівник Офісу президента Кирило Буданов, голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук та інші посадовці"Коли ми повертали в Україну полковника Андрія Мельника та його дружину Софію через Закарпаття та ще пів країни в нашу вільну столицю, у Київ, на цьому шляху не було розбрату, який так часто раніше збивав нас, збивав Україну. Не було сумнівів, хто є справжнім ворогом для України та хто її друзями, партнерами та братами. І була наша вдячність, наша безумовна вдячність усім, хто своє життя поставив на службу Україні та завдяки якому Україна витримує російські удари і зберігається", — заявив на перепохованні Зеленський.Церемонія відбулася відповідно до військового поховального ритуалу із відданням усіх належних військових почестей. Особливим символічним елементом церемонії стало внесення до місця поховання землі, привезеної з могили Мельника у Люксембурзі. Подія стала першим почесним перепохованням борця за незалежність України на території НВМК.У суботу, 23 травня у Патріаршому соборі Воскресіння Христового Української греко-католицької церкви (УГКЦ) у Києві відбулося центральне заупокійне богослужіння та Чин похорону над останками Мельника та його дружини.Перепоховання мало відбутися у неділю, 24 травня, але через російську масовану ракетно-дронову атаку на Київ його перенесли.Нагадаємо, що минулого року польський Сейм ухвалив закон про встановлення 11 липня національного дня пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки..

Українські герої різних часів, які захищали ідею незалежності, боролися заради держави та поховані в Європі, Америці й інших країнах повертаються. Зараз такий процес розпочався щодо полковника Андрія Мельника та його дружини Софії.Про це повідомив президент України Володимир Зеленський під час традиційного вечірнього відеозвернення."Ми маємо можливість і моральний обов’язок перепоховати їх тут, в Україні, вдома", — наголосив він.За його словами, це знакові українці XX століття, яких поважають. Готуються також рішення щодо полковника Євгена Коновальця та інших сильних історичних постатей."Український народ заслуговує на свою історичну памʼять, і цю справжню памʼять ми зміцнюємо. Дякую всім, хто нам допомагає! Наша команда зараз сфокусована зокрема на цьому завданні. Дякую вам. Слава Україні!" — підсумував Володимир Зеленський.Раніше перший заступник голови Державного комітету України з питань телебачення та радіомовлення, чинний голова ОУН Богдан Червак поінформував, що сьогодні в Люксембурзі відбулася церемонія ексгумації праху лідера Організації українських націоналістів (ОУН), полковника Андрія Мельника та його дружини Софії.За його словами, на церемонію ексгумації прибули уповноважені представники української влади — Офісу президента, МЗС, Українського інституту національної памʼяті."Усе відбулося відповідно до церемонії його поховання 1964 року: троянди, прапор ОУН, молебень, тужливий спів, сльози. Але цього разу була одна суттєва відмінність: полковнику найвищу шану віддавала незалежна Україна", — написав Червак у Facebook.Останки Андрія Мельника та його дружини вирушили в Україну. Їх планують перепоховати на Національному військовому меморіальному кладовищі на Київщині 24 травня.За декілька днів до цього літургії за їхній упокій проведуть у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві. Заупокійні богослужіння після прибуття останків з Люксембургу в Україну проводитимуть впродовж 22-23 травня.Нагадаємо, що минулого року польський Сейм ухвалив закон про встановлення 11 липня національного дня пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки..

Повідомлення на телефоні "Недостатньо пам’яті" знайоме багатьом. І часто проблема не в кількості фото чи відео, а в прихованих файлах, які накопичуються місяцями. Часто таке повідомлення від системи смартфона застає нас у найнесподіваніші моменти.TrueUA розповідає, як легко розвʼязати цю проблему та уникнути подальшого перевантаження пам’яті на телефоні.1. Очистіть кеш додатківКеш — це тимчасові файли, які допомагають програмам працювати швидше, але з часом вони займають гігабайти пам’яті. Найбільше накопичують найпопулярніші та найбільш відвідувані застосунки:InstagramTikTokбраузери та навігаціяНа Android достатньо зайти в налаштування додатка і натиснути "Очистити кеш". На iPhone це зазвичай робиться через перевстановлення або внутрішні налаштування програм, як-от у Telegram. У результаті можна звільнити кілька гігабайтів буквально за хвилину.2. Почистіть месенджериМесенджери — один із головних "складів" сміття. Фото, відео та файли автоматично зберігаються і швидко забивають пам’ять. Найчастіше це стосується Telegram та WhatsApp.Видаліть старі медіафайли, вимкніть автозавантаження і, якщо є можливість, увімкніть автоматичне очищення кешу. Це дає один із найбільших ефектів — іноді до 5-8 ГБ.3. Перевірте теку "Завантаження"Це простий крок, проте його часто ігнорують. У теці роками накопичуються документи, скриншоти, зображення та інсталяційні файли. Більшість з них давно не потрібні.Достатньо швидко переглянути вміст і видалити зайве й ви одразу звільните трохи місця без ризику втратити щось важливе.4. Видаліть дублікати фотоСерії однакових кадрів, скриншоти та випадкові знімки можуть займати більше місця, ніж здається. Особливо якщо їх сотні.Для очищення зручно використовувати:Google Photos;Files by Google.На iPhone також є вбудований пошук дублікатів у галереї. Це один із найпростіших способів звільнити кілька гігабайтів без втрати цінних фото.5. Перегляньте відеоВідео — це найбільший "важковаговик". Один ролик у 4K може займати багато гігабайтів.Не обов’язково видаляти все підряд. Достатньо пройтися по галереї та позбутися невдалих або непотрібних записів, а важливі — перенести у хмару. Така "ревізія" легко дає +5-10 ГБ вільного місця.6. Видаліть непотрібні додаткиБагато програм залишаються в телефоні "про всяк випадок", хоча ви їх не відкривали місяцями. Ігри, старі сервіси, додатки з акцій — усе це займає пам’ять.На Android це робиться через "Налаштування → Програми"На iPhone — "Сховище iPhone"Окремо варто згадати функцію "вивантаження" на iPhone, тобто застосунок видаляється, але дані залишаються. Це зручно, якщо ви не хочете втрачати прогрес.7. Очистіть системне сміттяСистема теж накопичує тимчасові файли, кеш браузера та інші службові дані. Наприклад, у Google Chrome або Safari з часом накопичується історія і кеш.На Android допомагають вбудовані інструменти очищення, а на iPhone — очищення браузера або перевстановлення "важких" застосунків. Якщо ж розділ "Інше" займає занадто багато, іноді доводиться робити повне скидання пристрою.Як не допустити повторної проблемиЩоб пам’ять знову не заповнювалася, достатньо кількох простих звичок:вимкнути автозбереження медіа у месенджерах;регулярно чистити кеш;зберігати фото у хмарі;не накопичувати великі відео без потреби.У більшості випадків проблема нестачі пам’яті вирішується без радикальних кроків. Достатньо швидкого "прибирання" і смартфон знову працює швидко та без зависань. Регулярна перевірка файлів і додатків дозволяє уникнути цієї ситуації взагалі.Додамо, експерти з кібербезпеки попереджають, що звичка використовувати однакові паролі або записувати їх "на папірці" може обернутися серйозними проблемами — від втрати доступу до акаунтів до фінансових збитків.Читайте також: iPhone знову подорожчає: нове покоління може здивувати ціною.

У четвер, 30 квітня, Львівська міська рада ухвалила рішення про перейменування частини вулиці Винниченка на площу Героя України Андрія Парубія.Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий, який опублікував відповідний допис у своєму Telegram-каналі."Тепер пам’ятник В’ячеславу Чорноволу, будівля обласної адміністрації й обласної ради, де Андрій був депутатом декількох скликань, матимуть адресу площі Героя України Андрія Парубія", — зазначив він.За його словами, на сесії міськради перейменували частину вулиці Винниченка від Просвіти до Личаківської.Раніше столичні депутати проголосували за присвоєння імені Андрія Парубія проїзду у Печерському районі. Новий топонім з'явився у знаковому місці — між Маріїнським парком та урядовим кварталом.Відповідне рішення ухвалили 23 квітня під час пленарного засідання п'ятої сесії Київської міської ради дев'ятого скликання. Пропозицію підтримали 70 міських обранців.За словами ініціаторів рішення, постать Андрія Парубія є знаковою для сучасної історії України, оскільки його діяльність безпосередньо пов'язана з розбудовою парламентаризму та захистом суверенітету.Вбивство Андрія ПарубіяЙого застрелили 30 серпня у Франківському районі Львова. Нападник відкрив вогонь, зробивши близько восьми пострілів. Політик загинув на місці ще до прибуття "швидкої" та правоохоронців.Слідство встановило, що нападник перебував у маскуванні та видавав себе за кур’єра служби доставлення Glovo. У Служби безпеки України відсутні дані щодо того, чи пов'язані вбивства мовознавиці Ірини Фаріон і колишнього спікера Верховної Ради Андрія Парубія.У ніч на 1 вересня правоохоронці затримали підозрюваного у вбивстві. Голова Національної поліції Іван Вигівський наголошував, що правоохоронцям знадобилося лише 36 годин, аби вийти на його слід і затримати. Він додав, що у справі про вбивство Андрія Парубія, ймовірно, є російський слід.Затриманому оголошено підозру за двома статтями: посягання на життя народного депутата України, вчинене у зв’язку з його державною діяльністю та державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану. Підозрюваний у вбивстві Андрія Парубія під час допитів зізнався у злочині та повідомив про свої контакти з представниками Російської Федерації.У коментарі журналістам чоловік натякнув, що на місці застреленого ним політика міг би бути Петро Порошенко. Підозрюваний назвав свої дії "помстою усій українській владі", а також назвав неправдою інформацію, начебто російські спецслужби його шантажували.Президент України Володимир Зеленський 1 жовтня минулого року підписав указ про присвоєння Андрію Парубію звання Герой України.Нагадаємо, 11 березня стало відомо, що Служба безпеки України завершила досудове розслідування у справі про вбивство народного депутата та колишнього голови Верховної Ради Андрія Парубія та скерувала обвинувальний акт до суду..

Міністерство культури України додало до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини "Традицію вбирання хрестів Хресної дороги у селі Монастирок Тернопільської області".Про це повідомили на інформаційних ресурсах Міністерства культури України."Цей звичай є важливою частиною духовного життя громади та символом тяглості поколінь", — ідеться в повідомленні.Там додали, що він пов’язаний з історією невеликого села Монастирок Більче-Золотецької територіальної громади, яке має давнє коріння — тут зберігся скельний монастир ІХ-Х століть із печерним храмом та каменем-дольменом (капищем), а 1600 року заснували Воздвиженський Василіанський монастир."Такі традиції — це жива пам’ять громади. Також це доказ того, що культура передається через практику. Вбирання хрестів — це про зв’язок поколінь та силу локальних спільнот, які зберігають свою ідентичність навіть у найскладніші часи", — зазначила віцепрем’єр-міністерка з гуманітарної політики України, міністерка культури України Тетяна Бережна.Особливості обряду:відбувається напередодні свята Воздвиження Чесного Животворчого Хреста;охоплює 14 хрестів Хресної дороги, закріплених за родинами;хрести прикрашають квітами, зіллям і стрічками;підготовка до обряду триває ще з весни.Після святкової літургії відбувається урочиста хода Хресною дорогою, яка завершується біля печерного храму. Дівчата, які вбирали хрести, отримують благословення — як символ зв’язку віри, родини та майбутнього.Нагадаємо, що Україна розширює міжнародну співпрацю у сфері культури, домовившись про нові проєкти підтримки з низкою країн Європейського Союзу. Про це повідомили під час Міжнародної конференції "Співпраця заради стійкості", що відбулася у Львові..

За офіційними даними на початок квітня, росіяни пошкодили або цілком зруйнували 1 723 пам’ятки культурної спадщини та 2 524 об’єкти культурної інфраструктури, вкравши десятки тисяч музейних артефактів.Про це повідомив керівник Офісу президента України Кирило Буданов, який опублікував відповідний допис у своєму Telegram каналі."Сьогодні — День пам’яток історії та культури. Й увесь світ цього дня говорить про цінність того, що створили та залишили нам попередні покоління — про цінність спадщини", — зауважив він.Буданов констатував, що від Чернігова до Севастополя, від Маріуполя до Львова — Москва нищить наші церкви, музеї, бібліотеки та театри."Руйнування наших пам’яток — це спроба позбавити нас опори, стерти зв’язок між поколіннями, поставити під сумнів саме право на нашу власну історію", — наголосив він.Очільник президентського офісу додав, що системне нищення української культури, пам’яті, ідентичності — це ще один прояв московської політики нетерпимості та геноциду щодо українців."Кожен злочин має бути зафіксований. Кожна знищена пам’ятка — задокументована, а кожна вкрадена річ — повернута", — акцентував він.На його переконання, культура — це не про розваги. Це про те, хто ми є. Це те, що ми передамо дітям після перемоги."Ми відбудуємо стіни. Але головне — ми збережемо нашу культуру та нашу пам’ять. Вони виявилися міцнішими за московські ракети", — підсумував Кирило Буданов.. Нагадаємо, що 25 березня в ЮНЕСКО висловили стурбованість через удари російських дронів по історичному центру Львова. Він належить до списку світової спадщини, яка перебуває під загрозою..

У вівторок, 31 березня, в четверту річницю звільнення Бучі від російських окупантів президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська вшанували пам’ять українців, яких убили та закатували російські загарбники в лютому-березні 2022 року.Про це повідомив сайт Офісу президента України. Там зазначається, що Володимир та Олена Зеленські встановили лампадки до меморіалу, розташованого на території церкви Святого апостола Андрія Первозваного та всіх святих Православної церкви України.Пам’ять загиблих українців також ушанували керівники та представники парламентів Австрії, Албанії, Бельгії, Болгарії, Великої Британії, Естонії, Ісландії, Латвії, Литви, Молдови, Німеччини, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Фінляндії, Хорватії, Європейського парламенту, парламентських асамблей НАТО та ОБСЄ.Лампадки до меморіалу встановили й жителі Бучі. Президент і перша леді поспілкувалися з ними та висловили співчуття у зв’язку із загибеллю рідних і близьких людей.. Російські загарбники тримали Бучу в окупації 33 дні: з 27 лютого до 31 березня 2022 року. За цей час загинула 561 цивільна людина, серед них — 12 дітей."Коли про Бучу дізнався весь світ. Про українців, жорстоко вбитих на вулицях Бучі російськими окупантами. Про наших закатованих людей у підвалах. Про розстріляних на дорогах. Про дорослих і дітей, чиї тіла знайшли в могилах у Бучі. Усі побачили, який жах несе Росія та її агресія. Побачили, від чого насправді захищається Україна", — наголосив Володимир Зеленський.За його словами, кожен російський убивця, кат і терорист повинен відповісти за кожен злочин проти наших людей."Світла пам’ять кожному, чиє життя забрала Росія, усім, хто загинув у Бучі та по всій Україні від рук російських окупантів", — підсумував український президент.Нагадаємо, що майже 30 представників країн Європи та ЄС прибули до України, щоби вшанувати пам’ять людей, убитих під час російської окупації в Бучі. Візит відбувся у межах неформального засідання Ради ЄС із закордонних справ, яке теж минає в Україні..

У суботу, 21 березня, президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять захисників, які загинули в боях за село Мощун. Це стало переломним етапом під час російського наступу на Київ на початку повномасштабного вторгнення 2022 року.Про це повідомив сайт Офісу президента України. Зеленський установив лампадку біля стели на території меморіалу "Янголи Перемоги" та поспілкувався з рідними й близькими загиблих воїнів.. "Це дуже важливо і правильно — вшановувати пам’ять героїв, які захистили Мощун, Київщину та всю нашу державу. Ми вдячні вашим рідним та близьким. Дуже шкода, що їх з нами немає. Вони є в нашому житті, нашій історії. Дякуємо, що захистили Україну. На жаль, такою високою ціною", — сказав Володимир Зеленський.Президент окремо подякував за службу та всі ці роки боротьби з російською агресією присутнім на церемонії захисникам, які брали участь у боях за Мощун."Бажаю всім перемоги. Це дуже важливо — щоби війна закінчилася справедливо. Дуже важливо, щоби хлопці не просто так віддали свої життя. Ми вшановуємо всіх, кого ви знали, і тих, хто, може, невідомий. Головне, що відомо нам усім, — вони всі зробили найголовніше: ми тут, ми живі, Україна живе, діти наші тут. Це найголовніше", — наголосив він.Мощун став одним з основних оборонних рубежів Києва. Російські окупанти мали намір прорватися через село до столиці, використовуючи маршрут Гостомель — Буча — Ірпінь. 21 березня 2022 року ЗСУ повністю витіснили російські війська з Мощуна.Битва за Мощун стала однією з найзапекліших під час оборони Києва, тривала з 5 до 21 березня 2022 року. Більшість будинків в селі знищили окупанти. Раніше повідомлялося про 118 українських військовослужбовців, які загинули під час цієї битви.Нагадаємо, минулого тижня Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю CNN, що країна-агресорка Росія підготувала велику наступальну операцію, яку планувала розпочати наприкінці минулого року і продовжити цієї весни. Проте ЗСУ зірвали плани ворога..

У понеділок, 9 березня, в Республіці Ботсвана відбулася історична подія. Там установили перший пам'ятник Тарасу Шевченку на африканському континенті.Про це повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, який опублікував відповідний допис на своїх сторінках у соціальних мережах."Урочисте відкриття монументу відбулося в найбільшому навчальному закладі країни, Університеті Ботсвани, за участі керівництва, викладачів, студентів, іноземного дипкорпусу, української громади та журналістів", — зазначив він.За його словами, монумент створений із ботсванської бронзи. Його автор — скульптор Франсуа Котеце.Під час церемонії декан гуманітарного факультету Тапело Отлохетсве зачитав власний переклад "Заповіту" національної мовою Ботсвани — сетсвана."У світі встановлено 1 384 памʼятники Кобзарю, з яких 128 — у 35 країнах світу. Тепер до них доєдналася перша держава Африки, Ботсвана", — зауважив український міністр.Він висловив вдячність директорці українського департаменту Африки та регіональних організацій Любові Абравітовій, послу України в Ботсвані Олексію Сиваку та команді посольства за втілення цієї важливої ініціативи, керівництву Ботсванського Університету за співпрацю, українській громаді — за небайдужість."Перший Кобзар на африканській землі — це про глобальність ідей Шевченка, про позачасовість його слова, про силу його думки, яка крізь століття обʼєднує український народ і весь світ довкола універсальних цінностей свободи, справедливості, національної самобутності", — підсумував Андрій Сибіга.Нагадаємо, що два роки тому українські військові Третьої штурмової бригади задекламували поезію Тараса Шевченка до 210 річниці від дня його народження..

Щороку 8 березня в українському суспільстві загострюється дискусія навколо того, чи потрібно залишати Міжнародний жіночий день офіційним державним вихідним, чи таку норму варто скасувати.На думку Українського інституту національної пам’яті (УІНП), постійне повернення до цієї дискусії є індикатором ширшої необхідності — реформи державного календаря свят і памʼятних днів загалом."Зокрема, ми потребуємо остаточного відходу від радянської спадщини та підходів у цій сфері", — йдеться в дописі УІНП у Facebook.Там зазначили, що повномасштабне російське вторгнення посилило запит із боку суспільства на роботу з радянською та російською імперською спадщинами в різних публічних площинах і їх осмислене подолання."Водночас реформа державного календаря не може бути поверхневою. Вона торкається життя кожного громадянина, тож неможлива без комплексного та всебічного підходу. У запровадженні змін ми повинні брати до уваги як фундаментальні речі, які стосуються національної памʼяті, так і соціальні та релігійні аспекти", — наголосили в Інституті.Фахівці висунули версію щодо 8 березня: хоча ця дата увійшла у своєрідний "канон свят радянської людини", до появи Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир СРСР не мав жодного стосунку. Тому первинно це не комуністичне та не радянське свято. Фундаментально воно пов'язане з боротьбою жінок за свої права — виборчі, трудові тощо, та закладене в резолюції ООН від 1977 року."У СРСР день, повʼязаний із боротьбою за права жінок, поступово трансформувався у "свято весни та краси". Вихолощення суті цього дня в СРСР цілком закономірне, адже в тоталітарній країні не йшлося про реальну та послідовну боротьбу за права людини", — йдеться в повідомленні.Там додали, що, вочевидь, навіть із погляду походження цієї дати, а також контексту, в якому вона відзначається у світі, нелогічно продовжувати 8 березня радянську та пострадянську традицію "свята весни та краси"."Водночас цей день може стати індикатором, чи можемо ми як суспільство, долаючи радянську спадщину, використовувати інструменти переосмислення, відновлення первісних змістів того, що вихолощено та спотворено в радянський час", — підсумували в Інституті національної пам’яті.Нагадаємо, що, за результатами опитування Rating Group, в Україні популярність свята Міжнародного дня жінок, який відзначається щороку 8 березня, поступово знижується. Цього року святкувати 8 березня планували 45% громадян. Натомість 52% заявили, що не будуть відзначати..

У Києві суди обидвох інстанцій винесли рішення припинили право приватної власності на приміщення флігеля садиби мецената Івана Терещенка. Вона розташована на бульварі Тараса Шевченка, 34.Про це повідомила пресслужба Київської міської прокуратури."Садиба мецената Івана Терещенка, яка є пам’яткою архітектури, побудована напикінці 19 століття. Усі споруди садиби складають цілісний ансамбль у стилі венеціанської готики. В особняку проживав цукропромисловець, меценат, колекціонер Іван Терещенко", — йдеться в повідомленні.У прокуратурі додали, що 2006-2008 років садибу на підставі низки правочинів всупереч встановленій законодавством забороні на відчуження зареєстрували на праві власності за приватною структурою, яка не вживала заходів щодо її реставрації та збереження.Пізніше, 2023 року Велика палата Верховного Суду за позовом столичної прокуратури повернула з приватної власності особняк садиби Терещенків на бульварі Тараса Шевченка, 34, загальною площею понад одна тисяча квадратних метрів.Окрім того, 2024 року Київська міська прокуратура заявила позов про скасування державної реєстрації права власності товариства на нежитлові приміщення у флігелі вказаної садиби та їх повернення територіальній громаді Києва."Рішенням Господарського суду міста, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду, позов прокурора задоволено", — акцентували в прокуратурі.Прокурори підсумували, що зараз на виконання вказаних судових рішень право власності приватного товариства на приміщення флігелю припинено.Нагадаємо, що Міністерство культури внесло київську садибу Євменія Зеленського, яку побудували у другій половині ХІХ століття, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України..
