Фото: Pixabay

Африканські слони звертаються один до одного на ім'я: вчені зробили цікаве відкриття

Науковці виявили, що дикі африканські слони спілкуються між собою за допомогою специфічних звуків, які схожі на людські імена.

Як повідомляє журнал Nature Ecology & Evolution, автор дослідження Майкл Пардо та його колеги проаналізували звуки контакту та вітання від груп самок-нащадків диких африканських саванних слонів, щоб визначити, чи можуть вони містити голосові позначки, схожі на імена, які люди використовують один для одного.

Водночас це новаторське відкриття свідчить про те, що слони використовують унікальні звукові моделі, щоб звертатися один до одного. Тварини не імітують вокалізацію особи, до якої звертаються. Науковці розробили статистичну модель, яка могла ідентифікувати передбачуваного одержувача поклику слона з 20% точністю, що значно краще, ніж простий збіг.

"Однією з ознак людської мови є використання імен. Люди використовують певні набори звуків для позначення конкретних об’єктів або людей. Це називається ім'ям", — наголошують вчені.

Зазначається, що особливістю імен у людей є те, що вони довільні за своєю будовою. Якщо новонароджену дитину назвали Мері, Джон або будь-яким іншим ім’ям, цей специфічний набір звуків чи букв, які утворюють його, не має жодного зв’язку з будь-якими особливостями людини. Навколишні не можуть зробити висновок про ім’я людини, просто спостерігаючи за нею. Зокрема, було незрозуміло, чи існують види на Землі, крім людей, які можуть використовувати такі імена. Науковці виявляли, що такі види, як афаліни та деякі папуги, звертаються до інших представників свого виду, імітуючи звуки, які видає конкретна особина, проте це не аналог людських імен.

Вчені записали 527 вигуків слонів з екосистеми Самбуру на півночі Кенії та 98 вигуків слонів із національного парку Амбоселі на півдні Кенії, ідентифікуючи як слона, який надсилає "сигнал", так і слона, якому він був адресований. Найпоширенішим типом крику, який видають слони, є гуркіт, насичений гармонією низькочастотних звуків, які індивідуально відрізняється.

"Автори дослідження провели статистичний аналіз цих вигуків і визначили, що вони є специфічними для окремих одержувачів. Іншими словами, за звуками, що містилися у вигуку слона, можна було з певною точністю визначити, хто був адресатом. Це означає, що слони використовують певні звукові комбінації як вокальні мітки для конкретних слонів. Вони звертаються до інших слонів на ім'я", — наголошує видання.

Дослідники створили статистичну модель, яка з точністю до 20% передбачила особу слона, до якого звертався інший представник його виду. Ці показники далекі від досконалості, проте точність набагато вища, ніж випадковий збіг, підтверджуючи, що вигуки цих тварин містять комбінації звуків, які стосуються певних інших слонів.

Це наукове відкриття робить важливий внесок у розуміння соціальних взаємодій слонів. Однак слід зазначити, що здатність статистичної моделі, розробленої в дослідженні, ідентифікувати одержувачів дзвінків, була далека від досконалості, ймовірно, вказуючи на те, що окремі "імена" тварин не використовують у кожному викрику, який був зверненим до них. Наразі необхідні додаткові дослідження щодо спілкування цих тварин між собою.

Нагадаємо, раніше видання Nature повідомляло, що вчені з Імперського коледжу Лондона встановили, що блокування вироблення певного білка в організмі мишей зміцнює імунітет та продовжує життя гризунів на 25%. Відповідний білок виробляється і в людському організмі.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Lifestyle, 01.11.2024 04:46