Центральний банк Сирії протягом двох років переправив до Москви близько 250 мільйонів доларів США готівкою. Такі передачі із Дамаска підтверджують, що Москва стала одним із найважливіших пунктів призначення сирійської готівки, адже санкції Заходу витіснили її з фінансової системи.
Про це повідомляє Financial Times.
Попри те, що сирійська державна скарбниця була зруйнована війною, колишній диктатор країни Башар Асад і його соратники протягом останніх шести років захопили під особистий контроль критично важливі частини зруйнованої економіки держави.
За інформацією США, Башар Асад і його помічники також заробляли на міжнародній торгівлі наркотиками та контрабанді пального.
Розслідувачі натрапили на записи, які свідчать про те, що режим Асада, попри те, що йому не вистачало іноземної валюти, відправив усього майже дві тонни банкнот по 100 доларів та по 500 євро в московський аеропорт Внуково для зберігання в підсанкційних банках РФ між 2018 і 2019 роками.
З березня 2018 року по вересень 2019-го режим Башара Асада перемістив великі партії банкнот доларів США та євро до Російської Федерації.
Торгівельні записи сервісу експортних даних Import Genius Росії показують, що 13 травня 2019 року повітряне судно із купюрами на 10 мільйонів доларів, надісланими від імені центрального банку Башара Асада, приземлився в московському аеропорту Внуково.
Вже у лютому 2019 року центральний банк Сирії перекинув банкнотами по 500 євро на суму близько 20 мільйонів євро. Загалом з березня 2018 року по вересень 2019 року було виконано 21 рейс із заявленою вартістю понад 250 мільйонів доларів США.
Згідно з оприлюдненими даними, таких грошових переказів між сирійським центральним банком та банками РФ не було до 2018 року, та й узагалі до цього часу валютні резерви країни були "майже нульовими". Але через санкції банку довелося здійснювати готівкові платежі.
Як зазначають журналісти, Москва роками була притулком для фінансів режиму Башара Асада та центром для ухилення від санкцій Заходу, запроваджених після жорстокого придушення диктатором повстання у 2011 році.
Втеча Асада до Росії, коли повстанці наблизилися до Дамаска, навіть розлютила деяких екс-прихильників режиму, які вбачають у цьому доказ переважних власних інтересів Асада.
Відносини Сирії з Росією різко поглибилися, оскільки військові радники РФ підтримали зусилля Асада, а російські компанії залучилися до цінного ланцюга постачання сирійського фосфату.
Нагадаємо, раніше аналітики американського Інституту вивчення війни заявляли, що падіння режиму Башара Асада у Сирії, який був при владі більш ніж 20 років, є стратегічною політичною поразкою для країни-агресорки Росії.
Також прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Кремль намагається вийти на контакт із Сирією, щоб забезпечити безпеку військових баз.
За даними Головного управління розвідки, наразі триває виведення російського контингенту з віддалених районів Сирії. Водночас ворожим військам там бракує питної води та продовольства.