Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що список військовополонених, які нібито перебували на борту військового літака Іл-76, який розбився у Бєлгородській області 24 січня, містить "неточності".
У коментарі Sky News омбудсмен наголосив, що деяких українських військовополонених із заявленого російськими пропагандистами списку осіб, які начебто були на борту літака Іл-76, вже обміняли і вони перебувають в Україні.
"Так, ми знайшли в списку громадян України, яких раніше вже обмінювали", — зазначив Лубінець.
Зауважимо, 24 січня кремлівська пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала "список військовополонених", які, за її версією, перебували на борту російського військово-транспортного літака Іл-76, що розбився в Бєлгородській області. Проте в цьому списку незалежні російські журналісти знайшли принаймні одного українського військового, який повернувся додому під час попередніх обмінів.
У середу, 24 січня, в Росії впав військовий літак Іл-76. Авіакатастрофа сталася у Бєлгородській області Російської Федерації. Точної причини авіатрощі у Росії поки не розкривають.
Водночас російські пропагандисти почали вигадувати свої "версії". У міноборони РФ заявили, що літак упав, але нібито "на борту перебували 65 полонених українських військовослужбовців", а також шість членів екіпажу та троє осіб, які супроводжували.
Своєю чергою омбудсмен Дмитро Лубінець закликав не розповсюджувати фейки до офіційних заяв.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що обставини катастрофи ще встановлюються, але українська сторона на Раді безпеки ООН "могла б розповісти, як усе це сталося".
25 січня стало відомо, що Рада Безпеки ООН проведе екстрене засідання на запит Росії через катастрофу військово-транспортного літака Іл-76. Раніше Франція, яка нині головує у Радбезі ООН, відмовила Росії у цьому запиті.
Координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі прокоментував авіатрощу та наголосив, що Сполучені Штати Америки наразі не можуть підтвердити, чи перебували українські військовополонені на борту літака Іл-76. Кірбі зауважив, що Білий дім намагається отримати більше інформації щодо інциденту з Іл-76.
Нагадаємо, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зробили висновок, що Росія прагне викликати сумніви Заходу щодо продовження військової допомоги та невдоволення в Україні, тому всіма пропагандистськими методами використовує катастрофу літака Іл-76 в Бєлгородській області.
Наразі ГУР перевіряє інформацію OSINT-аналітиків щодо того, що літак Іл-76 з бортовим номером RA-78830 летів до Росії через Єгипет, Саудівську Аравію та Іран. На думку аналітиків, в районі Сирії російський літак зник з радарів, а потім з'явився в районі Бєлгорода. Звідти він здійснив свій останній зліт. Наголошується нібито Іл-76 прямував у бік центральної частини РФ і буцімто віз зброю для окупантів зі Сходу.