Працівники Державного бюро розслідувань спільно зі Службою безпеки України викрили та заблокували безпрецедентно масштабну схему ухилення від мобілізації. До неї залучили посадовців лев’яти військкоматів переважно з Києва й області, керівницю військово-лікарської комісії Макарівського району Київщини та спільників з інших областей України.
Про це повідомила прес-служба ДБР. Організував оборудку колишній начальник Київського обласного військового комісаріату, який вийшов на пенсію, проте зберіг необхідні зв’язки.
"Під його контролем інші учасники злочинної організації вносили неправдиві дані до військово-облікових документів про зняття чоловіків з обліку через непридатність до військової служби за станом здоров’я. До "пакету" документів входили підроблені довідки ВЛК, оформлені без проходження військовозобов'язаними встановленої процедури. Учасники угруповання надавали "клієнтам" поради, вказівки щодо місць, порядку та способу перетину державного кордону України", — йдеться в повідомленні.
У ДБР додали, що більшість документів оформляли через один із районних ТЦК і СП Київської області, але до схеми залучили представників іще щонайменше семи київських районних військкоматів та одного на Закарпатті. Є інформація, що вони допомагали "розв'язувати питання" в багатьох інших регіонах України.
"Організатор чітко продумав структуру злочинного угруповання. Одна частина відповідала за «рекрутинг» клієнтів, інша — за незаконне оформлення документів. Представники обидвох "гілок" для конспірації між собою не перетиналися. За попередніми даними слідства, за цією схемою за кордон могло виїхати щонайменше 100 ухилянтів. Повністю задокументовано 40 епізодів отримання грошей. Вартість "послуги" складала від шести до десяти тисяч доларів з однієї особи в залежності від стартового пакета документів. Клієнтами були як учорашні студенти, так і банкіри з дорослими синами", — зазначили в Державному бюро розслідувань.
Під час понад 40 обшуків за місцями роботи у ТЦК та проживання фігурантів у різних регіонах України правоохоронці вилучили документацію та носії інформації, що підтверджують реалізацію протиправної схеми. Зараз працівники ДБР встановлюють точну кількість ухилянтів, які оплатили «послуги» зловмисників.
Наразі організатору та шести особам з його "найближчого оточення" повідомлено про підозри за різними частинами статті 255 — "Створення злочинної організації, керівництво такою організацією та її структурною частиною, вчинені службовою особою з використанням службового становища" та статтею 332 "Усунення перешкод у переправленні осіб через державний кордон шляхом внесення неправдивих відомостей до військово-облікових документів і використання підробленого офіційного документа — довідки ВЛК" Кримінального кодексу України.
Також перевірять правдивість зняття з обліку чоловіків призовного віку в цих ТЦК. У разі виявлення фальсифікацій вирішуватимуть щодо відновлення установчих даних ухилянтів в електронному реєстрі військовозобов'язаних.
Нагадаємо, що 30 жовтня Служба безпеки України затримала на Одещині рецидивіста. Він хотів "прорвати" кордон і вивезти ухилянтів до невизнаного Придністров’я. Внаслідок спецоперації на "гарячому" затримали організатора банди. За таку "послугу" отримав від своїх клієнтів загалом сім тисяч доларів.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими