У Варшаві стартувала міжнародна конференція з питань безпеки на Близькому Сході. Захід організовано США і Польщею, і проходить без участі представників Росії, Ірану, Лівану і Палестини. Офіційний Тегеран назвав цю конференцію «шарадою», повідомляє Euro News.
На думку політолога Лукаша Фідерека, невдоволення Ісламської республіки виправдано:
«Конференція - це один з кроків по наданню максимального тиску на Іран. В рамках цих зусиль, з точки зору Вашингтону, необхідна краща координація між його близькосхідними союзниками, а саме: Ізраїлем і Саудівською Аравією».
У МЗС Польщі називали головними темами конференції врегулювання конфліктів в Сирії і Ємені, палестино-ізраїльське примирення і боротьбу з тероризмом. При цьому представників Тегерана не запросили, пославшись на складність відносин Ірану з іншими учасниками переговорів.
Як пояснює професор Ягеллонського університету Міхал Хоросніцкій, «Іран, звичайно, прийняв би запрошення, але тоді ні Сполучені Штати, ні Ізраїль не приїхали б, заявивши, що вони не сидять за одним столом з терористами».
Одночасно з конференцією у Варшаві саміт, присвячений мирному врегулюванню в Сирії, організований в Сочі. Політолог з Польського інституту міжнародних відносин Збігнєв Левицький вважає, що це збіг не випадковий:
«Росія бореться з США за вплив на Близькому Сході. І вони хочуть провести власну конференцію, на мою думку, несерйозну і непродуктивну. Відмова від участі в цій конференції означає відсторонення від важливих процесів».