Сполучені Штати Америки прагнуть взяти під контроль усі великі майбутні інвестиції в інфраструктуру та видобуток корисних копалин в Україні, потенційно отримавши право вето щодо будь-якої ролі інших союзників Києва та підірвавши його заявку на членство у Європейському Союзі.
Про це повідомляє Bloomberg.
Видання пише, що адміністрація президента Дональда Трампа вимагає "права першої оферти" на інвестиції в усі інфраструктурні та природні ресурси в рамках переглянутої угоди про партнерство з Україною. Якщо угоду про партнерство буде ухвалено, вона надасть США величезну владу для контролю інвестицій в Україну в проекти, включно з дорогами та залізницями, портами, шахтами, нафтою та газом, а також видобутком критично важливих мінералів. Це буде безпрецедентне розширення економічного впливу США у найбільшій за площею країні Європи якраз у той час, коли вона намагається відповідати ЄС.
Угода надасть США право першої вимоги на прибуток, переведений до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиме Вашингтон. Важливо зазначити, що в документі йдеться про те, що США розглядають "матеріальні та фінансові вигоди", надані Україні після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року, як свій внесок у цей фонд.
"По суті, це означало б, що адміністрація Трампа змусить Україну сплатити всю військову та економічну підтримку США, надану з початку війни, до того, як Київ отримав будь-які доходи із фонду партнерства", — йдеться у статті.
За даними Bloomberg, США представили переглянуту угоду офіційним особам у Києві минулими вихідними після того, як плани президента України Володимира Зеленського підписати більш ранню угоду зірвалися після напруженої конфронтації в Овальному кабінеті з Трампом 28 лютого. Білий дім заявив минулого тижня, що адміністрація виходить за межі раніше погодженої угоди, яка охоплює критично важливі мінерали в Україні. Обговорення тривають між двома сторонами, і остаточний проект може містити зміни в умовах. Україна, ймовірно, відповість на документ США своїми власними поправками цього тижня — повідомила Bloomberg News особа, знайома з цим питанням.
Повна угода, висунута США, вимагає "детального вивчення", а умови постійно змінюються під час переговорів, заявив Зеленський журналістам у Парижі у четвер, 27 березня, де він бере участь у саміті з європейськими лідерами. Хоча ще зарано говорити про досягнення угоди.
"Ми підтримуємо співпрацю зі США, ми не хочемо давати жодного сигналу, який може спонукати США припинити допомогу Україні", — сказав він.
Представник міністерства фінансів США у відповідь на прохання прокоментувати ситуацію заявив, що США, як і раніше, віддані якнайшвидшому укладенню угоди та забезпеченню міцного миру як для України, так і для Росії. Водночас Рада національної безпеки США не одразу відреагувала на прохання прокоментувати ситуацію. Зеленський намагався залучити союзників України до інвестування в країну в рамках свого так званого Плану перемоги, щоб допомогти захистити її від майбутньої російської агресії.
Трамп висунув власні вимоги щодо угоди щодо доступу до критично важливих мінералів України невдовзі після того, як вступив на посаду в січні, як компенсацію за підтримку США у війні. Трамп перейшов до укладання угоди з Україною, одночасно тиснучи Зеленського та російського диктатора Володимира Путіна, щоб вони досягли угоди про припинення війни. Досі США наполягали на тому, щоб Україна пішла на низку поступок, включно з можливою відмовою від претензій на окуповані Росією території, при цьому практично не висуваючи жодних вимог Путіну.
Bloomberg нагадує, що Україна набула статусу кандидата в ЄС у 2022 році та планує розпочати переговори про вступ до повноправного членства, які можуть зайняти роки. Це, ймовірно, ще більше ускладниться, якщо США матимуть ефективний контроль за інвестиційними рішеннями, що охоплюють великі сфери економіки України. Україна раніше заявляла, що угода зі США не має суперечити її угоді про асоціацію з ЄС. Раніше вона також відкинула пропозицію США додати минулу підтримку Вашингтона Україні як свій внесок до спільного фонду.
Згідно з проектом документа, Міжнародна корпорація розвитку та фінансування США (DFC) контролюватиме інвестиційний фонд, призначаючи трьох із п'яти членів ради директорів та володіючи "золотою акцією", яка надавала їй особливі права голосу для блокування певних рішень. Україна призначить двох інших та буде позбавлена можливості втручатися у повсякденне управління фондом. Уряд у Києві має вкладати 50% своїх доходів від усіх нових проектів у галузі природних ресурсів та інфраструктури у фонд.
"США матимуть право на весь прибуток плюс 4% річного доходу доти, доки їх інвестиції не будуть повернуті, йдеться у проекті. Україна буде зобов'язана представляти всі проекти до фонду для розгляду "якнайбільше", а DFC отримає місця в раді директорів або нагляд над усіма фінансованими програмами", — пише Bloomberg.
Видання наголошує, що Києву буде заборонено пропонувати відхилені проекти іншим сторонам із "істотно найкращими" умовами протягом як мінімум одного року. Крім того, згідно з проектом, уряд США матиме право закуповувати українські метали, мінерали, нафту і газ раніше за інші сторони на комерційних умовах, незалежно від того, чи фінансує фонд проект.
Угода, яка не має тимчасових обмежень, також забороняє Києву продавати критично важливі корисні копалини країнам, які є "стратегічними конкурентами" США.
Раніше міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Україна отримала від Сполучених Штатів Америки "повноцінний" варіант угоди про рідкісноземельні метали. Документ можуть підписати обидві сторони вже наступного тижня.
Нагадаємо, аналітики Forbes зазначали, що українські природні ресурси є одним із важливих факторів російської військової агресії, який часто залишається поза увагою. Фахівці оцінюють вартість корисних копалин України у приблизно 14,8 трильйона доларів.