Нова прем'єр-міністерка України Юлія Свириденко заявила, що, ймовірно, звернеться за додатковим фінансуванням до Міжнародного валютного фонду, оскільки вона прагне задовольнити фіскальні потреби країни, попри те, що війні з Росією не видно кінця.
Про це повідомляє Bloomberg.
Юлія Свириденко, 39-річна соратниця президента Володимира Зеленського, яка минулого тижня стала другою жінкою на чолі уряду України, різко виклала проблему бюджетного стиснення. За її словами, світові донори поки що виділили лише половину з приблизно 75 мільярдів доларів, необхідних для сповненого війною бюджету протягом наступних двох років.
Зокрема, враховуючи, що термін дії кредитної програми МВФ на суму близько 16 мільярдів доларів закінчується у 2027 році, невизначеність щодо тривалості війни, ймовірно, призведе до обговорення нового плану під час перегляду кредитором наступного місяця, сказала прем'єр.
"Якщо базовий сценарій передбачає, що війна продовжиться наступного року, дуже ймовірно, що у нас буде нова програма МВФ", — сказала Свириденко Bloomberg News у своєму першому інтерв’ю після вступу на посаду. Економічні та військові сценарії будуть на порядку денному під час серпневого візиту, "щоб визначити, чи буде нова програма доцільною та якими можуть бути її ймовірні параметри", — сказала вона.
Війна глави Кремля Володимира Путіна проти України, що триває вже четвертий рік, не показує ознак спаду на тлі посилення ракетних ударів і ударів безпілотників, а також виснажливого просування вперед на 1000-кілометровому фронті. Зеленський прагне скористатися зміною настроїв у Вашингтоні, оскільки президент США Дональд Трамп налаштований проти російського лідера, давши нову обіцянку надіслати більше озброєння до Києва.
Реформа кабінету міністрів українського лідера минулого тижня була частиною зусиль, спрямованих на призначення на посади прихильників президента, які потенційно можуть завоювати прихильність Трампа. Свириденко обійняла посаду через 11 тижнів після того, як її команда в Міністерстві економіки домоглася угоди з Вашингтоном щодо доступу до природних ресурсів України.
Нова прем'єр-міністерка заявила, що також планує найближчими днями дистанційно поговорити з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, з яким вона інтенсивно працювала над угодою щодо корисних копалин, щоб обговорити потенційну фінансову допомогу. Новий кабінет також прагнутиме співпрацювати зі США щодо закупівлі зброї, включно із системами протиповітряної оборони Patriot, та спільного виробництва безпілотників.
Це може містити будівництво заводів у США для виробництва безпілотних літальних апаратів, сказав Свириденко.
"Ідея полягає в тому, що ми справді сильна нація — я вважаю, що це один із найкращих у світі прикладів єдиного поля бою для тестування технологій", — сказала прем’єр-міністр.
Окрім зміцнення фінансів України, головною метою Свириденко буде нарощування внутрішнього виробництва зброї в країні як захист від ризику втрати зовнішньої допомоги. Але вона дала зрозуміти, що — враховуючи терміновість війни — вікно можливостей "буде дуже коротким".
"Наше завдання — досягти результатів у більшості сфер за дуже короткий проміжок часу", — сказала Свириденко, яка змінила Дениса Шмигаля, чий п’ятирічний термін перебування на посаді став рекордним для України.
Вона сказала, що має на меті "досягти чогось протягом наступних кількох місяців".
Будь-яка нова угода з МВФ буде частиною цього. Переговори щодо нової програми очікуються цього року, за словами чиновників, знайомих з думкою Фонду та центрального банку України. Вашингтонський кредитор підписав поточну угоду про кредитування два роки тому, порушивши прецедент не надавати позики країні, яка перебуває у стані війни.
Свириденко пообіцяла розв'язати всі питання, включно із заходами боротьби з корупцією, в рамках чинної програми та так званого Фонду допомоги Україні, фінансової допомоги Європейського Союзу, до кінця року.
Нагадаємо, 30 червня вже екс-прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що Україна отримає від Міжнародного валютного фонду пів мільярда доларів. Про це стало відомо після завершення восьмого перегляду програми співпраці з Україною.