Неділя, 17 березня — останній день перед Великим постом. Вона відома як Неділя прощена, адже в цей день заведено просити одне в одного пробачення, відповідаючи: "Бог простить, і я прощаю".
У прес-службі Православної церкви України пояснили значення цього дня і навіщо просити пробачення.
Як зазначають у ПЦУ, у храмах у Прощену неділю на вечірній звершується особливий Чин прощення: архієрей чи настоятель храму після відпусту, звертається до кліру і до вірян, із земним поклоном та просить в них прощення провин, а вірні, своєю чергою, просять прощення в архієрея чи священника та одне в одного.
Кожен з нас має провини перед Богом і ближніми, тому кожна людина має вміти прощати.
"Немає людини, яка жила б та не грішила, яка б не образила когось чи в інший спосіб не завинила — свідомо чи несвідомо. Тому кожній людині завжди є за що просити прощення", — пояснюють в ПЦУ.
У Євангелії грецьке слово, що перекладається як "прощати", буквально означає "відпускати, перестати триматися за щось". Просити пробачення потрібно для того, щоб очистити свою душу та тіло. Також прощення примножує добро і приносить користь для всіх.
"Ми прощаємо, коли відпускаємо образу, перестаємо триматися і згадувати прикрощі, а також не вимагаємо компенсації за біль чи втрату, яких зазнали. Коли усім серцем вибачаєш людині, то відчуваєш в душі мир і спокій, примирення. Так само, коли ми щиро розкаюємося у власних провинах, то перемінюємося, очищуємося Святим Духом і умиротворення приходить в наші серця, а відтак — передається від нас і нашим близьким, людям, з котрими ми спілкуємось", — зазначають в Православній церкві України.
У ПЦУ пояснюють, що прощати ближнім потрібно не лише в цей день, а завжди. Прощена неділя — особливий привід для нагадування про цей християнський обов'язок, адже у буденному житті люди дуже часто забувають прощати, поспіхом й часом гостро реагуючи на несправедливість, образи, прикрощі, вимагаючи миттєвого покарання чи відшкодування за біль або втрату, яких зазнали.
Вибачати провини своїм ближнім означає бути милосердними до них, але не до їхніх гріхів. Не можна примирятися з гріхом, виправдовувати чи схвалювати його, прикриваючись любов’ю до ближнього.
"Ця любов означає виконання заповіді Божої, але не примирення з гріхом. Недарма святі отці вчать нас: "Люби грішника, але ненавидь гріх". Прощати — не означає вдавати, ніби нічого поганого не сталося і від цього нам не боляче. Прощати — не означає називати заподіяне зло добром і, тим більше примирятися з гріхом, виправдовувати чи схвалювати його", — наголосили в ПЦУ.
Тобто прощати — це давати можливість ближнім, що завинили, зрозуміти свою помилку, покаятися та стати кращими. Прощати потрібно для того, щоб перестати бути заручником образ, та звільнитися від них.
Прощення — маленька перемога над злом. Вона підносить, надає сил, звільняє з полону гріховних і нечистих думок, втихомирює бурю гніву всередині та зупиняє злобу.
"Дуже непросто насправді простити прощення, тому вміння прощати є ознакою духовної зрілості й сили, виявом любові й милосердя до інших. Господь закликає нас не до слабкості, а до сили, вчить, як боротися зі злом, а не примножувати його, як бути переможцем, а не рабом злості. Не передавайте зло по колу, зупиняйте його. І прощення — один зі способів зробити це", — наголосили в прес-службі ПЦУ.
Нагадаємо, раніше TrueUA розповідав, якого харчування варто дотримуватися у період Великого посту та коли він розпочнеться. Детальніше — у нашому матеріалі.