Тарас Шевченко

Брав десять рублів за портрет, любив борщ із карасями: маловідомі факти з життя Тараса Шевченка

Сьогодні, 9 березня, Україна та весь світ відзначає 210 річницю від дня народження світоча української нації Тараса Шевченка. Великий Кобзар був дуже унікальною людиною. До вашої уваги деякі мало відомі факти з його життя.

Який вигляд мав Шевченко у житті

Сучасники розповідали, що Шевченко не був високим — 164 сантиметри. В молодості він не носив вусів і бороди, а пишні вуса завів аж у зрілому віці. Молодим носив великі бакенбарди — у ті часи так було модно.

Любив привертати до себе увагу, зокрема, одягом. Міг так одягнутись, щоб увага громадськості була прикута лише до нього. Любив грати на гітарі та співати народні пісні. Одна з найулюбленіших — "Та йшов козак з Дону".

Наукова діяльність

Радянська пропаганда постійно наголошувала, що Шевченко — неосвічений наймит із бідної родини. Однак це не правда. Тарас народився в кріпацькій, але не дуже бідній сім’ї. Можливо, у його сім’ї навіть була слуга на господарстві, але це лише здогадки. Його батько займався торгівлею та ремонтував вози. У 12-15 років Тарас ходив селами 15-20 кілометрів, шукаючи собі наставника, щоби стати художником-богомазом.

Насправді Шевченко належав до прошарку найосвіченіших людей свого часу. Як розповідає літературознавець Богдан Тихолоз, одним із найпрестижніших навчальних закладів тогочасної Росії була Академія художеств, тобто Академія мистецтв, яку Шевченко не просто закінчив, а й отримав декілька дуже високих нагород. Він подавав великі надії та мав їхати на навчання в Італії. Також він мав звання академіка у галузі гравюри. Це дуже високе звання у табелі про ранги в Російській імперії.

Крім того, він був іще й дослідником. Під час перебування у засланні він став членом експедиції на Аральське море. Шевченко виконував роботу топографа, гідрографа, а також картографа. Описуючи узбережжя та острови, він замірював їх глибини тощо. На основі цих даних створювали карти — ними користувались аж до 70-х років минулого століття.

Хист до малювання

Шевченко непогано заробляв завдяки своєму художньому таланту. Він часто малював акварельні портрети, за що йому платили десять рублів. Це були великі на той час гроші. Також він любив створювати автопортрети, за життя намалював їх понад 30.

Смакові вподобання

Кажуть, що він любив каву, найбільше — по-віденськи: не міцну зі збитими вершками. Також йому полюбляв чай із ромом — про це розповідав інший його видатний сучасник Микола Костомаров.

Любив сало і борщ. Улюбленим називають борщ зі сухими карасями, свіжою капустою та приправами.

Нагадаємо, що в серпні минулого року в Ірпені відкрили найбільший у світі мурал картини Тараса Шевченка "Катерина". Його розмір — 7,8 на 12 метрів, а розташований він на одній зі стін адміністративної будівлі в центрі міста.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 09.03.2024 10:32