Китайські науковці вперше отримали зразки ґрунту, які були доставлені космічним апаратом зі зворотного боку Місяця. В ході дослідження вдалося з'ясувати, що поверхня супутника Землі переживала інтенсивну вулканічну активність мільярди років тому.
Як повідомляє видання Nature, відповідні результати є першими науковими аналізами зразків, зібраних китайською місією Chang’e-6.
Відомо, що у червні капсула зі зразками була повернута на Землю. У ній містилось майже два кілограми місячного ґрунту. Варто зауважити, що Chang’e-6 стала другою китайською місією, яка успішно висадилася на зворотному боці Місяця. Перша місія Chang’e-4 здійснила посадку на Місяць у 2019 році.
"Обидві місії були проведені в басейні Південного полюса-Ейткен, одному з найстаріших і найбільших кратерів Місяця, який утворився в результаті удару метеора майже чотири мільярди років тому", — зазначає видання.
Дослідження зразків місячного ґрунту показало, що тонкий пил, розмір якого варіюється від одного до кількох сотень мікрометрів, складається із суміші частинок різних геологічних епох. Співавтор наукової та петролог із китайського університету. Академії наук у Гуанчжоу І-Ган Сю пояснює, що постійні удари мікрометеоритів та високоенергетичних сонячних частинок руйнують скелі, перетворюючи їх у пил, який розноситься по поверхні без атмосфери.
Так, провівши вимірювання на вміст ізотопів, китайські вчені виявили, що певна кількість частинок пилу походить від лави, яка викинулася на поверхню Місця приблизно 2,83 мільярда років тому. Також вчені знайшли зерна лави віком 4,2 мільярда років.
"Ці та інші дослідження показують, що Місяць мав активний вулканізм протягом мільярдів років, перш ніж стати майже нерухомим середовищем, яке ми бачимо сьогодні", — зауважили вчені.
Варто додати, що зворотний бік Місяця неможливо побачити із Землі, адже його видно лише з космосу. Спостереження за ним із Землі унеможливлює явище приливної синхронізації, коли Місяць обертається навколо своєї осі за той самий час, що й навколо нашої планети.
Нагадаємо, у липні видання Science Daily повідомляло, що канадські вчені виявили планету, яка потенційно є придатною для життя. Екзопланета LHS 1140 b може мати атмосферу та океан рідкої води. Ця планета розташована у 48 світлових роках від Землі, у сузір’ї Кита.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими