Фото:ЦРУ/Фейсбук

ЦРУ з 2015 року вклало мільйони доларів у розвиток українських спецслужб, — The Washington Post

Розвідувальні служби України розвивали нові звʼязки з Центральним розвідувальним управлінням США (ЦРУ) протягом майже десяти років — відколи Росія напала на Україну у 2014. Починаючи з 2015 року ЦРУ витратило десятки мільйонів доларів, щоб допомогти українським розвідникам.

Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на інтерв'ю з понад двома десятками нинішніх і колишніх українських, американських і західних співробітників розвідки і безпеки.

"За словами нинішніх і колишніх українських та американських посадовців, в місіях  України  брали участь елітні команди українських оперативників, які були сформовані, підготовлені та оснащені у тісному партнерстві з ЦРУ", — йдеться у матеріалі.

Починаючи з 2015 року, ЦРУ витратило десятки мільйонів доларів на перетворення українських спецслужб радянського зразка на потужних союзників у боротьбі проти Москви. За словами джерел WP, ЦРУ працювало над створенням абсолютно нового управління в СБУ, яке було ізольовано від інших відділів Служби безпеки України.

Новий підрозділ назвали "П’ятим управлінням", відокремивши таким чином від чотирьох уже наявних підрозділів СБУ. Відтоді додали шосте управління — за словами співрозмовників WP, воно працює з британською службою зовнішньої розвідки MI6. Крім створення нового управління СБУ, ЦРУ співпрацювало з українською воєнною розвідкою. Починаючи з 2015 року ЦРУ розпочало масштабну трансформацію Головного управління розвідки.

"За нашими підрахунками, ГУР був меншою і спритнішою організацією, де ми могли б мати більше впливу", — сказав WP колишній співробітник американської розвідки, який працював в Україні.

Агентство надало Україні передові системи спостереження, тренувало новобранців на об'єктах в Україні та США, побудувало нові штаб-квартири для підрозділів української військової розвідки та обмінювалося розвідданими в масштабах, які було неможливо уявити до того, як Росія окупувала Крим і розпалила війну на сході України.

За словами чиновників, ЦРУ допомогло ГУР придбати найсучасніші системи спостереження та електронного прослуховування. Вони включали мобільне обладнання, яке можна було розмістити вздовж контрольованих Росією ліній на сході України, а також програмне забезпечення, яке використовувалося для прослуховування мобільних телефонів кремлівських чиновників, які відвідували окуповану територію з Москви. За словами офіційних осіб, українськими системами керували українські офіцери, але все отримане передавалося американцям. 

"За один день ми могли перехоплювати від 250 000 до 300 000 окремих повідомлень від російських військових і підрозділів ФСБ. Інформації було так багато, що ми не могли впоратися з нею самі",  сказав колишній високопоставлений чиновник ГУР.

За словами офіційних осіб, перші місії відомства були зосереджені на вербуванні інформаторів серед маріонеток Росії, а також на заходах кібер- та електронного прослуховування. СБУ також почала посилювати диверсійні операції та місії із захоплення лідерів сепаратистів та українських колабораціоністів, деяких з яких доставили до таємних місць ув'язнення.

Але незабаром операції набули фатального характеру. За три роки щонайменше пів дюжини російських оперативників, високопоставлених командирів сепаратистів або колаборантів були вбиті в результаті атак, яке часто пояснювалося зведенням внутрішніх рахунків, але насправді було справою рук СБУ, повідомили українські офіційні особи.

Серед убитих був Євген Жилін, лідер проросійської групи бойовиків на сході України, якого застрелили в 2016 році в московському ресторані. Рік по тому в Донецьку був убитий командир повстанців, відомий як "Гіві", в рамках операції, в якій жінка, яка звинуватила його у зґвалтуванні, була завербована, щоб підкласти йому бомбу, за словами колишнього чиновника, який брав участь у цій місії.

Також WP зазначає, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула Дар'я Дугіна минулого року, продовжує залишатися одним з найбільш "екстремальних випадків смертельної помсти". За словами співробітників Служби безпеки, які знали про цю операцію, українські оперативники встановили в ящику для кота в автівці потайний відсік і використовували його для приховування компонентів бомби. Українські офіційні особи заявили, що перехід країни до більш смертоносних методів був викликаний російською агресією, звірствами. 

Водночас допомагаючи в розбудові нового управління СБУ, ЦРУ паралельно розпочало ще більш амбітний проект з воєнною розвідкою України. З часом ГУР також розробило мережу джерел в апараті безпеки Росії, в тому числі в підрозділі ФСБ, відповідальному за операції в Україні. На знак довіри між США і Україною, за словами офіційних осіб, ЦРУ було дозволено мати прямий контакт з агентами, завербованими і керованими українською розвідкою.

Отримані в результаті розвідувальні дані здебільшого були приховані від громадськості, за рідкісними винятками. СБУ почала публікувати компрометувальні або ганебні перехоплення переговорів, в тому числі одне з них, на якому російські командири обговорювали провину своєї країни у збитті пасажирського літака "Малайзійських авіаліній" у 2014 році.

Попри це, офіційні особи заявили, що розвіддані, отримані завдяки співпраці між США та Україною, мають свої межі. Наприклад, попередження адміністрації Байдена про рішучість російського президента Владіміра Путіна повалити київський уряд ґрунтувалися насамперед на окремих потоках розвідданих, до яких Україна спочатку не була втаємничена.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс таємно відвідав Київ на початку червня 2023 року. Він зустрівся з політичним і військовим керівництвом України. Президент Володимир Зеленський заявив, що його розмови з главою ЦРУ мають залишатися прихованими від громадськості.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 23.10.2023 17:28