Фото: соцмережі

День Незалежності 2024: цікаві факти про найголовніше свято країни

Цьогоріч Україна 24 серпня відзначає 33-тю річницю незалежності. Це свято є і завжди буде символічним і надзвичайно важливим днем для українців у всьому світі.

Вже третій рік поспіль українці відзначають День Незалежності в умовах повномасштабного вторгнення. Сьогодні Україна виборює своє право на незалежність зброєю.

Історія свята

Після розпаду Радянського Союзу республіки, що були в його складі, почали проголошувати свою незалежність. Така доля торкнулася й України, тому 16 липня 1990 року Верховна Рада РРФСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Цього ж дня парламент ухвалив рішення, що День Незалежності України відзначатиметься 16 липня. Текст декларації хоч і не проголошував незалежність, але став поштовхом до побудови нової держави. Вона проголошувала право України безпосередньо створювати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими та торговельними представництвами. Декларація визнавала самостійність республіки у питаннях науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради України 392 депутати проголосували "за" ухвалення Акту проголошення незалежності України, яким проголошено створення самостійної української держави.

Текст Акту складав 93 слова був набраний на друкарській машинці та вміщався на одному папірці.

акт проголошення незалежності

Акт проголошення незалежності України, Фото: рresident.gov.ua

Щоб легітимізувати нову державу та завадити генпрокурору Радянського Союзу оголосити це рішення незаконним, Верховна Рада вирішила провести 1 грудня 1991 року всеукраїнський референдум. На запитання "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?" ствердно відповіли 90,32% людей. Одночасно з референдумом відбулися й вибори президента, на яких переміг Леонід Кравчук з 61,5% підтримки.

24 серпня 1994-го в Києві на Хрещатику відбувся перший військовий парад, присвячений дню проголошення Незалежності України.

перший військовий парад до Дня незалежності

Урочисте покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченк. Фото: "Укрінформ"

Державний прапор України

Державний прапор офіційно затвердили як державний символ України 28 січня 1992-го. У серпні 2004 року президент підписав указ про встановлення Дня Державного прапора України, який святкують щороку 23 серпня.

Золотий, жовтий колір стяга символізує Творця, Бога-Отця і взагалі Вищу Духовність. Синій — це усе земне, а також свободу вибору, якою Творець наділив свої творіння у надії, що вони нею не зловживатимуть. Значення синього і жовтого кольорів на прапорі традиційно теж трактують як поєднання чистого, мирного безхмарного неба, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану — символу мирної праці й достатку. Також синій і жовтий — це вогонь і вода, чоловіче й жіноче єство. І все ж, головна ідея синьо-жовтого — це велика гармонія космосу, сонця, землі та всього на землі сущого.

прапор у ВР

Фото: внесення прапора України в стіни Верховної Ради Джерело: соцмережі

Цікаві факти про День Незалежності

  • Вперше День Незалежності України відсвяткували 16 липня 1991 року. Однак пізніше дату перенесли на 24 серпня.
  • Рішення про проголошення незалежності України було прийнято не політиками, а народом на Всеукраїнському референдумі.
  • 24 серпня 1991 року було скликано надзвичайне позачергове засідання Верховної Ради УРСР — сталося це через три дні після придушення путчу консервативних сил СРСР. 346 депутатів (навіть комуністична партія УРСР) проголосували за незалежність України.
  • Після завершення позачергового засідання (24 серпня 1991 року) біля трибуни опозиціонерами був виконаний гімн Українських Січових стрільців. Пісню одразу підхопили мітингувальники, які зібралися на вулиці.
  • Вранці 23 серпня 1991 року у звичайному шкільному зошиті була записана чернетка Акту про проголошення незалежності України. Написали її Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко.
  • Внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор запропонував В’ячеслав Чорновіл. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому. Пізніше прапор підняли над куполом парламенту.
  • 24 серпня 1991 року український синьо-жовтий прапор вперше від 1920 року замайорів на флагштоку біля Київської міської ради.
  • 28 січня 1992 року Державний прапор України офіційно затвердили як державний символ.
  • Синій колір прапора України означає все земне, а жовтий — символізує Творця, Бога-Отця та Вищу Духовність.
  • Перший військовий парад, присвячений Дню Незалежності України, відбувся на Хрещатику в Києві 24 серпня 1994 року.
  • Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.
  • Польща стала першою державою, яка визнала незалежність України.
  • День Незалежності України святкують також і за кордоном — проводять акції, мітинги, флешмоби, концерти;
  • 2 вересня 1996 року в обіг ввели національну валюту України — гривню.

українка

Фото: Інститут Просвіти

Цікаві факти про Україну

  • Україна є найбільшою державою за своєю площею у Східній Європі.
  • На території українських земель діяв перший вищий навчальний заклад у Східній Європі — Острозька академія, яка була заснована князем Острозьким Костянтином-Василем у 1576 році.
  • Однією з найдавніших конституцій у Європі є Українська Конституція Пилипа Орлика, яку було проголошено 1710 року. Зараз оригінал першої сторінки Конституції зберігається в Національному архіві Швеції.
  • 1934-го на конкурсі краси мов у Парижі українську мову було визнано найкращою, наймилозвучнішою та найбагатшою у світі. Вона посіла друге місце після італійської.
  • Українці — найспівучіша нація у світі, яка створила близько 200 тисяч народних пісень. Більше жодна нація світу не має такої кількості пісень. В ЮНЕСКО зібрано дивовижну колекцію українського фольклору та пісень народів світу. В українському фонді налічується 15,5 тисячі народних пісень, друге місце посідає Італія, яка має шість тисяч народних пісень.

Нагадаємо, начальник Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України Максим Ахрамєєв попередив, що російські окупанти можуть завдати ракетних ударів по Україні у День державного прапора та День Незалежності — 23-24 серпня. За два дні очікується проведення 486 заходів із нагоди державних свят.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 24.08.2024 07:30