Російське керівництво прагне перетворити парад 9 травня на символ своєї геополітичної стійкості та пов’язати історичний тріумф із нинішньою війною проти України. Проте за зовнішньою помпезністю стоїть глибока економічна нестабільність та мінімальний прогрес на полі бою.
Про це пише The New York Times.
У п'ятницю Росія відзначить 80-ті роковини розгрому нацистської Німеччини візитом глав держав та демонстрацією збройної могутності на Червоній площі, яка буде організована як демонстрація світового впливу, грандіозна та жахлива, а також ознака можливої перемоги у війні проти України.
Очікується, що щорічний військовий парад під стінами та вежами Кремля стане найбільшим з моменту вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Уряд та його прихильники використовували цей захід для мобілізації підтримки війни, змішуючи те, що може бути найбільшим джерелом національної гордості, з набагато більшим поточним конфліктом.
"Наша велика перемога 80 років тому — це новий наратив, нова концепція нинішнього протистояння Росії із Заходом", — заявив цього тижня в ефірі російського державного телебачення професор міжнародних відносин Сергій Лягузін.
Проте за всією цією помпезністю Росія стоїть на більш хиткому ґрунті, ніж можна припустити, дивлячись на впевнену демонстрацію Кремля. Її армія ледве просувається на полі бою, її економіка тріщить по швах, ціни на нафту, її головний експортний товар, падають, і, можливо, найдивовижніше, президент Трамп натякає, що його думка про президента Володимира Путіна та його війну погіршується.
Путін применшує значення цих проблем, приймаючи короткострокові економічні труднощі та дипломатичні невдачі в надії, що його наполегливість зрештою призведе до тріумфу історичного масштабу, вважає Олександр Коляндр, експерт з російської економіки в дослідницькій групі Центр аналізу європейської політики.
"Вони переконані, що вони витриваліші, ніж їхні противники", — сказав він у телефонному інтерв'ю. "Вони вірять, що перемога дістанеться не тій стороні, яка краща за всіх, а тій, яка протримається найдовше".
Попри такі проблеми, в п'ятницю на Червоній площі очікується присутність близько дюжини глав держав, включно з лідерами економічних гігантів Китаю та Бразилії, що підкреслює заяву Кремля про те, що західні санкції не змогли ізолювати Росію. Понад 130 одиниць військової техніки, включно з міжконтинентальними ракетоносцями, повинні проїхати через Москву, а солдати з дружніх країн, як очікується, будуть маршувати разом із російськими військами, показуючи, що Росія не самотня в тому, що вона є опосередкованою боротьбою з НАТО.
"Однак на економічному фронті Росія поранена і втрачає обороти, перебуваючи під тиском падаючих цін на нафту, валютних резервів, що стрімко скорочуються, рекордно високих відсоткових ставок і каральних санкцій, введених Сполученими Штатами та їх союзниками у відповідь на вторгнення в Україну. Головний союзник Росії, Китай, скорочує закупівлю російського вугілля та сталі, пристосовуючись до торгової війни зі Сполученими Штатами", — пише NYT.
Росія ухвалила рішення, прийняте цього місяця групою найбільших країн-експортерів нафти, відомої як ОПЕК+, про збільшення видобутку, що призвело до зниження цін на нафту, які вже постраждали від впливу тарифів Трампа. У середу еталонна нафтова суміш марки Brent торгувалася за ціною близько 62 доларів за барель, що нижче приблизно 75 доларів, коли Трамп оголосив про свої світові тарифи 2 квітня.
Падіння доходів від продажу нафти, які фінансують близько 40 відсотків державного бюджету Росії, вже завдає шкоди її військовій економіці. Міністерство фінансів цього місяця більш ніж потроїло прогноз дефіциту бюджету на цей рік до 1,7 відсотка від валового внутрішнього продукту і скоротило свій прогноз цін на основний вид нафти, що експортується Росією, з 70 доларів за барель до 56 доларів.
Аналітики підрахували, що для покриття дефіциту уряду доведеться або витратити запаси іноземних резервів і золота, що залишилися на чорний день, або надрукувати більше грошей, що погіршить і без того високу інфляцію, яка зараз становить близько 10 відсотків.
Кремль розглядав, але цього тижня скасував пропозицію щодо скорочення державних видатків, щоб компенсувати падіння цін на нафту. Путін терпів політику центрального банку щодо підтримки відсоткових ставок на рекордно високому рівні у спробі стримати зростання цін. Але гучні голоси російських чиновників і бізнесменів звинувачують процентні ставки, що утримуються на рівні 21 відсотка з жовтня, у знищенні зростання без охолодження цін, програшний економічний сценарій, відомий як стагфляція.
Нагадаємо, 9 травня російський тіньовий флот зазнає наймасштабнішого в історії пакету санкцій, що посилить тиск на главу Кремля Володимира Путіна і захистить критично важливу національну інфраструктуру Великої Британії та Європи. Його запровадить уряд Великої Британії.