1 052 день війни
Особовий склад
804 930
Танки
9 741
Артилерія
21 789
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 038
Крилаті ракети
3 017
Гелікоптери
331
БПЛА
21 884
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,22
42,15
43,43
43,6
Доплати вчителям, підвищення податків та субсидія на оренду житла: що зміниться для українців у січні 2025
Колаж TrueUA

Доплати вчителям, підвищення податків та субсидія на оренду житла: що зміниться для українців у січні 2025

У січні 2025 року на українців очікує низка змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, вчителі отримають надбавку до зарплати, а деякі категорії переселенців зможуть скористатися субсидією на оренду житла. Також цього місяця набуде чинності історичний закон про підвищення податків та зростуть тарифи на послуги "Укрпошти".

Яких змін очікувати українцям у перший місяць Нового року — у матеріалі TrueUA.

Тарифи з 1 січня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

Ціна на електроенергію

Підвищення тарифів на світло у січні не планується. Як повідомляє прес-служба Yasno, вартість електроенергії буде незмінною щонайменше до кінця опалювального сезону.

Ціни на електроенергію зросли ще 1 червня 2024 року — від 2,64 до 4,32 гривні за один кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Відповідно у грудні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо українців, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.

Раніше міністр енергетики Герман Галущенко також інформував, що до закінчення осінньо-зимового періоду 2024-2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядатись не буде.

Ціна на газ

Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно ціна на газ у січні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов ще у листопаді заявляв, що в Україні заготовлених запасів блакитного палива вистачить на цілу зиму, тому підвищення цін на газ для населення найближчим часом не передбачається.

Водночас тарифи на опалення для населення також залишаться на без змін.

Ціна на воду

У січні ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.

Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.

Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств.

комуналка

Виплати для ВПО з 1 січня

В Україні уряд фінансово підтримує внутрішньо переміщених осіб. У січні 2025 року переселенці продовжуватимуть отримувати грошову підтримку. Як повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики України, уряд ще у вересні продовжив виплати для ВПО до лютого 2025 року.

Відповідно, у січні змін у наданні грошової допомоги переселенцям не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:

  • людей з інвалідністю першої та другої групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, а також тяжкохворих дітей;
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків;
  • пенсіонерів, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 гривень.

Розмір допомоги для ВПО у січні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень;
  • для інших осіб — дві тисячі гривень.
допомога впо

Субсидія на оренду житла: хто отримає допомогу у січні

Ініціативою "Зимова підтримка" передбачена субсидія на оренду житла для ВПО. Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, ця програма запрацює уже в січні. 

Кошти можуть отримати певні категорії внутрішньо переміщених осіб. Вимушені переселенці, які витрачають понад 20% своїх доходів на оренду житла, зможуть податися на субсидію. Держава частково компенсує їм ці витрати. Уряд також компенсує орендодавцям частину податків на дохід за умови здачі квартири або будинку внутрішньо переміщеним особам офіційно за договором.  До того ж субсидія на оренду житла для ВПО тепер буде діяти в усіх регіонах. 

субсидія на житло

Зарплати вчителям: чи очікувати підвищення у січні

У 2025 році українським вчителям обіцяють підняти зарплату. Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, педагогів очікує надбавка, розмір якої у 2025 році змінюватиметься двічі — у січні та вересні:

  • з 1 січня 2025 року запроваджують щомісячну "вчительську доплату" до заробітної плати у розмірі 1000 гривень "на руки";
  • з 1 вересня 2025 року цю виплату збільшать до 2000 гривень "на руки" кожному вчителю.

Шмигаль підкреслив, що "це рішення є частиною підтримки тим, хто сьогодні навчає і виховує молодь, яка будуватиме майбутнє України".

вчитель

Підвищення податків: що зміниться для українців з січня

Як відомо, 25 грудня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який виправляє норму про підвищення податків для фізичних осіб-підприємців. Нові ставки діятимуть з 1 січня 2025 року (а не з 1 жовтня 2024 року). Крім ФОПів, підвищення податків перенесли для юридичних осіб, які працюють на спрощеній системі оподаткування третьої групи.

Закон про підвищення податків набув чинності з 1 грудня. Основним у ньому стало підвищення ставки військового збору з усіх доходів українців з 1,5% до 5%. Окрім того, закон зобов'язує платити військовий збір фізичних осіб-підприємців. Вони мали заплатити його за четвертий квартал 2024 року. Однак 4 грудня Верховна Рада ухвалила зміни та перенесла сплату військового збору для ФОПів на 2025 рік.

Закон встановлює обов'язок сплати 1% військового збору для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме — для фізичних осіб-підприємців третьої групи та юридичних осіб третьої групи.

Також передбачено встановлення військового збору для ФОПів, які є платниками єдиного податку першої, другої та четвертої групи на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень на місяць).

З 1 січня 2025 року також запроваджується щомісячна звітність з ЄСВ (єдиного соціального внеску), ПДФО (податку з доходів фізичних осіб) і ВЗ (військового збору) для всіх податкових агентів.

податки

Інвалідність та відстрочка від мобілізації: кому з 1 січня потрібно проходити повторний огляд

Усі, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, проходитимуть оцінювання експертною командою лікарів-практиків у передбачений строк. У МОЗ пояснили, що, якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов'язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі. Проте, якщо людина протягом 2022-2024 років мала пройти повторний огляд, але не змогла його пройти з поважних причин та відповідно до винятків, передбачених у законодавстві на час воєнного стану, то з його потрібно буде пройти:

  • чоловікам 25-60 років з другою або третьою групою інвалідності — до 1 листопада 2025 року;
  • усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) — до 1 квітня 2026 року.

Проте є винятки — особи, які не мають можливості пройти повторний огляд. До них належать:

  • люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
  • пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
  • чинні військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань — для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.
медогляд

У дитсадочках вводиться низка змін: що потрібно знати батькам

В Україні з 1 січня 2025 року набуде чинності новий Закон "Про дошкільну освіту". Згідно з документом, зміни спрямовані на поліпшення якості освітніх послуг та створення комфортних умов для дітей, вихователів і батьків.

Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки України.

Серед важливих змін:

Для вихователів — оптимізація навантаження, 56 днів щорічної відпустки, можливість встановлення вищих доплат та надбавок.

Для батьків — територіальна доступність садочків, вибір форми навчання: очна, мережева, дистанційна, нові типи організації освітньої діяльності: мобільні, сімейні, мінісадки.

Для закладів дошкільної освіти — чіткі правила прийняття дітей, створення умов для інклюзивного чи спеціального освітнього середовища.

Для влади і засновників садочків — обов'язок забезпечити потрібні ресурси, відповідальність за доступність садочків, справедливу оплату праці вихователів.

"Нововведення забезпечать інклюзивність, увагу до потреб дітей і створення умов для їхнього гармонійного розвитку", — запевнили у МОН.

зміни дитсадок

"Укрпошта" підвищить тарифи та зробить їх "невагомими"

З 1 січня 2025 року "Укрпошта"вводить нові тарифи на доставлення посилок. Як повідомив генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський, ціна буде залежати винятково від об’єму, як це відбувається у лідерів світового ринку, таких як FedEx чи UPS. Він наголосив, що це стосується не об’ємної ваги, а лише об’єму.

Смілянський пояснив, що ці зміни пов’язані з тим, що "Укрпошта" закінчує перехід на 100% сортування посилок роботизованими лініями, тож і доставлення, і її якість буде значно кращою. А щоби це сталося швидше — відбувається перехід на стандартизоване упакування.

"Чи можна відправити щось нестандартне? Можна. Але треба буде доплатити 50 гривень за ручну обробку відправлення", — зауважив також Ігор Смілянський.

укрпошта

Нові правила ввезення автівок в Україну

З 1 січня 2025 року в Україні набувають чинності нові правила ввезення автівок. Такі суттєво обмежать кількість авто, які можна буде привезти з-за кордону. 

На сьогодні до нашої країни можна ввозити легкові автомобілі, які відповідають екологічному стандарту "Євро-2" і вище. Йдеться про автівки, які були випущені після 1996 року. Втім, з 1 січня 2025 року дозволеними будуть лише автомобілі стандарту "Євро-6", а це автівки, які були випущені після 2015 року.

Зокрема, нові правила стосуватимуться таких типів транспортних засобів:

  • сідлові тягачі;
  • автобуси;
  • вантажівки;
  • спеціальна техніка (евакуатори, автокрани тощо);
  • нові легкові автівки, які проходять першу реєстрацію.

Проте під ці обмеження не підпадатимуть вживані легкові автомобілі, які вже експлуатувалися і були зареєстровані. До України й надалі можна буде приганяти машини з пробігом, випущені після 1996 року. Також зміни не торкнуться електромобілів, адже ці авто не мають двигуна внутрішнього згоряння. Заборона не діятиме на автомобілі, які ввозяться як гуманітарна допомога або для потреб військових.

автомобілі

Вихід на пенсію у 2025 році: з 1 січня діятимуть нові правила

З Нового року в Україні почнуть діяти нові правила виходу на пенсію. Зокрема, зросте мінімальна тривалість стажу для отримання пенсії. За даними Пенсійного фонду, з 2025 року, щоб вийти на пенсію в 60 років, необхідно набути не менше 32-х років страхового стажу для чоловіків і жінок. Водночас ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки при наявності стажу від 22 до 31 року.

"За наявності страхового стажу від 15 до 21 років, пенсійні виплати призначать в 65 років. Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат", — уточнили у ПФУ.

До того ж починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

пенсія

Що зміниться для українців у Польщі з січня2025 року: нові закони та правила

Українців, які проживають та працюють у Польщі, найближчим часом торкнеться низка змін. Це пов'язано з певними законами, які набудуть чинності у 2025 році. Як повідомляє інформаційний портал Польщі InPoland, розмір мінімальної заробітної плати в Польщі з 1 січня 2025 року зросте до 4666 злотих брутто. Мінімальна погодинна ставка становитиме 30,50 злотих брутто. Це зміни вплинуть на всіх працівників, зокрема українців, які можуть вимагати перегляду умов трудових договорів.

З 2025 року для громадян іноземних країн, які хочуть отримати карту тимчасового побиту на підставі працевлаштування, встановлюються нові вимоги. Йдеться про мінімальну заробітну плату, яка зазначена в трудовому договорі — розмір виплат повинен перевищувати 5000 злотих брутто. Ці зміни можуть ускладнити процес легалізації для українців, які отримують менші зарплати.

З 1 січня 2025 року, українці та інші іноземці в Польщі зможуть працювати лише на підставі трудового договору (Umowa o pracę). Договори-доручення (Umowa zlecenia) будуть доступними лише для сезонних працівників. Ця зміна спрямована на посилення захисту прав іноземних працівників та регулювання ринку праці.

Українці зі статусом UKR з січня 2025 року матимуть можливість подати заяву на отримання спеціальної карти побиту з позначкою CUKR. Цей документ надаватиме право легального перебування та роботи в Польщі протягом трьох років. До того ж процедура отримання буде спрощеною, а подання заяв відбуватиметься онлайн через електронну систему Управління у справах іноземців.

Згідно з законодавчими змінами, громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року, можуть легально перебувати в країні до 30 вересня 2025 року. Це стосується осіб зі статусом UKR, а також тих, хто перебував у Польщі на інших умовах.

українці в польщі

Що чекати від погоди у січні: прогноз синоптиків

В Україні січень 2025 року буде теплішим ніж зазвичай. Середня місячна температура очікується вище за норму. За даними "Укргідрометцентру", середня місячна температура повітря у перший місяць Нового року становитиме 0…-3°C, на Закарпатті, в Криму, Одеській та Херсонській областях очікується 0…+2°C, що на 1,5-2°C вище за норму.

Місячна кількість опадів очікується 32-79 мм. Ці показники — в межах норми.

зима

Магнітні бурі: календар на січень 2025 року

Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У січні 2025 року не очікується значної геомагнітної активності. Втім, час від часу Землю все ж накриватимуть магнітні шторми.

Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у січні магнітні бурі будуть різної інтенсивності. Так, за попередніми даними метеорологів, у перший день року геомагнітна активність буде низькою, але вже 5 січня очікується магнітна буря з К-індексом у чотири бали.

Надалі сплески геомагнітної активності очікуються 10, 16 та 19 січня. У ці дні Землю накриють магнітні бурі потужністю з К-індексом у чотири бали. В інші дні геомагнітна активність буде помірною.

Варто зазначити, що прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.

У цей період метеозалежні люди можуть відчути апатію, тривогу, дратівливість і невизначеність в ухваленні рішень. Може збільшитися схильність до утворення тромбів, підвищитися артеріальний тиск, порушитися сон і посилитися мігрень.

Для кращого самопочуття під час бурі дотримуйтесь таких правил:

  1. Пийте більше рідини, а також трав’яного та зеленого чаю.
  2. Відмовтеся від кави, алкоголю, сигарет, кальяну.
  3. Їжте менше смаженої, гострої та жирної їжі, але більше сезонних овочів та зелені.
  4. Збільште фізичну активність і більше ходіть пішки.
  5. Регулярно провітрюйте кімнату і більше перебувайте на свіжому повітрі.
  6. Постарайтеся менше нервувати.
  7. Перед сном приймайте контрастний душ.
магнітні бурі

Вихідні дні у січні: скільки відпочиватимуть українці

Січень 2025 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть Новий рік та День Соборності. 

новий рік

Цього місяця відпочиватимемо лише у суботу та неділю, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні січня 2025 року: 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 та 26 числа.

Проте варто зазначити, що деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама