Доповідь ООН: Росія серйозно порушує права людини в Криму

26 ВЕРЕСНЯ 2017 11:54

Ситуація з дотриманням прав людини в Криму в умовах російської окупації істотно погіршилася. Про це йдеться в тематичній доповіді «Ситуація з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (Україна)», яку підготувало Управління Верховного комісара ООН з прав людини, передає TrueUA з посиланням на DW.  

За даними ООН, у Криму «зафіксовані тяжкі порушення прав людини, як-то свавільні арешти й затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження, катування і щонайменше одна позасудова страта».   

Жертвами сваволі російського державного апарату ставали кримчани різного етнічного походження, проте особливих утисків зазнали кримські татари, вказано в документі.   

Експерти також констатують, що на півострові також значно звузилися «можливості публічного прояву української культури та ідентичності».  

Особливу увагу в ООН приділили автоматичному наданню російського громадянства мешканцям Криму.   

«Нав'язування громадянства жителям окупованої території можна прирівняти до примушення їх до присягання на вірність державі-супротивнику, що заборонено четвертою Женевською конвенцією», - пишуть автори доповіді.   

«Питання громадянства мало значний вплив на життя багатьох мешканців Криму», - констатував Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн.  

Для  покращення становища в галузі  прав людини в Криму автори доповіді висловили 20 рекомендацій російському уряду.   

Серед цих рекомендацій - дотримуватися прав людини всіх жителів півострова, виконувати «зобов’язання, покладені на окупаційну державу відповідно до міжнародного гуманітарного права; забезпечити належний  і  безперешкодний  доступу міжнародних місій із спостереження за ситуацією з правами людини й правозахисних неурядових організацій до Криму» тощо.  

Експерти висловили рекомендації і для українського уряду. Серед них - «зняти всі обмеження свободи пересування до Криму та з Криму, які не є необхідними» та «спростити отримання документів про громадянський стан, освіти та інших державних послуг жителями Криму».  

Документ охоплює період з лютого 2014-го по вересень 2017 року.   

Органи влади РФ з кінця березня 2014 року не надають Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні доступу до Криму, тому члени місії проводили моніторинг із материкової частини України.

 

Суспільство, 26.09.2017 11:54