Правління Національного банку України ухвалило рішення вивести з ринку банк, який пов'язаний з Росією. Йдеться про "Сенс Банк" (колишній "Альфа-Банк").
Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу у четвер, 20 липня.
За його словами, відповідне рішення уряду очікується вже у п'ятницю, 21 липня. А Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) запроваджує тимчасову адміністрацію. Під час роботи тимчасової адміністрації сервіси для фізосіб працюватимуть у звичайному режимі, без додаткових обмежень. Без обмежень прийматимуться платежі юридичних осіб.
Згідно з наявною інформацією, власниками прямої істотної участі в банку є ABH Ukraine Limited (Кіпр) та ABH Holdings S.A. (Люксембург), власниками опосередкованої істотної участі — громадянин РФ та Ізраїлю Михайло Фрідман, громадянин РФ та Латвії Пьотр Авен, громадянин РФ Андрій Косогов.
"Пов’язаність власників опосередкованої істотної участі в "Сенс Банку" Фрідмана та Авена з Росією, яка є країною-агресором та здійснила повномасштабне військове вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року, їх підтримка дій та політики, які загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, завдає значного репутаційного ризику та має суттєвий негативний вплив на діяльність банку", — розповіли у НБУ.
Так, про негативний вплив репутаційного ризику на діяльність "Сенс Банку" зазначено у звіті незалежного аудитора ТОВ РСМ Україна за 2022 рік. Аудитор звернув увагу на висновки управлінського персоналу банку про існування суттєвої невизначеності, яка може поставити під значний сумнів здатність даної фінансової установи продовжувати свою діяльність.
У НБУ додали, що про суттєвий негативний вплив репутаційного ризику свідчить і динаміка окремих показників діяльності банку. Погіршення платіжної дисципліни позичальників банку вплинуло на регулятивний капітал банку, який за період з 1 березня 2022 року до 1 липня 2023 року зменшився на 50%, водночас в інших системно важливих банків він у цілому збільшився на 29%.
"Через зв’язок власників опосередкованої істотної участі в АТ "Сенс Банк" Фрідмана та Авена з режимом країни-агресора до них були застосовані санкції в Європейському Союзі, Великої Британії, Канаді, Швейцарії, Австралії, Новій Зеландії, які передбачають блокування активів", — вказано у заяві регулятора.
Володимир Зеленський 16 червня підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану". Націоналізація "Сенс Банку" Фрідмана та Авена може відбутись до кінця місяця.
Номінальний власник акцій "Сенс Банку" (до грудня 2022 року — "Альфа-Банк") ABH Holdings S.A. просить Раду національної безпеки та оборони дозволити угоду, за якою акції банку продадуть європейському інвестору. У компанії стверджують, що кошти від продажу не потраплять до підсанкційних власників.
11 квітня Верховна Рада у першому читанні проголосувала за законопроєкт №9107-1, який дозволить НБУ дати старт націоналізації "Сенс Банку" (раніше — "Альфа-банк").
Раніше Рада вже ухвалювала закон, який спрощував процедуру націоналізації системно важливих банків під час війни. Тоді єдиною підставою для такої націоналізації пропонувалося визначити проблеми з ліквідністю банку.
Нагадаємо, раніше у Національному банку України виступили проти відмови від готівки та не планують заміняти її на цифрові гроші. Раніше з такою ініціативою виступив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма.
Водночас у НБУ наголосили, що працюють над запровадженням третьої форми гривні — цифрових грошей або е-гривні. На відміну від безготівкових коштів, е-гривні існуватимуть у вигляді коду, а не записів на рахунках у банках чи небанківських установах. Наразі е-гривні перебувають на етапі пілотного проекту.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими