Фото: МЗС України

Кулеба розкритикував наміри кількох країн ЄС продовжити обмеження на імпорт українського зерна

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розкритикував сусідні країни у зв'язку з планами обмежити імпорт зерна з України після закінчення терміну дії заборони Євросоюзу. Рішення, ухвалені Польщею, Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Болгарією, не відповідають принципам ЄС.

Про це пише The Guardian. Він пообіцяв захищати права своєї держави. 

"Ми категорично проти, тому що цей крок порушить правила спільного ринку. Це правило буде порушувати угоду про асоціацію Україна-ЄС, але найголовніше — цей крок буде йти всупереч із принципом солідарності, на якому заснований Європейський союз", — наголосив він.

Кулеба додав що Україна готова працювати над розв'язанням проблеми разом із п'ятьма членами ЄС, які хочуть продовжити заборону.

"Ми закликаємо ці країни не брати питання експорту зерна в заручники їхніх внутрішніх політичних процесів. Це буде нелегко, але всі мають розуміти, що Україна, бувши дуже вдячною цим країнам за військову та гуманітарну допомогу, — в цьому конкретному питанні — якщо вони так діятимуть, не залишаючи нам нічого, як жорстко захищати наші права і права наших фермерів", — підсумував голова українського МЗС.

Зрив "зернової угоди"

Ще 17 липня країна-агресорка Росія заявила, що "відкликає" всі гарантії безпеки судноплавства в Чорному морі. Крім того, РФ повідомила, що виходить зі Спільного координаційного центру в Стамбулі через припинення "зернової угоди". 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Напередодні президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган повідомив, що Путін погодився на продовження дії зернової ініціативи. Однак у Кремлі відхрестились від цієї заяви, зазначивши, що ні на що не погоджувалися.

Водночас 19 липня російський диктатор Володимир Путін заявив, що його держава повернеться до "зернової угоди" лише у разі повного виконання її умов. У британській розвідці заявили, що, на думку Кремля, "зернова угода" більше не відповідає російським інтересам, тому там вирішили зупинити ініціативу. Хоча справжню причину росіяни замаскували, наголошуючи, що суднам, які виходять з чорноморських портів, загрожують українські міни.

В Офісі президента заявили, що "зерновий коридор" може запрацювати й без участі Москви. Україна вже розпочала підготовку до процесу експорту зерна. В ОП наголосили, що в разі агресії з боку Росії щодо "зернового коридору" Чорноморський флот і певні компоненти інших флотів знищать.

Нагадаємо, що США шукають альтернативні маршрути для експорту українського зерна. У Білому домі нібито є план, який допоможе збільшити можливості для України і сприятиме експорту чотирьох мільйонів тонн зерна на місяць через річку Дунай вже до жовтня 2023 року. При цьому розглядаються всі можливі варіанти, включно з ініціативою ЄС щодо автомобільних та залізничних шляхів. 

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 28.08.2023 21:14