Фото: прес-служба ДБР

Махінації у вугільній сфері: ДБР викрило злочинну організацію, яка завдала збитків державі на понад 2 млрд грн

У п'ятницю, 17 травня, працівники Державного бюро розслідувань викрили злочинну організацію, яка займалася махінаціями у вугільній сфері. Фігуранти завдали державі збитків на понад два мільярди гривень. Організатором групи є власник ТОВ "Краснолиманське".

Про це повідомила прес-служба ДБР.

"Працівники ДБР у тісній взаємодії з Національною поліцією затримали фактичного власника ТОВ "Краснолиманське", що входить до групи компаній ТОВ "Укрдонінвест". Він через керівництво свого підприємства та службових осіб Міністерства енергетики України та Державної податкової служби України завдав державі шкоди на понад два мільярди гривень на махінаціях у вугільній сфері", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про злочинну організацію

За даними ДБР, український мільярдер забрав у власність активи сина екс-президента України Олександра Януковича та отримав фактичний контроль над багатьма державними шахтами та збагачувальними фабриками на Сході.

Головний організатор, його довірена особа, керівник підприємства та бухгалтер об’єднались у злочинну організацію, яка не давала працювати та доводила до банкрутства Державне підприємство "ВК "Краснолиманська". Держпідприємство залежне від ТОВ "Краснолиманське", оскільки не має можливості проводити видобуток кам’яного вугілля з власних пластів, які знаходяться нижче ніж пласти, які видобувались товариством.

Бізнесмен вирішив скористатися такою ситуацією, та через оборудки з податковими пільгами, які привласнювались його структурами,  намагався довести держпідприємство до банкрутства. За його схемою всі відшкодування з бюджету, зокрема через застосування "нульової" ставки ПДВ отримували комерсанти, при цьому держпідприємство штучно накопичувало борг перед державою.

Фото: ДБР

У ДБР зазначили, що при цьому товариство користувалось обладнанням державного підприємства. До того ж керівництво держпідприємства не вживало жодних дій з відшкодування комерсантами отриманих "пільг", натомість нарощувало заборгованість перед бюджетом, зокрема й через штрафні санкції та пеню. Тим часом воно сплачувало всі відповідні платежі власнику підконтрольних бізнесмену комерційних структур. Гроші на мільярди гривень надалі відмивались через купівлю-продаж рухомого та нерухомого майна.

Епізоди протиправної діяльності злочинного угрупування

Слідство задокументувало чотири епізоди протиправної діяльності злочинного угрупування.

У першому: встановлено факт неправомірного застосування ТОВ "Краснолиманське" у період з 1 січня 2022 по 31 серпня 2023 року податкової пільги — застосування нульової ставки ПДВ на вугілля на загальну суму 75 мільйона 105 тисяч гривень.

Другий епізод: члени злочинної організації умисно не реєстрували  податкові накладні держпідприємства, що призвело до настання шкоди у виді боргових зобов’язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів на суму два мільярди 194 мільйони гривень.

Третій епізод: керівництво підприємства у період з 1 січня 2022 по 30 вересня 2023 року, не здійснило реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ "Краснолиманське" на понад один мільярд гривень. Через що держпідприємство ухилилося від сплати податку на додану вартість за вказаний період на суму 169 мільйона 938 тисяч гривень.

Четвертий епізод: станом на 30 жовтня 2023 року керівником підприємства задекларовано, однак не сплачено податкове зобов'язання з ПДВ до державного бюджету на загальну суму один мільярд 124 мільйони гривень.

Кому повідомили про підозру

Працівники ДБР повідомили про підозру:

  • бенефіціарному власникові ТОВ "Краснолиманське";
  • управителю фінансами бізнесмена;
  • директору ТОВ "Краснолиманське";
  • головному бухгалтеру ТОВ "Краснолиманське".

Фігурантам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 13 років.

Нагадаємо, на початку травня українському бізнесменові, політику та колишньому акціонеру банку "Фінанси та Кредит" Костянтину Жеваго, а також трьом його спільникам оголосили про нову підозру. Йдеться про екс-голову правління банку та його двох заступників. Фігуранти завдали збитків банку на суму 1,4 мільярда гривень.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Події, 17.05.2024 15:40