Фото: Марина Лазебна. Джерело — "Слово і діло"

Мінсоцполітики розподіляло гуманітарні кошти між сумнівними організаціями, — розслідування

На початку березня 2022 року Міністерство соціальної політики відкрило гуманітарний рахунок для допомоги українцям. У підсумку п'ять організацій отримали ці кошти, які працювали з одними й тими ж контрагентами, а гуманітарну допомогу отримали не всі адресати.

Про це йдеться в розслідуванні "Слідство.Інфо".

За даними розслідування, за перші місяці повномасштабного вторгнення на гуманітарний спецрахунок надійшло понад 625 мільйонів гривень — як від українців, так і з-за кордону. Кошти мали витратити на потреби вимушено переміщених людей, — закупівлю їжі, засобів гігієни, медикаментів тощо.

Міністерство створило у березні 2022 року Комісію з питань розподілу коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану, яка мала розподілити 625 мільйонів гривень та контролювати їх використання. Далі Комісія отримує прохання про надання допомоги від, наприклад, міської ради — але не напряму, а через різні фонди та спілки.

Які структури фігурували у фінансуванні

Серед них п’ять організацій, які отримали від Мінсоцу майже 164 мільйони гривень: благодійні фонди "Владиславій" (попередня назва "Добра-Справа") і "Воля та гідність" (попередня назва "Кіри Денисівни"), громадську спілку "Національна асоціація паливного рітейлу", всеукраїнське громадське об’єднання "Інститут сестринської справи України" та громадське об’єднання "Закарпатське військово-патріотичне об’єднання "Карпатська Січ".

"Ці організації, логічно, мали закупити у когось товар за міністерські гроші та доставити його постраждалим. У ході розслідування вдалося встановити, що кошти від спілок і фондів надходили на рахунки одних і тих же компаній", — пишуть розслідувачі.

Журналістам вдалось встановити, що в одному випадку — частину товарів організації закуповували за гуманітарні кошти за значно завищеними цінами, в другому — просто привласнювали придбане, в третьому — нібито постачали продукцію у величезних об’ємах.

Цікаво, що фонди з перевіреною репутацією — як от "Жіночий ветеранський рух" — не отримали кошти від Мінсоцполітики, на відміну від сумнівних організацій без сайтів, з недійсною поштою та вигаданою адресою. 

Одним з отримувачем коштів Мінсоцполітики стало місто Конотоп, де гуманітарну допомогу мали отримати люди, які сюди евакуювались із зон бойових дій. Заступник міського голови Конотопа Юрій Павлов, який у той час займався гуманітаркою, каже, що місто отримало допомогу від однієї з цих п’яти організацій, якій Мінсоцполітики надало кошти. Але окрім підписаних актів прийому-передачі продуктів, посадовець не надав журналістам жодних доказів — ні фотопідтверджень, ні списку людей, які нібито отримали допомогу. За його словами, фонд вийшов на міську раду самостійно. 

Ще два благодійних фонди — "Владиславій" і "Воля та гідність" — після отримання коштів від Мінсоцполітики змінили свої назви. Останній і мав постачати гуманітарну допомогу Конотопу.

Своєю чергою керівник благодійного фонду "Владиславій", що раніше називався "Добра-Справа", Владислав Мельохін — пов’язаний з понад трьома сотнями компаній. Він відрікся від звинувачень щодо причетності свого фонду до розкрадання гуманітарних коштів.

Чому фонди змінювали назви

Антоніна Волкотруб, яка є експерткою Центру протидії корупції зазначила, що подібні маніпуляції зі зміною назви можуть свідчити про те, що нинішній керівник знімає з себе відповідальність за те, що відбувалося з організацією раніше.

Благодійні фонди та організації, що отримували кошти від Мінсоцу, — переказували їх фірмам, діяльність яких здебільшого може бути сумнівною — вони мають широкий перелік видів діяльності. Ці фірми мали постачати замовникам товари чи надавати послуги. 

ГО "Закарпатське військово-патріотичне об’єднання "Карпатська Січ" переказало 930 тисяч гривень фірмі "Релакс Інвест". Журналісти поспілкувалися з її главою — Оленою Стучек, яка не здогадувалась про свій дійсний статус керівниці. 

"Я б вам сказала, як там співпрацювали. На мене компанію оформили, а потім звідти телефонували: щоб звідти знятися, треба поїхати і заплатити немаленьку суму", — сказала Стучек.

Компанія Стучек була не єдиною, що отримувала кошти від однієї з цих п’яти організацій. Всі інші компанії, які вдалось проаналізувати журналістам, — їхні юридичні адреси знаходяться у Києві, але офісів за місцем реєстрації компаній відсутні.

Компанія "Інпавелресурс" нібито закуповувала товари у ще однієї — "Торговий Дім Еліт-Едвайс". Загалом, ця фірма отримала кошти від трьох з п’яти організацій. Раніше "ТД Еліт-Едвайс" фігурував у кримінальному провадженні про розкрадання державних грошей, які виділялися на проєкт в Національному інституті раку. 

У кримінальному провадженні про гуманітарну допомогу вказується, що аптечки, які постачав "ТД Еліт-Едвайс", насправді коштували трохи більше тисячі гривень за кожну, але до фонду вони дійшли за ціною у чотири рази вищою. Тобто лише на аптечках переплата може сягати 3,5 мільйона гривень. 

Ще дві організації сумарно отримали від Мінсоцу 86,5 мільйона гривень. 18 травня 2022 року в обох змінилися керівники. Ними стали Валерія Чанишева та Євген Чанишев. Жінка очолила Асоціацію паливного рітейлу, а чоловік — Інститут сестринської справи. Після того, як міністерство здійснило переказ цим організаціям, кошти перераховувались по ланцюгу на рахунки приватних фірм. 

Журналісти сконтактували з цими компаніями, але їхні представники кажуть, що не постачають такі об’єми палива. Інша компанія-постачальниця підтвердила господарські відносини з "Люкс Оіл Трейд", проте обсяги постачання не розкрила через комерційну таємницю.

Хто отримав гуманітарну допомогу

Про допомогу для населення просили ради та адміністрації Київщини, Чернігівщини та Харківщини. А також народна депутатка від "Слуги Народу" Ольга Василевська-Смаглюк, котра обиралась за мажоритаркою в одному з округів Київщини. 

Організації Чанишевих прозвітували про те, що всі кошти витратили, а допомогу надали. 

Своєю чергою журналісти "Слідства.Інфо" звернулися до всіх, хто просив про допомогу, аби перевірити — чи справді вона дійшла до людей. Так, Бучанська РВА у відповідь на журналістський запит повідомила, що у них відсутні підтвердження про отримання такої допомоги. Поліська селищна рада, що на Київщині, повідомила, що інформацію надати не може, тому що це таємниця досудового розслідування. 

"Вказана у відповіді стаття кримінального правопорушення порушується під час незаконного використання гуманітарної допомоги, щоб отримати прибуток. За даними журналістів, Поліська селищна рада не отримувала допомогу", — йдеться в розслідуванні.

Жодної допомоги не отримала й Харківська міська рада від Інституту сестринської справи на виділені йому Мінсоцом 9,2 мільйона гривень. 

Реакція Мінсоцполітики

Журналісти поцікавились у Міністерства соціальної політики, як чиновники контролювали використання коштів з гуманітарного рахунку. Їм відповіли, що посадовці досліджували звіти та зверталися до фондів та організацій лише щодо невикористаних грошей та їх повернення. 

Депутатка Ольга Василевська-Смаглюк, яка просила про допомогу в однієї з організацій для свого округу сказала, що звернутися до цієї спілки їй порадила тодішня очільниця Мінсоцу Марина Лазебна. 

"Я вам точно кажу, що ні ніяких розкрадань при мені не було, все контролювалося. Якщо є якісь питання у правоохоронних органів, вони можуть звертатися до мене. Я в країні й нікуди не виїжджала", — сказала журналістам Марина Лазебна.

Перший голова Комісії Борис Лебедцов також підтвердив, що гроші надавали лише тим організаціям, які мали листи-прохання від офіційних структур про те, що потрібна допомога і в якій кількості. 

Перший заступник міністра і за сумісництвом другий голова Комісії Євген Котик вважає, що зі сторони Мінсоцполітики було зроблено максимум в межах його повноважень і функцій. 

Тодішнє керівництво Мінсоцу стверджує, що про офіційне слідство, яке триває вже понад рік, нічого не знає і з правоохоронцями не спілкувалось. Кримінальне провадження щодо гуманітарної допомоги розслідується Національним антикорупційним бюро України. 

Міністерка Лазебна та двоє її заступників — Лебедцов та Котик, які очолювали Комісію з питань розподілу гуманітарних коштів, звільнилися один за одним влітку минулого року.

Нагадаємо, у Львові зникла поставка гуманітарної допомоги зі Сполучених Штатів Америки на суму 33,6 мільйона гривень. Йдеться про близько 10 тисяч тактичних аптечок IFAK, закуплених і відправлених американськими волонтерами для Збройних сил України.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 05.12.2023 17:06