Фото: Вікіпедія

Московський патріархат поверне Миколаївський собор у Кременці заповіднику

Верховний суд залишив в силі рішення попередньої інстанції щодо повернення Миколаївського собору Кременецько-Почаївському історико-архітектурному заповіднику (Тернопільська область).

Про це повідомила прес-служба Міністерства культури та інформаційної політики.

"Верховний суд підтвердив постанову Західного апеляційного господарського суду від 2 жовтня. Тоді апеляційний суд залишив чинним рішення Господарського суду Тернопільської області від 15 червня, що зобов’язав релігійну громаду "Парафія Святителя Миколая" повернути Миколаївський собор з келіями XVI-XVII століть загальною площею 1 756,0 квадратних метра, що в Кременці, Кременецько-Почаївському історико-архітектурному заповіднику", — йдеться в повідомленні.

В прес-службі нагадали, що 12 лютого 2023 року закінчився термін дії договору про безоплатне користування релігійною громадою УПЦ МП приміщенням Миколаївського собору та інших об’єктів, що є державною власністю.

Заповідник неодноразово повідомляв релігійну громаду про закінчення терміну дії Договору та відсутність намірів щодо його продовження, у зв’язку зі змінами у законодавстві про оренду державного майна. Водночас релігійна громада зверталася до МКІП щодо продовження дії договору, але отримала відмову.

Варто додати, що зранку 6 грудня у Миколаївському соборі почалося перше богослужіння Православної церкви України. Святкову літургію в День святого Миколая очолив митрополит Тернопільський і Кременецький ПЦУ Нестор. Богослужіння почали з виконання гімну України.

Що відомо про Миколаївський собор

Свято-Миколаївський собор — пам'ятка архітектури національного значення. Він був заснований у 1606 році єпископом Марціном Шишковським при дерев’яному парафіяльному костелі Успіння Діви Марії. До 1832 року це був Францисканський монастир.

У середині XVII столітті собор був розгромлений, проте згодом відновив свою діяльність. У XVIII столітті Станіслав Потоцький надав значні кошти для добудови костелу.

У 1832 році за указом царя Ніколая І Францисканський монастир закрили, а його територію і споруди зайняла Московська православна церква. Костел переосвятили на Миколаївський собор.

Нагадаємо, Комісія Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" 12 вересня повернула 63-й та 64-й корпуси на території Нижньої лаври у державне користування.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 07.12.2023 04:33