У вівторок, 7 листопада, під час засідання Ставки верховного головнокомандувача президент Володимир Зеленський заявив, що на захист України стали додаткові системи NASAMS. Ці системи передали Збройним силам України західні партнери.
За інформацією Defense Express, кількість самих NASAMS не оголошується, хоча вочевидь йдеться про показник від мінімум двох зенітно-ракетних комплексів.
"Серед інформації про замовлені нові комплекси фігурувало ще шість одиниць, закупівлю яких здійснювали в межах пакета допомоги на 3 мільярди доларів у серпні минулого року. Ще один NASAMS замовила для України Канада у січні 2023 року. Також декілька додаткових пускових, але не весь ЗРК у зборі, у серпні 2023 року анонсувала Литва", — підрахували експерти.
Аналітики вказують, що загалом Україна мала отримати мінімум ще сім повноцінних комплексів NASAMS. Враховуючи хронологію замовлень, йдеться про частину з партії у шість NASAMS. Відомий термін виконання контракту від США для України, який орієнтовно уклали в серпні-вересні минулого року, — літо 2024 року з поступовими постачаннями в міру виготовлення.
"Враховуючи орієнтовні технологічні цикли виготовлення NASAMS, якраз станом на осінь 2023 року мали виготовити приблизно половину замовлення. Але темпи могли прискорити за рахунок додаткових пускових від Литви, що зекономило час на їх виробництво. Таким чином, найімовірніше, мова йде про два-чотири повні NASAMS, а також кратне збільшення кількості цих ЗРК, які тепер захищають українське небо", — підсумували в Defense Express.
Це норвезький зенітний ракетний комплекс середньої дальності, розробка норвезької компанії Norwegian Kongsberg і американської Raytheon. Його створювали для заміни зенітно-ракетного комплексу MIM-23 Hawk, що стояв на озброєнні збройних сил Норвегії.
NASAMS став першою наземною системою, де використали ракети AIM-120 AMRAAM і першу на Заході ракетну систему з локаторним наведенням. Літери SL в абревіатурі SL-AMRAAM означають з англійської (Surfaced Launched) — запущені з землі
1994 року NASAMS став на озброєння норвезьких військово-повітряних сил. Згодом відбулося декілька модернізацій цього озброєння. Його бойові спроможності перевершили можливості попередника. Вони збільшили здатність супроводу й ураження цілей, знижений час реакції системи та час підготовки до застосування. Завдяки впровадженню нових технологій, компактності та мобільності зменшена кількість особового складу бойового розрахунку. Висока уніфікація надала можливість сполучення з іншим обладнанням та системами. Станом на 2000 рік вартість одного взводу NASAMS оцінювали у 14 мільйонів доларів.
NASAMS. Джерело: "Мілітарний"
Як зазначає "Мілітарний", союзники України надають кошти на придбання та постачання Україні зенітно-ракетних комплексів, для підсилення спроможності протиповітряної оборони напередодні опалювального сезону. Крім самих комплексів NASAMS, Україна активно отримує від США та інших країн НАТО ракети AIM-120, які використовують ці системи. Найпоширеніший варіант ракет до них – AIM-120B та AIM-120C.
Нагадаємо, влітку президент Литви Гітанас Науседа заявляв, що його країна придбала пускові установки зенітно-ракетних комплексів NASAMS для України.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими