Фото: Fibi

Найнижчий показник за останні три роки: які фактори впливали на сповільнення інфляції у 2023-му

У 2023 році споживча інфляція в Україні в річному вимірі впала до 5,1%. Це найнижчий показник з грудня 2020 року, коли він становив 5,0%.

У Національному банку України повідомили, які чинники вплинули на таке сповільнення.

"Стрімке зниження інфляції у 2023 році забезпечили заходи НБУ з підтримання курсової стійкості, що сприяли поліпшенню очікувань, мораторій на підвищення окремих тарифів на житлово-комунальні послуги, достатня пропозиція продуктів харчування, а також зниження світових цін на енергоносії", — заявили в регуляторі.

У НБУ пояснюють, що стрімке сповільнення інфляції у 2023 році зумовлено низкою чинників. Зокрема:

  • Комплекс заходів НБУ з підтримання стійкості валютного ринку дав змогу знизити фундаментальний інфляційний тиск. Це обмежувало зростання цін на широкий спектр товарів з імпортною складовою та сприяло поліпшенню інфляційних та курсових очікувань.
  • Фіксація тарифів на окремі житлово-комунальні послуги стримувала зростання адміністративних цін.
  • Гарні врожаї та відповідне збільшення пропозиції продуктів харчування сприяли суттєвому зниженню продовольчої інфляції.

"Очікується збереження помірної інфляції й у 2024 році. Для цього НБУ і надалі проводитиме політику, спрямовану на підтримання стійкості валютного ринку. Однак ризики посилення інфляційного тиску у 2024 році зберігаються, передусім через вплив війни", — додали в регуляторі.

Нагадаємо, раніше міністр фінансів Сергій Марченко зазначав, що у 2024 році в Україні інфляція очікується на рівні 9,7%. Тобто зростання цін в Україні продовжуватиметься, проте його темпи значно знизяться порівняно, наприклад, з 2022 роком, коли річна інфляція сягала 26,6%. Також очікується зниження офіційного рівня безробіття із майже 19% до 13,4%.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 14.01.2024 03:22