
Блогер і волонтер Володимир Золкін розкритикував дії народного депутата від фракції "Голос" Ярослава Железняка за "лобізм фігурантів кримінальних проваджень у судах". Йдеться про рішення парламентаря та кількох його колег взяти на поруки колишнього очільника НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького, якого Державне бюро розслідувань підозрює у зловживанні службовим становищем та незаконним заволодінням коштами державної компанії.
У своєму Telegram-каналі Золкін зазначив, що варто відрізняти політичний лобізм, який у нас законодавчо не закріплений, та "просте бажання народних обранців заробити політичні дивіденди на гучних та резонансних кримінальних розслідуваннях".
"Може, пану Железняку варто згадати, що він не адвокат, а депутат? Що його робота — не бігати по судах, а писати закони? "А "демократичні цінності" — це не просто гарна фраза для телеефіру?" — написав Золкін.
Блогер додав, що громадська активність народних депутатів є цілком прийнятною, однак те, що вони відверто захищають фігурантів кримінальних проваджень, цілком може оцінюватися як вплив на суд та на слідство.
"Для об’єктивного розслідування потрібна процесуальна тиша. Коли депутати лізуть у справу — ніякої неупередженості бути не може", — додав він. — І ось питання: чи знайдеться хоч хтось, хто подасть звернення до Регламентного комітету щодо цих "депутатів-лобістів"? Хоч на кілька засідань відсторонити — чисто для профілактики. Але ні. Ніхто не захоче чіпати", — резюмував Золкін.
Володимира Кудрицького затримали 28 жовтня 2025 року співробітники Державного бюро розслідувань на Львівщині. Згодом йому вручили підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу України. Йому загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
За даними ДБР, у 2018 році під час проведення тендерів на реконструкцію зовнішнього огородження підстанцій Південної та Західної енергосистем Кудрицький вступив у змову з представниками приватної компанії, зокрема львівським бізнесменом Ігорем Гринкевичем, якого Бюро вже раніше викрило на закупівлі неякісного одягу для потреб ЗСУ на понад мільярд гривень. За результатами закупівель було укладено два договори на понад 68 мільйонів гривень, потім держпідприємство перерахувало підряднику понад 13,7 мільйона гривень авансових платежів, які, за даними ДБР, спільники привласнили без наміру виконувати взяті на себе зобов’язання.
Слідство також встановило факти підроблення документів, які подавалися для державної реєстрації юридичної особи, що використовувалася у злочинній схемі. Надалі фігуранти здійснили фінансові операції з отриманими коштами, намагаючись надати їм вигляду законних
Тижнем раніше — 21 жовтня — стало відомо, що працівники Державного бюро розслідувань провели обшук у Кудрицького. За даними ЗМІ, обшуки відбулися також в "Укренерго" та організаціях, яких можуть бути причетними до незаконної схеми заволодіння коштами під час прокладання електромагістралей.
29 вересня Печерський суд Києва відправив Кудрицького під варту на два місяці з можливістю застави у 13,7 мільйона гривень. Суд задовольнив клопотання прокуратури у повному обсязі. Сам екс-посадовець відкинув звинувачення проти себе.
На початку засідання народні депутати, зокрема від "Голосу" — Інна Совсун, Максим Хлапук і Ярослав Железняк, а також від "Слуги народу" — голова енергетичного комітету Андрій Герус та очільниця комітету парламенту з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, заявили про готовність взяти Кудрицького на поруки. Однак суд прийняв клопотання про взяття на поруки лише від Інни Совсун та Максима Хлапука. Клопотання від Железняка відхилили, бо він покинув залу суду.
Під час засідання прокурор заявив, що, на думку слідства, підозрюваний може переховуватися і, маючи трьох дорослих дітей, потенційно здатен виїхати за кордон. 30 жовтня ЗМІ писали, що Кудрицький вийшов з СІЗО, внісши заставу 13,7 мільйона гривень.
Нагадаємо, що повноваження Кудрицького як голови "Укренерго" було припинено достроково у вересні 2024 року. Своєю чергою, після звільнення Кудрицького голова наглядової ради "Укренерго" Даніель Доббені та член наглядової ради Педер Андерсен подали заяви про дострокове припинення повноважень.