На сьогодні в Україні є декілька державних вишів, які навчають поліграфологів. До того ж підготовку відповідних спеціалістів проводять й приватні школи.
Про це в інтерв'ю TrueUA розповів головний оперуповноважений Департаменту карного розшуку Національної поліції, підполковник поліції Віталій Ялоха. За його словами, професія поліграфолога вимагає постійного навчання та вдосконалення навичок.
"Обов’язковою вимогою, згідно з чинним законодавством, є надання документа державного зразка про проходження курсу. Таке навчання є додатковим, тобто потрібно вже мати базову освіту не нижче рівня бакалавра. Крім того, як я вже зазначав, постійна робота над собою є необхідною. Треба мати бажання розвиватися, адже ця професія вимагає руху вперед", — наголосив фахівець.
Він зазначив, що, до прикладу, у структурі МВС, у тому випадку, коли працівник виявляє бажання пройти курс поліграфії, він проходить певний відбір, співбесіду.
"Є відповідний підрозділ, що займається комплектуванням і організацією навчання, де оцінюють досягнення кандидата у професії, рівень освіти та наявні навички. Конкурс серйозний — після співбесіди приблизно половину кандидатів відсіюють", — зауважив Ялоха.
Експерт додав, що на сьогодні поліграфологів в Україні працює чимало, але потреба у фахівцях все ще існує. До того ж, як наголосив правоохоронець, під час війни зростає кількість злочинів, зокрема кваліфікованих, які вимагають глибших знань.
"Злочинці теж не стоять на місці — навчаються, розвиваються, адаптуються. А поліграф — є, та залишається якісним та дієвим інструментом, що зарекомендував себе як ефективний засіб отримання інформації, яка сприяє розкриттю злочинів", — резюмував експерт.
Нагадаємо, раніше Віталій Ялоха розповідав, що часто під час розслідування правоохоронці використовують поліграф для підтвердження чи спростування причетності людини до злочину. Проте дехто вдається до хитрощів і намагається надурити "детектор брехні". Проте цей пристрій ввести в обману не можливо.