Дзеркальні мита проти Штатів оголосив тільки Китай. Інші потужні економіки поки обмірковують, як домовитися з Трампом. А він підвищує ставки — взяв і відповів на китайські тарифи своїми, аж у 104%. Далі — буде…
Під час передвиборчої кампанії Трамп обіцяв виборцям "зробити Америку великою знову", а "велич" передбачає відносини зі світом у формі васалітету: США — сюзерен, всі інші — васали. То ж президент виконує свої обіцянки, і якщо сотні тисяч його виборців унаслідок цього втратять роботу чи інфляція з’їдатиме їхні доходи, він їм нічого не винен. Хотіли MAGA буде вам MAGA.
У промові 2 квітня глава Білого дому оголосив, чому запроваджує мита. Перше: вони звільнять США від залежності від іноземних товарів і повернуть Америці економічну велич. Відтепер почнеться відродження американської промисловості. Друге: він назвав мита "дзеркальними", тобто це не покарання всього іншого світу, а справедливість для Америки, яку "грабували".
"Ми стягуватимемо з них приблизно половину того, що вони стягували з нас, тому що ми дуже люб’язні", — пояснив Трамп, тримаючи в руках "скрижалі", де написано, який тариф вводиться проти тих чи інших країн.
Економісти одразу вказали, що головними потерпілими стали американці. Поки простих громадян це не надто торкнулося, чого не скажеш про бізнес. Так, акції Apple впали більш ніж на 8% після оголошення про підвищення тарифів. За повідомленням ЗМІ, перед цим "яблучні" літаками завезли з Індії та Китаю, де розміщується виробництво iPhone, значну кількість своїх гаджетів. Проте, коли вони закінчаться, Apple доведеться або взяти на себе додаткові витрати, оскільки Китай уже відреагував на мита дзеркально, або перекласти проблеми на покупців. Передовсім на американців. Такі ж історії у всіх американських компаній, які мають спільне виробництво з китайцями. І не тільки. За кілька днів дії мит на півмільярда доларів впали статки компаній і самого Трампа.
Коли глава Білого дому вводив мита, то мав на меті, по-перше, наповнити бюджет за рахунок тарифів на імпорт; по-друге, знизити ціни для американських споживачів, які перейдуть на свої товари й продукти, отже, бюджет наповниться ще більше; по-третє, американський бізнес повертатиме виробництво додому, що збільшить кількість робочих місць, американці більше зароблятимуть і більше витрачатимуть. Це цілком логічно, але схема може спрацювати з точністю до навпаки.
Якщо американці не куплятимуть іспанський хамон чи французьке шампанське, все одно десь придбають щось імпортоване з Китаю. Бо звідти в Америку поступає дуже багато товару. Чи перейдуть споживачі виключно на свої продукти? Американці-патріоти так і зроблять, але немає гарантії, що американські виробники також не підвищать ціни. І не тому, що зрадники. Трамп своїми митами ламає сотні тисяч зв’язків у самій Америці. На налагодження нових підуть час і ресурси. За це заплатять споживачі. Що ж до повернення виробництва у США, то це — фантастика. Прибутки виробників одразу підуть донизу, бо американські робітники не працюватимуть за зарплату китайських. Доведеться підвищувати зарплати, а, отже, і вартість продукції.
Невже все так погано? Трамп — дивак і нарцис, але не політичний самогубця, який навмисно і надовго погіршує економічне становище американців. Він грає у довгу і багатоходову гру. Окрім Китаю, мита у відповідь запровадила Канада. Але точково — 25% на американські автомобілі.
"Президент Трамп спричинив цю торгівельну кризу — і Канада реагує цілеспрямовано і з силою...Мій уряд боротиметься з тарифами США, захищатиме канадських робітників і будуватиме найсильнішу економіку у G7, — заявив прем'єр Канади Марк Карні.
Євросоюз, Мексика, Бразилія та інші великі експортери до Америки далі заяв не йдуть. Водночас глава мінфіну США Скотт Бессент повідомив, що майже 70 країн уже звернулися з проханням допомогти відновити баланс у світовій торгівлі після введення мит. То ж до Трампа для підписання угод вишикується черга?
Розглянемо ситуацію на прикладі Євросоюзу. В Європі одразу не відповіли тарифами на тарифи. Причин дві. Перша: спочатку американцям запропонували скасувати європейські мита на американські автомобілі й промислові товари, якщо США зроблять те саме. Тобто умиротворяли Трампа. Але нічого не вийшло. Він пояснив, в обмін на що погодиться зменшити тариф. ЄС доведеться купити у США енергоносії на 350 мільярдів доларів. Якась зачарована цифра, її президент Штатів неодноразово називав як начебто борг України за фінансову і військову допомогу, коли тиснув на Київ щодо угоди про копалини. Раніше європейські політики пропонували купляти в американців більше скрапленого природного газу, проте тепер Трамп ставить це як ультиматум. Тобто продовжує політику тиску на союзників. Ніби підштовхуючи ЄС до різкої відповіді. Або до поступок.
Друга причина: в ЄС вивчають болючі для американців точки. Французи намацали такі — цифрові послуги та інвестиції у США. Відмова від інвестування у Сполучені Штати одразу отримала відмову більшості членів спільноти, а тарифи на цифрові послуги розкритикували за те, що фактично вони ляжуть тягарем на європейців. Є в Євросоюзі й противники мит у відповідь. Наприклад, Італія, на чолі уряду якої стоїть Джорджа Мелоні — політична подруга Трампа. Європа — прогнозована, у неї все знову впирається у сумнозвісний консенсус. Єврокомісія не може ухвалити рішення без консультацій з усіма країнами-членами та узгодження їхніх позицій.
За повідомленнями ЗМІ, ЄС готує відповідь за мита на алюміній і сталь. На цю продукцію припадає питома частина європейського експорту до Штатів. Європейці планують запровадити 25-відсоткові тарифи на десятки товарних категорій зі США. Перелік невідомий, однак варто враховувати, що, поки триває війна, переважно американські товари потрапляють до нас через Європу. Тому для українців вони ще більше зростуть в ціні. Але це дрібниці, порівняно з можливими вигодами для нас від дій Трампа.
Є значний відсоток, що він присоромить критиків, адже всі, хто хоче працювати з Америкою і в Америці, зрештою з ним домовляться і скасують мита один проти одного. Шанси на домовленість ЄС із США також високі. А хто не захоче, того Вашингтон далі давитиме. Як сталося з Китаєм. Тариф у 104%, звісно, добряче вдарить по кишені американців. Але це потужний удар і по китайській економіці. Китай допомагає Росії. США б’ють митами по Китаю. При цьому ще й ціни на нафту знижуються. Цікавий сюжет. І головне — нам вигідний…